Huawei profiteert van lagere verkopen iPhones in China
SHENZHEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei heeft vorig jaar geprofiteerd van de zwakkere verkopen van de iPhone van Apple op de grote Chinese markt en van de lancering van zijn nieuwe smartphone Mate 60 Pro. Mede daardoor wist Huawei de winst fors op te voeren, ondanks de Amerikaanse sancties tegen het bedrijf wegens verdenking van spionage voor de Chinese overheid.
De nettowinst van het in Shenzhen gevestigde Huawei bedroeg vorig jaar 87 miljard yuan (11,2 miljard euro). Dat is meer dan een verdubbeling van de winst vergeleken met een jaar eerder. De omzet ging met bijna 10 procent omhoog tot omgerekend ruim 90 miljard euro.
Huawei zorgde in augustus vorig jaar voor opschudding in Washington met de lancering van de Mate 60 Pro. Die smartphone maakt gebruik van technologie die de Amerikanen juist uit de handen van China proberen te houden. De Amerikaanse overheid startte daarop een officieel onderzoek naar de geavanceerde, in China gemaakte chip die wordt gebruikt in de telefoon van Huawei.
Spionage
Die nieuwe populaire smartphone zorgde ook voor goede verkopen in China. Apple kampt daar juist met tegenwind door de felle concurrentie van onder meer Huawei en met een verbod voor Chinese overheidsmedewerkers om iPhones mee te brengen naar het werk.
Huawei is verder ook een belangrijke leverancier van apparatuur voor telecomnetwerken. Verder maakt het concern ook steeds meer werk van cloud computing. Daarbij snoept Huawei marktaandeel af van Chinese concurrenten als Alibaba en Tencent.
Huawei heeft sinds 2019 te maken met handelsbeperkingen die zijn opgelegd door de Verenigde Staten. Washington beticht Huawei en andere Chinese techbedrijven ervan via achterdeurtjes in hun technologie spionage mogelijk te maken, iets wat Huawei altijd ontkent. Ook Canada, Australiƫ, het Verenigd Koninkrijk, Japan en Zweden hebben het gebruik van telecomapparatuur van Huawei verboden of beperkt. In Nederland levert Huawei geen kernapparatuur meer voor 5G-netwerken.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De woningen die nieuw worden gebouwd in Nederland sluiten niet aan bij de wensen van kopers. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Volgens de makelaarsvereniging worden er vooral appartementen gebouwd, terwijl er meer vraag is naar grondgebonden woningen.
16 minuten geledenZEIST (ANP) - Het aantal Nederlandse huishoudens met een tv-abonnement is gedaald. Dat blijkt uit cijfers van marktonderzoeker Telecompaper. Er hebben 6,38 miljoen huishoudens nu een tv-abonnement, 115.000 minder dan een jaar eerder.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het energieverbruik in Nederland is in de afgelopen 25 jaar flink afgenomen, ondanks de groei van de bevolking in dezelfde periode. In de laatste twee jaar is het energieverbruik echter niet veel gewijzigd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Zo werd vorig jaar 1 procent minder energie verbruikt dan in 2024.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn donderdag met meerdere centen per liter omhooggegaan. De grote oliemaatschappijen verhoogden hun tarieven nadat de olieprijzen woensdag flink waren gestegen door het oplaaiende geweld in het Midden-Oosten. President Donald Trump heeft daarbij gezegd dat de voorlopige vredesdeal tussen de VS en Iran voorbij is.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een recordaantal bestaande woningen is afgelopen kwartaal te koop gezet. Dat meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Dat komt door een gebruikelijke seizoenspiek in het voorjaar en de aanhoudende verkoopgolf van huurwoningen, stelt de makelaarsvereniging. De prijsstijging van woningen is verder afgevlakt, maar de gemiddelde prijs van een bestaande koopwoning is in het tweede kwartaal wel naar recordhoogte gestegen en zit weer boven de grens van een half miljoen euro.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde donderdag op na de verliesbeurt een dag eerder. Ook de andere Europese beurzen toonden overwegend herstel na de koersverliezen die volgden op de nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iraanse militaire doelen. Iran reageerde daarop met aanvallen op Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein. De Amerikaanse president Donald Trump verklaarde daarnaast dat de voorlopige vredesdeal met Iran wat hem betreft voorbij is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft aan het begin van de coronaperiode het grootste deel van de financiƫle problemen opgevangen voor kleine bedrijven die zwaar getroffen werden. Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB) na een analyse van de balansen van kleine ondernemingen in 2020.
3 uur geleden