HTS-leider al-Sharaa nieuwe overgangspresident van Syrië
DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - HTS-leider Ahmed al-Sharaa is de nieuwe president van Syrië. Hij was al de feitelijke machthebber van het land sinds de vlucht van dictator Bashar al-Assad, maar nu is hij ook officieel benoemd als president voor de overgangsperiode, melden de verschillende gewapende groeperingen van het land in een gezamenlijke verklaring.
Al-Sharaa krijgt de bevoegdheid om een "wetgevende raad" op te zetten. Het parlement, dat die taak normaal gesproken uitvoert, is voorlopig ontbonden en de grondwet is opgeschort, melden de autoriteiten.
Eerder werd ook al een premier aangesteld om de overgangsregering te leiden. Die moet voorlopig alle instanties en ministeries draaiende houden. Het is niet duidelijk hoelang de overgangsperiode zou moeten duren, maar al-Sharaa heeft eerder gezegd dat het nog wel vier jaar kan duren voor er verkiezingen worden gehouden. Ook zou er mogelijk drie jaar nodig zijn om een nieuwe grondwet op te stellen.
'Staatsinstituties'
Al-Sharaa is de leider van Hayat Tahrir al-Sham (HTS), de gewapende streng islamitische groepering die het regime van Assad eind vorig jaar omverwierp.
In de verklaring staat ook dat alle militaire groeperingen van het land, inclusief het leger van Assad, worden opgeheven om te worden geïntegreerd in "staatsinstituties".
Meer uit Buitenland
REYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland ziet het mogelijke stilvallen van de oceaanstroming die Europa een gematigd klimaat bezorgt als een bedreiging voor de nationale veiligheid. Het land gaat een strategie opstellen om zich op het ergste scenario voor te bereiden, laat klimaatminister Jóhann Páll Jóhannsson weten. "Voor het eerst is een klimaatgerelateerd fenomeen een zaak voor de Nationale Veiligheidsraad", aldus Jóhannsson.
11 minuten geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Rusland zegt bereid te zijn de gesprekken met Oekraïne in Istanbul te hervatten. Er is geen direct contact geweest tussen beide partijen sinds afgelopen zomer. Toen kwamen Russische en Oekraïense delegaties drie keer bij elkaar in Turkije om te praten over een pad richting een staakt-het-vuren, maar een doorbraak bleef uit.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Rusland mag geen ambassade bouwen bij het Australische parlement. Dat is de uitkomst van een juridische strijd voor het hoogste Australische gerechtshof. De Australische autoriteiten vinden de aanwezigheid van een Russische diplomatieke post op de plek te risicovol.
1 uur geledenASTANA (ANP/RTR) - Het Lagerhuis van het Kazachstaanse parlement heeft unaniem ingestemd met een wet die "lhbt-propaganda" moet verbieden. De wet moet nog langs de senaat, maar naar verwachting wordt die ook daar aangenomen. Op overtreding van de wet kunnen boetes en gevangenisstraffen tot tien dagen staan.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Partijgenoten van de Britse premier Keir Starmer hebben mogelijk plannen om hem binnenkort af te zetten, schrijven Britse media als The Guardian, Sky News en BBC. Downing Street heeft aan die media duidelijk gemaakt dat de premier er alles aan zal doen om zijn positie te beschermen.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël zegt de grensovergang Zikim in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend voor de levering van humanitaire hulpgoederen. Het is volgens de Verenigde Naties twee maanden geleden dat het laatste hulpkonvooi binnenkwam via de Zikim-overgang.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft geprobeerd een discreet communicatiekanaal te openen naar de Russische president Vladimir Poetin. Dat schrijft zakenkrant Financial Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. De poging zou zijn mislukt.
2 uur geleden