Horeca heeft nog geen plan voor coronamaatregelen ingediend
DEN HAAG (ANP) - De horecasector heeft nog geen plan ingediend met mogelijke maatregelen voor wanneer het aantal coronagevallen weer oploopt. Ook de landbouw heeft dat niet gedaan. "De gesprekken met de horeca- en landbouwsector lopen", laat het ministerie van Volksgezondheid weten in een brief aan de Tweede Kamer.
Restaurants, cafés, discotheken en andere horecabedrijven waren bij eerdere golven een belangrijke brandhaard. Relatief veel mensen liepen daar het virus op, bijvoorbeeld tijdens de 'dansen met Janssen'-golf in juli vorig jaar. Om verspreiding te voorkomen moest de horeca dicht, en daarna mochten de zaken alleen met veel voorzorgsmaatregelen open. De sector was daar niet over te spreken.
"We denken graag mee", zegt voorzitter Robèr Willemsen van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) over de gesprekken met het ministerie. Hij vindt dat eerst duidelijk moet zijn wat de effecten van bepaalde maatregelen in het verleden zijn geweest. "Het eerder sluiten van de horeca heeft niet gewerkt", noemt hij als voorbeeld. "Mensen kwamen daarna op andere plekken bij elkaar."
Coronatoegangsbewijs
KHN wil de komende weken samen met de overheid bekijken wat er wel heeft gewerkt. Dan kan worden gekeken naar de beperking van het aantal bezoekers per ruimte, looppaden, ontsmettingsmiddelen, spatschermen en het coronatoegangsbewijs. Maar als eerste moeten mensen die besmet zijn met corona thuisblijven bij een nieuwe golf, net als kwetsbaren, denkt Willemsen. Volgens KHN is de horecasector nog aan het herstellen van de crisis. De branche zit niet te wachten op grote beperkingen zonder compensatie.
Het ministerie heeft wel plannen gekregen van onder meer scholen, kinderdagverblijven, de sport, winkels, contactberoepen, het openbaar vervoer, rijscholen, de luchtvaart en veerbootexploitanten.
Simpele maatregelen
In september krijgt de Kamer te horen hoe de plannen van de sectoren eruit zien. Volgens Kuipers is de kans heel groot dat het aantal coronabesmettingen in het begin van het najaar weer begint te stijgen. "Neem dan alvast simpele maatregelen die je niet in omzet of op een andere manier raken. Ga niet wachten met je plannen of met je eerste voorbereidingen, zoals ventilatie, schermen of het gebruik van mondkapjes. Het helpt om te zorgen dat je eigen zaak door kan draaien." De overheid zal het signaal geven wanneer het tijd is om deze maatregelen in te voeren, zei Kuipers.
De plannen van de sectoren moeten de basis worden voor coronamaatregelen. Kuipers kan daar wel van afwijken als het aantal besmettingen hard stijgt en de druk op de samenleving toeneemt. "Op het moment dat de cijfers door het dak gaan, kunt u met al deze plannen uitsluiten dat er op enig moment weer maatregelen nodig zijn? Nee, dat kan ik niet. Ik hoop dat we hiermee in staat zijn om het heel lang van ons weg te houden, maar ik kan het niet uitsluiten. "
Meer uit Binnenland
OOSTRUM (ANP) - De blushelikopters van Defensie die worden ingezet voor het bestrijden van de natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray hebben maandag en dinsdag in totaal bijna 900.000 liter water gedropt. Dat laat een woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht weten.
1 uur geledenBERGEIJK (ANP) - De zeer grote brand die in een bebost gebied bij het Noord-Brabantse Bergeijk woedde, is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio. De brandweer verwacht geen uitbreiding van het vuur meer.
1 uur geledenBERGEIJK (ANP) - In een bebost gebied bij Bergeijk in Noord-Brabant woedt een "zeer grote brand", zegt de veiligheidsregio. Er zijn ongeveer veertien brandweervoertuigen ingezet bij het blussen. Die kunnen het terrein goed op omdat er berijdbare paden zijn, volgens een woordvoerder.
3 uur geledenVENRAY (ANP) - De burgemeester van Venray heeft een noodverordening afgekondigd vanwege de grote brand in natuurgebied Boschhuizerbergen. Dit om de veiligheid van inwoners, dieren en hulpverleners te waarborgen en voldoende ruimte te bieden voor de hulpdiensten bij het bestrijden van de brand, staat op de site van de veiligheidsregio.
4 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De natuurbrand die maandag uitbrak in het Limburgse natuurgebied Boschhuizerbergen lijkt zich momenteel niet verder uit te breiden naar een groter gebied, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord. De brand omvat nog altijd ongeveer 100 hectare, zegt hij, net als dinsdagochtend. De brandweer heeft het vuur nog niet onder controle.
4 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan loopt woensdag om 8.00 uur af, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het was sinds 29 juli actief in Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel, en sinds 3 augustus in het hele land. Het was de derde keer dit jaar dat het Nationaal Hitteplan werd geactiveerd.
5 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De brandweer in natuurgebied Boschhuizerbergen in Limburg moet "continu bijstellen" met blussen door de aldoor draaiende wind. Dat maakt het lastig de grote natuurbrand onder controle te krijgen, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord. Vooralsnog is wel voorkomen dat de brand zich uitbreidt.
7 uur geleden