HTS-leider al-Sharaa nieuwe overgangspresident van Syrië
DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - HTS-leider Ahmed al-Sharaa is de nieuwe president van Syrië. Hij was al de feitelijke machthebber van het land sinds de vlucht van dictator Bashar al-Assad, maar nu is hij ook officieel benoemd als president voor de overgangsperiode, melden de verschillende gewapende groeperingen van het land in een gezamenlijke verklaring.
Al-Sharaa krijgt de bevoegdheid om een "wetgevende raad" op te zetten. Het parlement, dat die taak normaal gesproken uitvoert, is voorlopig ontbonden en de grondwet is opgeschort, melden de autoriteiten.
Eerder werd ook al een premier aangesteld om de overgangsregering te leiden. Die moet voorlopig alle instanties en ministeries draaiende houden. Het is niet duidelijk hoelang de overgangsperiode zou moeten duren, maar al-Sharaa heeft eerder gezegd dat het nog wel vier jaar kan duren voor er verkiezingen worden gehouden. Ook zou er mogelijk drie jaar nodig zijn om een nieuwe grondwet op te stellen.
'Staatsinstituties'
Al-Sharaa is de leider van Hayat Tahrir al-Sham (HTS), de gewapende streng islamitische groepering die het regime van Assad eind vorig jaar omverwierp.
In de verklaring staat ook dat alle militaire groeperingen van het land, inclusief het leger van Assad, worden opgeheven om te worden geïntegreerd in "staatsinstituties".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.
48 minuten geledenHONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.
1 uur geledenBASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
7 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
9 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
10 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
11 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
11 uur geleden