HTS-leider al-Sharaa nieuwe overgangspresident van Syrië
DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - HTS-leider Ahmed al-Sharaa is de nieuwe president van Syrië. Hij was al de feitelijke machthebber van het land sinds de vlucht van dictator Bashar al-Assad, maar nu is hij ook officieel benoemd als president voor de overgangsperiode, melden de verschillende gewapende groeperingen van het land in een gezamenlijke verklaring.
Al-Sharaa krijgt de bevoegdheid om een "wetgevende raad" op te zetten. Het parlement, dat die taak normaal gesproken uitvoert, is voorlopig ontbonden en de grondwet is opgeschort, melden de autoriteiten.
Eerder werd ook al een premier aangesteld om de overgangsregering te leiden. Die moet voorlopig alle instanties en ministeries draaiende houden. Het is niet duidelijk hoelang de overgangsperiode zou moeten duren, maar al-Sharaa heeft eerder gezegd dat het nog wel vier jaar kan duren voor er verkiezingen worden gehouden. Ook zou er mogelijk drie jaar nodig zijn om een nieuwe grondwet op te stellen.
'Staatsinstituties'
Al-Sharaa is de leider van Hayat Tahrir al-Sham (HTS), de gewapende streng islamitische groepering die het regime van Assad eind vorig jaar omverwierp.
In de verklaring staat ook dat alle militaire groeperingen van het land, inclusief het leger van Assad, worden opgeheven om te worden geïntegreerd in "staatsinstituties".
Meer uit Buitenland
PRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
2 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse rechtbank doet op 7 juli uitspraak in het hoger beroep van Marine Le Pen. De radicaal-rechtse politica is veroordeeld voor gesjoemel met EU-geld en mag daarom niet deelnemen aan de presidentsverkiezingen in 2027.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Noordpoolmissie Arctic Sentry komt tegemoet aan de afspraak met de Amerikaanse president Donald Trump om het poolgebied gezamenlijk te beschermen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Maar hij wijst erop dat de Verenigde Staten meer wensen hebben en daarover nog met Denemarken en Groenland onderhandelen.
5 uur geledenOTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
6 uur geleden