HRW: mogelijk sprake van genocide in Soedan
NEW YORK (ANP/AFP) - In de Soedanese regio Darfur maken rebellen van de Rapid Support Forces zich schuldig aan etnische zuivering. Dat stelt ngo Human Rights Watch (HRW) in een nieuw rapport. Met name de etnische minderheid Massalit en andere niet-Arabische gemeenschappen zijn het slachtoffer van systematisch geweld.
Ruim een jaar geleden begonnen de gevechten tussen het Soedanese leger en de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) in het land. Eerder waarschuwden ook de Verenigde Naties dat er mogelijk sprake is van oorlogsmisdaden in Soedan. De VS hebben beide partijen van oorlogsmisdaden beschuldigd. Er zijn in het conflict al tienduizenden dodelijke slachtoffers gevallen en meer dan 8 miljoen mensen op de vlucht geslagen.
Van eind april tot begin november vorig jaar voerden de RSF en geallieerde milities "een systematische campagne om etnische Massalit te verwijderen, onder meer door ze te doden", aldus HRW. Het geweld, waaronder massale folteringen, verkrachtingen en plunderingen, bereikte medio juni een hoogtepunt toen duizenden mensen binnen enkele dagen werden gedood.
Bulldozers
In de stad El-Geneina in Darfur, waar sinds april vorig jaar tussen de 10.000 en 15.000 mensen zijn gedood, stelde HRW vast dat wijken van de Massalit "systematisch zijn ontmanteld, veelal met bulldozers, waardoor gevluchte burgers niet naar hun huizen kunnen terugkeren". Daarin herkent HRW "etnische zuivering" omdat de aanvallen erop gericht zijn de bevolkingsgroepen "permanent de regio te laten verlaten".
HRW vraagt een onderzoek naar de genocidale praktijken, wil gerichte sancties tegen de verantwoordelijken en dringt er bij de VN op aan het wapenembargo tegen Darfur uit te breiden tot heel Soedan. Het Internationaal Strafhof (ICC) onderzoekt het etnische geweld in Darfur.
Meer uit Buitenland
LIMASSOL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas vindt dat de EU niet in de val van Rusland moet trappen door nu een gezant aan te wijzen voor de onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. "Onderhandelen is altijd teamwork. Je hebt een 'good cop' en een 'bad cop' en je hebt een strategie. De inhoud is veel belangrijker dan de persoon", zei Kallas voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump klaagt zakenkrant Wall Street Journal weer aan. Hij eist minstens 10 miljard dollar aan compensatie vanwege berichtgeving over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Een Keniaanse kostschool is getroffen door een dodelijke brand in een slaapzaal. Er zijn volgens een politiebron zestien doden gevallen, vooral kinderen. Daarnaast zouden 73 gewonden naar een ziekenhuis zijn gebracht.
1 uur geledenRICHMOND (ANP) - Een ex-functionaris van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA is opgepakt na de vondst van 303 goudstaven in zijn huis. Hij zou het goud met een waarde van ruim 40 miljoen dollar (circa 34,5 miljoen euro) van zijn werk mee naar huis hebben genomen, melden Amerikaanse media.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft donderdag laten weten dat ze een Amerikaanse luchtmachtbasis heeft aangevallen. Staatspersbureau Tasnim meldt dat dit zou zijn gebeurd naar aanleiding van een Amerikaanse aanval in de buurt van de zuidelijke stad Bandar Abbas.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) meldt in de nacht van woensdag op donderdag te zijn begonnen met aanvallen op Hezbollah-infrastructuur in de Zuid-Libanese stad Tyrus.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
5 uur geleden