Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

HTS-leider al-Sharaa nieuwe overgangspresident van Syrië

HTS-leider al-Sharaa nieuwe overgangspresident van Syrië

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - HTS-leider Ahmed al-Sharaa is de nieuwe president van Syrië. Hij was al de feitelijke machthebber van het land sinds de vlucht van dictator Bashar al-Assad, maar nu is hij ook officieel benoemd als president voor de overgangsperiode, melden de verschillende gewapende groeperingen van het land in een gezamenlijke verklaring.

Al-Sharaa krijgt de bevoegdheid om een "wetgevende raad" op te zetten. Het parlement, dat die taak normaal gesproken uitvoert, is voorlopig ontbonden en de grondwet is opgeschort, melden de autoriteiten.

Eerder werd ook al een premier aangesteld om de overgangsregering te leiden. Die moet voorlopig alle instanties en ministeries draaiende houden. Het is niet duidelijk hoelang de overgangsperiode zou moeten duren, maar al-Sharaa heeft eerder gezegd dat het nog wel vier jaar kan duren voor er verkiezingen worden gehouden. Ook zou er mogelijk drie jaar nodig zijn om een nieuwe grondwet op te stellen.

'Staatsinstituties'

Al-Sharaa is de leider van Hayat Tahrir al-Sham (HTS), de gewapende streng islamitische groepering die het regime van Assad eind vorig jaar omverwierp.

In de verklaring staat ook dat alle militaire groeperingen van het land, inclusief het leger van Assad, worden opgeheven om te worden geïntegreerd in "staatsinstituties".

Meer uit Buitenland

Hoofd Iraanse rechtspraak zegt betogers snel te berechten

TEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechtspraak in Iran zegt dat mensen die worden gearresteerd bij de protesten in het land met extra spoed worden berecht. De Iraanse autoriteiten hebben de protesten omschreven als rellen en terrorisme. Internationaal is er veel kritiek op het harde optreden van het regime tegen de protesten.

39 minuten geleden
HRANA: dodental bij Iraanse protesten boven de 2500

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het geverifieerde dodental bij de Iraanse protesten tegen de regering is opgelopen tot 2571. Dat zegt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde mensenrechtenorganisatie die zich bezighoudt met Iran.

2 uur geleden
Trump steekt middelvinger op naar man die scheldt over Epstein

DEARBORN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft dinsdag zijn middelvinger opgestoken naar een fabrieksarbeider die hem aansprak op hoe de Epstein-affaire wordt behandeld. Het gebeurde bij een bezoek van Trump aan een Ford-fabriek in Dearborn.

6 uur geleden
VS roepen Amerikanen in Iran op te vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten raden hun burgers die in Iran zijn aan om dat land onmiddellijk te verlaten. De afdeling consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde dat op X.

10 uur geleden
Bloomberg: SpaceX maakt internetdienst Starlink gratis in Iran

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX van Elon Musk biedt zijn internetdienst Starlink gratis aan in Iran, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Iraanse autoriteiten hebben vorige week een internetblokkade ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties in het land.

12 uur geleden
Aanklagers VS stappen op na dodelijke schietpartij in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Drie federale aanklagers in Minnesota hebben dinsdag ontslag genomen vanwege de schietpartij in Minneapolis waarbij Nicole Renee Good werd neergeschoten door de immigratiedienst (ICE), schrijft The New York Times. Volgens de krant stapten ze op vanwege een onderzoek naar de weduwe van Good en de terughoudendheid van het ministerie om de schutter te onderzoeken.

13 uur geleden
Axios: Witkoff ontmoette ex-kroonprins Iran in geheim overleg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft het afgelopen weekend in het geheim de voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, ontmoet. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris aan nieuwssite Axios. Ze zouden het hebben gehad over de aanhoudende protesten in Iran.

13 uur geleden