HRW: meer dan duizend doden door clustermunitie in 2022
NEW YORK (ANP) - Meer dan duizend mensen zijn vorig jaar omgekomen door het gebruik van clustermunitie, schrijft Human Rights Watch (HRW) in een nieuw rapport. Dat zijn bijna acht keer zoveel doden als een jaar eerder. De slachtoffers van het controversiële wapen zouden voor 95 procent burgers zijn.
Volgens de mensenrechtenorganisatie vielen verreweg de meeste van de 1172 doden in Oekraïne, namelijk 916. Zowel Rusland als Oekraïne maakt in de oorlog gebruik van clustermunitie. Daarnaast hebben ook de krijgsmacht van Myanmar en de Syrische regering het wapen afgelopen jaar ingezet.
HRW is zeer kritisch op clustermunitie omdat het op zowel de korte als lange termijn voor veel burgerslachtoffers zorgt. Dit soort bommen splitst zich in de lucht zodat een groter gebied getroffen wordt door vele kleinere bommen. De meeste doden vallen door die bombardementen zelf, maar doordat sommige van die kleine bommetjes niet meteen exploderen kunnen ze nog jaren blijven liggen alsof het landmijnen zijn, een groot gevaar voor burgers.
Zuid-Soedan
In 2022 stierven zeker 185 personen door de overblijfselen van clusterbommen. 71 procent van hen was minderjarig. Een jaar eerder kwam er helemaal niemand om door directe bombardementen met clustermunitie, maar waren er 149 doden door de overblijfselen daarvan.
Tot nu toe hebben 112 landen, waaronder Nederland, een verdrag getekend om de productie, de verspreiding en het gebruik van clustermunitie te verbieden. Oekraïne en Rusland tekenden beide niet, net zo min als de Verenigde Staten. Washington besloot afgelopen juli om de omstreden wapens te leveren aan Kyiv, tot woede van HRW. "Het grootste obstakel voor landen die werken aan het uitroeien van clustermunitie zijn regeringen die niet bereid zijn om zich bij het verdrag te voegen en die de principes daarvan ondermijnen", zegt Mary Wareham van de mensenrechtenorganisatie. "Maar over het algemeen boeken landen die clustermunitie hebben verboden gestage vooruitgang bij het vernietigen van hun voorraden en het opruimen van besmette gebieden, ondanks uiteenlopende uitdagingen."
Het afgelopen jaar vernietigde Bulgarije de laatste clustermunitie die het had en ook in Peru en Slowakije werd veel munitie onklaar gemaakt. Zuid-Soedan was deze maand het laatste land dat zich aansloot bij het verdrag.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
42 minuten geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
12 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
13 uur geleden