Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

HTS-leider al-Sharaa nieuwe overgangspresident van Syrië

HTS-leider al-Sharaa nieuwe overgangspresident van Syrië

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - HTS-leider Ahmed al-Sharaa is de nieuwe president van Syrië. Hij was al de feitelijke machthebber van het land sinds de vlucht van dictator Bashar al-Assad, maar nu is hij ook officieel benoemd als president voor de overgangsperiode, melden de verschillende gewapende groeperingen van het land in een gezamenlijke verklaring.

Al-Sharaa krijgt de bevoegdheid om een "wetgevende raad" op te zetten. Het parlement, dat die taak normaal gesproken uitvoert, is voorlopig ontbonden en de grondwet is opgeschort, melden de autoriteiten.

Eerder werd ook al een premier aangesteld om de overgangsregering te leiden. Die moet voorlopig alle instanties en ministeries draaiende houden. Het is niet duidelijk hoelang de overgangsperiode zou moeten duren, maar al-Sharaa heeft eerder gezegd dat het nog wel vier jaar kan duren voor er verkiezingen worden gehouden. Ook zou er mogelijk drie jaar nodig zijn om een nieuwe grondwet op te stellen.

'Staatsinstituties'

Al-Sharaa is de leider van Hayat Tahrir al-Sham (HTS), de gewapende streng islamitische groepering die het regime van Assad eind vorig jaar omverwierp.

In de verklaring staat ook dat alle militaire groeperingen van het land, inclusief het leger van Assad, worden opgeheven om te worden geïntegreerd in "staatsinstituties".

Meer uit Buitenland

Rubio en Russische collega Lavrov voeren 'constructief gesprek'

WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.

1 uur geleden
Lula ontmoet Trump donderdag in Washington

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.

4 uur geleden
Trump kondigt tijdelijke stillegging van Project Freedom aan

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.

5 uur geleden
Russische aanvallen maken dodelijke slachtoffers in Oekraïne

KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.

10 uur geleden
Iran ontkent aanvallen op de Emiraten

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.

11 uur geleden
Stones bevestigen komst van eerste album in drie jaar

LONDEN (ANP) - The Rolling Stones hebben dinsdag bevestigd dat er een nieuw album aankomt. De plaat Foreign Tongues komt op 10 juli uit en telt in totaal veertien nieuwe liedjes, met gastbijdrages van onder anderen Paul McCartney, Robert Smith van The Cure en Chad Smith van Red Hot Chili Peppers.

13 uur geleden
Russische wetenschappers veroordeeld voor hoogverraad

MOSKOU (ANP/RTR) - In Rusland zijn twee natuurkundigen veroordeeld die betrokken waren bij onderzoek dat ten grondslag ligt aan de ontwikkeling van hypersonische raketten. Valeri Zvegintsev (82) en Vladislav Galkin (71) kregen gevangenisstraffen van 12,5 jaar voor verraad, melden Russische staatsmedia.

14 uur geleden