Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

HRW: mogelijk sprake van genocide in Soedan

HRW: mogelijk sprake van genocide in Soedan

NEW YORK (ANP/AFP) - In de Soedanese regio Darfur maken rebellen van de Rapid Support Forces zich schuldig aan etnische zuivering. Dat stelt ngo Human Rights Watch (HRW) in een nieuw rapport. Met name de etnische minderheid Massalit en andere niet-Arabische gemeenschappen zijn het slachtoffer van systematisch geweld.

Ruim een jaar geleden begonnen de gevechten tussen het Soedanese leger en de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) in het land. Eerder waarschuwden ook de Verenigde Naties dat er mogelijk sprake is van oorlogsmisdaden in Soedan. De VS hebben beide partijen van oorlogsmisdaden beschuldigd. Er zijn in het conflict al tienduizenden dodelijke slachtoffers gevallen en meer dan 8 miljoen mensen op de vlucht geslagen.

Van eind april tot begin november vorig jaar voerden de RSF en geallieerde milities "een systematische campagne om etnische Massalit te verwijderen, onder meer door ze te doden", aldus HRW. Het geweld, waaronder massale folteringen, verkrachtingen en plunderingen, bereikte medio juni een hoogtepunt toen duizenden mensen binnen enkele dagen werden gedood.

Bulldozers

In de stad El-Geneina in Darfur, waar sinds april vorig jaar tussen de 10.000 en 15.000 mensen zijn gedood, stelde HRW vast dat wijken van de Massalit "systematisch zijn ontmanteld, veelal met bulldozers, waardoor gevluchte burgers niet naar hun huizen kunnen terugkeren". Daarin herkent HRW "etnische zuivering" omdat de aanvallen erop gericht zijn de bevolkingsgroepen "permanent de regio te laten verlaten".

HRW vraagt een onderzoek naar de genocidale praktijken, wil gerichte sancties tegen de verantwoordelijken en dringt er bij de VN op aan het wapenembargo tegen Darfur uit te breiden tot heel Soedan. Het Internationaal Strafhof (ICC) onderzoekt het etnische geweld in Darfur.

Meer uit Buitenland

Duizenden deelnemers aan pro-Palestijnse protesten in Europa

LONDEN (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben in Londen, Berlijn en Dublin deelgenomen aan pro-Palestijnse demonstraties. Ze riepen op tot een einde aan de Israëlische aanvallen op Gaza.

11 minuten geleden
Pentagon: 21 Amerikanen omgekomen bij operaties tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Er zijn volgens het Pentagon tot nu toe 21 Amerikaanse militairen omgekomen in het Midden-Oosten bij operaties tegen Iran. De officiële telling is naar boven bijgesteld, meldt The Washington Post. 865 militairen raakten gewond.

36 minuten geleden
Trump: tijd dat Oekraïne nieuwe president krijgt

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky en stelt dat het "tijd is dat Oekraïne een nieuwe president krijgt".

1 uur geleden
Twee doden na orkaan Isaias in VS

HOUSTON (ANP/RTR) - Twee mensen zijn in de Verenigde Staten om het leven gekomen nadat orkaan Isaias in de nacht van vrijdag op zaterdag aan land is gekomen. Ongeveer 800.000 inwoners van Florida, Alabama en Georgia zaten zonder stroom. Inmiddels is Isaias afgezwakt, maar zorgt naar verwachting nog tot ver landinwaarts voor windvlagen.

2 uur geleden
Christa Pike ontslagen uit ziekenhuis, terug in gevangenis

NASHVILLE (ANP) - Christa Pike is uit het ziekenhuis ontslagen, anderhalve week na de mislukte executiepoging in de Amerikaanse staat Tennessee. Dat melden het lokale tv-station WVLT en andere Amerikaanse media. Ze is teruggebracht naar de gevangenis waar ze al meer dan dertig jaar vastzit, laten haar advocaten weten.

3 uur geleden
Duizenden arrestaties bij jongerenprotest in India

NEW DELHI (ANP/RTR/DPA) - De politie in India heeft in New Delhi duizenden demonstranten opgepakt. De hoofdstad werd eerder op de dag zo goed als afgesloten in de aanloop naar een jongerenprotest.

5 uur geleden
Palestijnse leider Abbas wil verkiezingen nu in september 2027

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - De Palestijnse leider Mahmoud Abbas heeft de parlementsverkiezingen van komende maand officieel geannuleerd. Het is nu de bedoeling dat zowel de presidents- als parlementsverkiezingen gaan plaatsvinden in september volgend jaar, schrijft persbureau WAFA.

6 uur geleden