Houtproducenten waarschuwen voor schaarste door Oekraïne-oorlog
ALMERE (ANP) - Hout en houtproducten worden in rap tempo schaarser als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Daardoor stijgen ook de prijzen. Door sancties ligt bijvoorbeeld het handelsverkeer met Rusland en ook Belarus plat. De situatie laat zich nu al voelen bij onder andere de palletbouw maar ook de productie van houten kisten en kratten, aldus de Koninklijke Vereniging Van Nederlandse Houtondernemingen (VVNH).
Rusland, Belarus en Oekraïne waren vorig jaar goed voor bijna 10 procent van al het gebruikte naaldhout in Europa. Voor Nederland ligt dat percentage iets hoger. De aanvoer van plaatmateriaal wordt door de handelsbeperkingen eveneens getroffen. Verder gaat het ook om Oekraïens eiken dat niet wordt aangeleverd.
De handel wordt bemoeilijkt door de sancties en dan met name de uitsluiting van Russische banken van betalingssysteem SWIFT. Verder is er ook een tekort aan vervoersmiddelen en chauffeurs. De vereniging sluit verdere maatregelen tegen Rusland bovenop de huidige sancties niet uit, zoals een totaalverbod op de uitvoer van hout.
Houtoogst
Volgens de sector moet het mogelijk zijn de houtoogst in Europa te vergroten, zonder dat dit ten koste gaat van het duurzame beheer. Daarmee moet het mogelijk zijn het gat tussen vraag en aanbod tijdelijk te verhogen, aldus Europese marktpartijen.
Behalve hout zullen volgens de VVNH ook andere bouwmaterialen duurder worden. Daarbij spelen ook andere factoren een rol zoals de stijgende brandstof- en energieprijzen. VVNH vertegenwoordigt honderden houtondernemingen die samen goed zijn voor 65 procent van de import en handel in hout in Nederland.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.
5 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.
8 uur geledenGLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.
8 uur geleden