HRW: mogelijk sprake van genocide in Soedan
NEW YORK (ANP/AFP) - In de Soedanese regio Darfur maken rebellen van de Rapid Support Forces zich schuldig aan etnische zuivering. Dat stelt ngo Human Rights Watch (HRW) in een nieuw rapport. Met name de etnische minderheid Massalit en andere niet-Arabische gemeenschappen zijn het slachtoffer van systematisch geweld.
Ruim een jaar geleden begonnen de gevechten tussen het Soedanese leger en de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) in het land. Eerder waarschuwden ook de Verenigde Naties dat er mogelijk sprake is van oorlogsmisdaden in Soedan. De VS hebben beide partijen van oorlogsmisdaden beschuldigd. Er zijn in het conflict al tienduizenden dodelijke slachtoffers gevallen en meer dan 8 miljoen mensen op de vlucht geslagen.
Van eind april tot begin november vorig jaar voerden de RSF en geallieerde milities "een systematische campagne om etnische Massalit te verwijderen, onder meer door ze te doden", aldus HRW. Het geweld, waaronder massale folteringen, verkrachtingen en plunderingen, bereikte medio juni een hoogtepunt toen duizenden mensen binnen enkele dagen werden gedood.
Bulldozers
In de stad El-Geneina in Darfur, waar sinds april vorig jaar tussen de 10.000 en 15.000 mensen zijn gedood, stelde HRW vast dat wijken van de Massalit "systematisch zijn ontmanteld, veelal met bulldozers, waardoor gevluchte burgers niet naar hun huizen kunnen terugkeren". Daarin herkent HRW "etnische zuivering" omdat de aanvallen erop gericht zijn de bevolkingsgroepen "permanent de regio te laten verlaten".
HRW vraagt een onderzoek naar de genocidale praktijken, wil gerichte sancties tegen de verantwoordelijken en dringt er bij de VN op aan het wapenembargo tegen Darfur uit te breiden tot heel Soedan. Het Internationaal Strafhof (ICC) onderzoekt het etnische geweld in Darfur.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner zegt dat hij de moord op zijn vader en moeder, regisseur Rob Reiner en Michele Singer, niet heeft gepleegd. Tijdens een hoorzitting in Los Angeles pleitte hij onschuldig, melden Amerikaanse media.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is door voorzitter van de EU-leiders António Costa terechtgewezen. In een brief aan Orbán schrijft Costa dat leiders gebonden zijn aan hun besluit, als daarover consensus is bereikt. De EU-leiders zijn in december unaniem akkoord gegaan met een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. De Hongaarse premier blokkeert dit nu. Dat kan niet, stelt Costa. Hij roept Orbán op zijn blokkade tegen de lening op te heffen.
46 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Sinds het begin van dit jaar zijn er zeker 606 migranten omgekomen in de Middellandse Zee, meldt de VN-migratieorganisatie IOM. Sinds het agentschap cijfers hierover begon bij te houden in 2014 zijn er niet eerder zoveel doden gevallen aan het begin van het jaar.
47 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson is meegenomen uit zijn huis door de Britse politie. Dat meldt de Britse krant The Times. De politie laat weten een 72-jarige man te hebben gearresteerd.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse blokkade tegen een nieuw EU-sanctiepakket tegen Rusland en een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne drijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas welhaast tot wanhoop. En met haar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken die maandag in Brussel vergaderden. De Europese Commissie werkt hard aan een oplossing, vertellen EU-bronnen, maar het is niet zeker of die er snel komt.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/DPA) - Bij de federale operatie tegen de Mexicaanse kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, en door de daaropvolgende onrust zijn in totaal zeker 74 mensen om het leven gekomen. Dat zei de Mexicaanse minister van Veiligheid Omar Hamid García Harfuch maandag.
1 uur geleden