HRW: meer dan duizend doden door clustermunitie in 2022
NEW YORK (ANP) - Meer dan duizend mensen zijn vorig jaar omgekomen door het gebruik van clustermunitie, schrijft Human Rights Watch (HRW) in een nieuw rapport. Dat zijn bijna acht keer zoveel doden als een jaar eerder. De slachtoffers van het controversiële wapen zouden voor 95 procent burgers zijn.
Volgens de mensenrechtenorganisatie vielen verreweg de meeste van de 1172 doden in Oekraïne, namelijk 916. Zowel Rusland als Oekraïne maakt in de oorlog gebruik van clustermunitie. Daarnaast hebben ook de krijgsmacht van Myanmar en de Syrische regering het wapen afgelopen jaar ingezet.
HRW is zeer kritisch op clustermunitie omdat het op zowel de korte als lange termijn voor veel burgerslachtoffers zorgt. Dit soort bommen splitst zich in de lucht zodat een groter gebied getroffen wordt door vele kleinere bommen. De meeste doden vallen door die bombardementen zelf, maar doordat sommige van die kleine bommetjes niet meteen exploderen kunnen ze nog jaren blijven liggen alsof het landmijnen zijn, een groot gevaar voor burgers.
Zuid-Soedan
In 2022 stierven zeker 185 personen door de overblijfselen van clusterbommen. 71 procent van hen was minderjarig. Een jaar eerder kwam er helemaal niemand om door directe bombardementen met clustermunitie, maar waren er 149 doden door de overblijfselen daarvan.
Tot nu toe hebben 112 landen, waaronder Nederland, een verdrag getekend om de productie, de verspreiding en het gebruik van clustermunitie te verbieden. Oekraïne en Rusland tekenden beide niet, net zo min als de Verenigde Staten. Washington besloot afgelopen juli om de omstreden wapens te leveren aan Kyiv, tot woede van HRW. "Het grootste obstakel voor landen die werken aan het uitroeien van clustermunitie zijn regeringen die niet bereid zijn om zich bij het verdrag te voegen en die de principes daarvan ondermijnen", zegt Mary Wareham van de mensenrechtenorganisatie. "Maar over het algemeen boeken landen die clustermunitie hebben verboden gestage vooruitgang bij het vernietigen van hun voorraden en het opruimen van besmette gebieden, ondanks uiteenlopende uitdagingen."
Het afgelopen jaar vernietigde Bulgarije de laatste clustermunitie die het had en ook in Peru en Slowakije werd veel munitie onklaar gemaakt. Zuid-Soedan was deze maand het laatste land dat zich aansloot bij het verdrag.
Meer uit Buitenland
MUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
59 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Sinds het aantreden van Donald Trump als president is het aantal lokale politieafdelingen dat agenten levert aan immigratiedienst ICE sterk gestegen. Terwijl dit er onder Biden nog maar 135 waren, waren het er eind januari 1168, analyseerde NBC News.
5 uur geleden