Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

HRW: mogelijk sprake van genocide in Soedan

HRW: mogelijk sprake van genocide in Soedan

NEW YORK (ANP/AFP) - In de Soedanese regio Darfur maken rebellen van de Rapid Support Forces zich schuldig aan etnische zuivering. Dat stelt ngo Human Rights Watch (HRW) in een nieuw rapport. Met name de etnische minderheid Massalit en andere niet-Arabische gemeenschappen zijn het slachtoffer van systematisch geweld.

Ruim een jaar geleden begonnen de gevechten tussen het Soedanese leger en de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) in het land. Eerder waarschuwden ook de Verenigde Naties dat er mogelijk sprake is van oorlogsmisdaden in Soedan. De VS hebben beide partijen van oorlogsmisdaden beschuldigd. Er zijn in het conflict al tienduizenden dodelijke slachtoffers gevallen en meer dan 8 miljoen mensen op de vlucht geslagen.

Van eind april tot begin november vorig jaar voerden de RSF en geallieerde milities "een systematische campagne om etnische Massalit te verwijderen, onder meer door ze te doden", aldus HRW. Het geweld, waaronder massale folteringen, verkrachtingen en plunderingen, bereikte medio juni een hoogtepunt toen duizenden mensen binnen enkele dagen werden gedood.

Bulldozers

In de stad El-Geneina in Darfur, waar sinds april vorig jaar tussen de 10.000 en 15.000 mensen zijn gedood, stelde HRW vast dat wijken van de Massalit "systematisch zijn ontmanteld, veelal met bulldozers, waardoor gevluchte burgers niet naar hun huizen kunnen terugkeren". Daarin herkent HRW "etnische zuivering" omdat de aanvallen erop gericht zijn de bevolkingsgroepen "permanent de regio te laten verlaten".

HRW vraagt een onderzoek naar de genocidale praktijken, wil gerichte sancties tegen de verantwoordelijken en dringt er bij de VN op aan het wapenembargo tegen Darfur uit te breiden tot heel Soedan. Het Internationaal Strafhof (ICC) onderzoekt het etnische geweld in Darfur.

Meer uit Buitenland

VN: Gaza heeft 71,4 miljard dollar nodig voor herstel

GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.

1 uur geleden
Amerikaanse arbeidsminister stapt op na beschuldigingen wangedrag

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.

3 uur geleden
Iran: geen onderhandelingen met VS onder druk

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.

4 uur geleden
Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

7 uur geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

8 uur geleden
Magyar nodigt Netanyahu uit, maar wil hem wel laten arresteren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.

10 uur geleden
Starmer misleidde Brits parlement 'per ongeluk' over Mandelson

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.

10 uur geleden