Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

HRW: meer dan duizend doden door clustermunitie in 2022

HRW: meer dan duizend doden door clustermunitie in 2022

NEW YORK (ANP) - Meer dan duizend mensen zijn vorig jaar omgekomen door het gebruik van clustermunitie, schrijft Human Rights Watch (HRW) in een nieuw rapport. Dat zijn bijna acht keer zoveel doden als een jaar eerder. De slachtoffers van het controversiële wapen zouden voor 95 procent burgers zijn.

Volgens de mensenrechtenorganisatie vielen verreweg de meeste van de 1172 doden in Oekraïne, namelijk 916. Zowel Rusland als Oekraïne maakt in de oorlog gebruik van clustermunitie. Daarnaast hebben ook de krijgsmacht van Myanmar en de Syrische regering het wapen afgelopen jaar ingezet.

HRW is zeer kritisch op clustermunitie omdat het op zowel de korte als lange termijn voor veel burgerslachtoffers zorgt. Dit soort bommen splitst zich in de lucht zodat een groter gebied getroffen wordt door vele kleinere bommen. De meeste doden vallen door die bombardementen zelf, maar doordat sommige van die kleine bommetjes niet meteen exploderen kunnen ze nog jaren blijven liggen alsof het landmijnen zijn, een groot gevaar voor burgers.

Zuid-Soedan

In 2022 stierven zeker 185 personen door de overblijfselen van clusterbommen. 71 procent van hen was minderjarig. Een jaar eerder kwam er helemaal niemand om door directe bombardementen met clustermunitie, maar waren er 149 doden door de overblijfselen daarvan.

Tot nu toe hebben 112 landen, waaronder Nederland, een verdrag getekend om de productie, de verspreiding en het gebruik van clustermunitie te verbieden. Oekraïne en Rusland tekenden beide niet, net zo min als de Verenigde Staten. Washington besloot afgelopen juli om de omstreden wapens te leveren aan Kyiv, tot woede van HRW. "Het grootste obstakel voor landen die werken aan het uitroeien van clustermunitie zijn regeringen die niet bereid zijn om zich bij het verdrag te voegen en die de principes daarvan ondermijnen", zegt Mary Wareham van de mensenrechtenorganisatie. "Maar over het algemeen boeken landen die clustermunitie hebben verboden gestage vooruitgang bij het vernietigen van hun voorraden en het opruimen van besmette gebieden, ondanks uiteenlopende uitdagingen."

Het afgelopen jaar vernietigde Bulgarije de laatste clustermunitie die het had en ook in Peru en Slowakije werd veel munitie onklaar gemaakt. Zuid-Soedan was deze maand het laatste land dat zich aansloot bij het verdrag.

Meer uit Buitenland

Israël meldt aanval op Hamas-kopstuk in Gaza-Stad

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.

8 uur geleden
Doodstraf geëist tegen man die Israëliërs doodde in Washington

WASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".

9 uur geleden
Reuters: SpaceX op 12 juni naar technologiebeurs Nasdaq

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.

9 uur geleden
Jury bereikt ook in nieuw proces Weinstein geen overeenstemming

NEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.

10 uur geleden
Israël en Libanon verlengen staakt-het-vuren met 45 dagen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.

10 uur geleden
John Travolta op filmfestival Cannes verrast met ere-Palm

CANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.

11 uur geleden
Mogelijke uitdager Starmer mag meedoen aan parlementsverkiezing

MANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.

12 uur geleden