Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

HRW: mogelijk sprake van genocide in Soedan

HRW: mogelijk sprake van genocide in Soedan

NEW YORK (ANP/AFP) - In de Soedanese regio Darfur maken rebellen van de Rapid Support Forces zich schuldig aan etnische zuivering. Dat stelt ngo Human Rights Watch (HRW) in een nieuw rapport. Met name de etnische minderheid Massalit en andere niet-Arabische gemeenschappen zijn het slachtoffer van systematisch geweld.

Ruim een jaar geleden begonnen de gevechten tussen het Soedanese leger en de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) in het land. Eerder waarschuwden ook de Verenigde Naties dat er mogelijk sprake is van oorlogsmisdaden in Soedan. De VS hebben beide partijen van oorlogsmisdaden beschuldigd. Er zijn in het conflict al tienduizenden dodelijke slachtoffers gevallen en meer dan 8 miljoen mensen op de vlucht geslagen.

Van eind april tot begin november vorig jaar voerden de RSF en geallieerde milities "een systematische campagne om etnische Massalit te verwijderen, onder meer door ze te doden", aldus HRW. Het geweld, waaronder massale folteringen, verkrachtingen en plunderingen, bereikte medio juni een hoogtepunt toen duizenden mensen binnen enkele dagen werden gedood.

Bulldozers

In de stad El-Geneina in Darfur, waar sinds april vorig jaar tussen de 10.000 en 15.000 mensen zijn gedood, stelde HRW vast dat wijken van de Massalit "systematisch zijn ontmanteld, veelal met bulldozers, waardoor gevluchte burgers niet naar hun huizen kunnen terugkeren". Daarin herkent HRW "etnische zuivering" omdat de aanvallen erop gericht zijn de bevolkingsgroepen "permanent de regio te laten verlaten".

HRW vraagt een onderzoek naar de genocidale praktijken, wil gerichte sancties tegen de verantwoordelijken en dringt er bij de VN op aan het wapenembargo tegen Darfur uit te breiden tot heel Soedan. Het Internationaal Strafhof (ICC) onderzoekt het etnische geweld in Darfur.

Meer uit Buitenland

Leger VS meldt voltooiing van laatste reeks aanvallen op Iran

WASHINGTON (ANP) - Het centrale commando van het Amerikaanse leger, CENTCOM, meldt dat het leger de laatste reeks aanvallen op Iran heeft voltooid. De aanvallen werden uitgevoerd in opdracht van president Donald Trump.

3 uur geleden
NYT beschermt journalisten die over Air Force One schreven

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse krant The New York Times heeft een rechter verzocht om dagvaardingen van drie van zijn journalisten te blokkeren. De dagvaardingen hadden betrekking op hun berichtgeving over veiligheidskwesties rond een door Qatar aan president Donald Trump geschonken vliegtuig. Dat toestel moet het nieuwe presidentiële vliegtuig Air Force One worden.

3 uur geleden
Trump wil dat ICE verkeersstops hervat ondanks schietincidenten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft agenten van immigratiedienst ICE woensdag opgedragen verkeersstops als arrestatiemethode te hervatten. "We moeten sterk, hard en slim zijn en we mogen absoluut niet afzien van een van de belangrijkste en meest effectieve middelen van ICE in de strijd tegen criminaliteit: de verkeersstop!", schreef Trump onder meer op Truth Social.

3 uur geleden
Rook van bosbranden Canada verstikt Toronto en bedreigt New York

TORONTO/NEW YORK (ANP) - Rook van bosbranden in het noordwesten van de Canadese deelstaat Ontario heeft Toronto bereikt. Volgens IQAir, een Zwitsers bedrijf gespecialiseerd in luchtkwaliteitstechnologie, is de luchtkwaliteit in Toronto daardoor momenteel de slechtste van alle grote steden ter wereld.

3 uur geleden
Groeiend aantal Democraten in Huis VS stemt tegen hulp aan Israël

WASHINGTON (ANP) - Meer dan honderd Democraten, onder wie voormalig voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi, hebben een voorstel gesteund om alle militaire hulp aan Israël te blokkeren. Na de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 steunden de Democraten deze Amerikaanse bondgenoot nog massaal.

6 uur geleden
Spelers Argentinië tonen vlag over Falklandeilanden na WK-duel

ATLANTA (ANP) - Argentijnse spelers hielden na hun 2-1 overwinning op Engeland in de halve finale van het WK voetbal een politiek spandoek omhoog met de tekst "Las Malvinas Son Argentinas" (de Falklandeilanden zijn Argentijns). De Argentijnen noemen de bewuste eilanden in de Zuid-Atlantische Oceaan de Malvinas.

6 uur geleden
VS: tanker onder Curaçaose vlag aangevallen die blokkade negeerde

TAMPA (ANP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft een tanker aangevallen die onder Curaçaose vlag onderweg geweest zou zijn naar een haven in Iran. Het schip heeft de Amerikaanse blokkade van de Straat van Hormuz geschonden, meldt het Amerikaanse commando in de regio op X. Er zijn raketten afgevuurd op de schoorsteen van de M/T Belma, aldus CENTCOM.

8 uur geleden