Horeca: uitbreiding steun positief, maar nog lang niet voldoende
DEN HAAG (ANP) - Horecaondernemers zijn in doorsnee blij met de extra steunmaatregelen van het kabinet om ze door de nieuwe lockdown te loodsen. Maar de verruiming van de loonsubsidie voor personeel (NOW) en de soepelere voorwaarden met de tegemoetkoming in vaste lasten (TVL) is volgens de sector lang niet genoeg om ondernemers echt uit de brand te helpen.
Het kabinet besloot dinsdag het steunpakket voor ondernemers die geraakt worden door de lockdown uit te breiden. Ondernemers kunnen al TVL aanvragen als ze 20 procent van hun omzet verliezen, in plaats van 30 procent. Verder wordt de NOW-regeling verruimd.
De Amsterdamse horecaondernemer Riad Farhat, die meerdere zaken bezit, zegt in eerste instantie blij te zijn met alle steun vanuit de overheid. Maar hij vindt vooral dat de overheid met de lockdown tijd koopt omdat ze de boostercampagne te laat hebben opgestart. "Daar hadden ze in oktober al mee moeten beginnen." Door deze fout van de overheid moet de horeca nu bloeden. "Als je een fout maakt, dan moet je dat oplossen", vindt hij. Volgens hem zouden ondernemers ook voor de aangelegde voorraden moeten worden gecompenseerd.
Voorraden
Die mening deelt horecaondernemer Laurens Meyer, die verspreid over het land meerdere horecazaken heeft. Meyer noemt het "bizar" dat de politiek de vergoeding voor aangelegde voorraden wegwuift. "Alle koelingen liggen vol. Dat mag je dan allemaal weggooien en ook weer uit eigen zak betalen", zegt hij. Hij wijst erop dat de horecaondernemers zelf met de regeling niet geholpen zijn, aangezien het vergoedingen zijn voor kosten die worden gemaakt. "Over ondernemersinkomsten wordt niet gepraat", verduidelijkt hij.
Het steekt Meyer ook dat grotere horecabedrijven zoals de zijne helemaal geen onkostenvergoeding krijgen. "Ben je groter, dan zoek je het maar uit", aldus de lezing van het kabinet volgens Meyer. Volgens de horecabaas steken steeds meer ondernemers zich in de schulden. Bijkomend probleem is dat het steeds moeilijker wordt om personeel gemotiveerd te houden. Daarbij kampt de sector al met structurele personeelstekorten.
Niet voldoende
Meyer en Farhat nemen het ook op voor ondernemers die voor steun niet in aanmerkingen komen, bijvoorbeeld omdat ze nog maar net open zijn. Daar is volgens de ondernemers ook te weinig aandacht voor.
Koninklijke Horeca Nederland zegt dat de uitbreiding van de steunpakketten wel een verbetering is, maar wat de brancheclub betreft nog lang niet voldoende. "Het is uitermate zuur dat er nu volgens de laatste berichtgeving geen steun komt voor ondernemers die met enorme voorraden zitten", aldus een woordvoerder. "We hopen dat de Tweede Kamer het kabinet hierin wil corrigeren en blijven inzetten op een gepaste regeling."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Alphabet behoorde donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het moederbedrijf van Google presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Vooral via de cloud- en platformdiensten van Google Cloud kwam er meer geld binnen, dankzij de toepassingen van AI en de achterliggende rekenkracht die het bedrijf klanten aanbiedt. Het aandeel werd 6,9 procent hoger gezet.
15 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
1 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
3 uur geleden