
Horeca blij met extra steun, maar procedure tegen Staat blijft
DEN HAAG (ANP) - De horeca is blij met de extra steun die het kabinet uitkeert aan ondernemers. Per 1 april geldt voor werkgevers dat de tegemoetkoming van de vaste laten stijgt van 85 naar 100 procent. Een regeling waar Koninklijke Horeca Nederland (KHN) al langer voor pleitte. Volgens de brancheorganisatie zou de 100 procentvergoeding met terugwerkende kracht vanaf het begin van de coronacrisis moeten gelden.
KHN rekende uit dat de steunregelingen voor de horeca-ondernemers, die veelal met flexibele krachten werken en daarmee met hogere premies, negatiever uitpakte. Gemiddeld genomen werden de kosten die ondernemers moesten maken maar voor 65 procent vergoed.
Volgens KHN hebben horecaondernemers sinds het begin van de crisis al zeker 5 miljard euro aan eigen geld en middelen in hun restaurants en cafés gestoken om de crisis te overleven. KHN-directeur Dirk Beljaarts legt uit dat spaarrekeningen zijn geplunderd, maar dat ook duizenden euro's die opzij gezet waren voor de studie van de kinderen zijn aangewend om de eigen zaak door de crisis te loodsen.
Wrang
Beljaarts vindt het vooral wrang dat de horeca niet de veroorzaker van de coronacrisis is, maar dat het daarvoor wel de rekening krijgt gepresenteerd. De organisatie spande eerder al een bodemprocedure aan tegen de Staat. De branche wil onder meer weten waarop maatregelen om het coronavirus in te dammen, zoals de sluiting van de horeca, op zijn gebaseerd. "De onderste steen moet boven", aldus Beljaarts.
KHN houdt momenteel een enquête onder de leden over de precieze impact van de crisis. Daarbij wordt ook per subsector gekeken wat de invloed is geweest van de maatregelen en wat het huidige perspectief is. Zo zijn nachtclubs en discotheken al sinds het begin van de crisis gesloten. Horecazaken die afgelopen zomer open mochten, konden destijds niet op volle kracht draaien.
Ook voor de komende weken en maanden, als restricties naar verwachting stap voor stap zullen worden opgeheven, krijgen horecazaken het nog zwaar, voorspelt KHN. Zo moeten veel bedrijven nog schulden inlossen, zoals belastingen, huurbetalingen en verplichtingen aan leveranciers. Verder speelt mee dat het verdienmodel van de bedrijven niet optimaal is als eerst alleen de terrassen, later de restaurants en de hotels en op den duur ook de nachtclubs weer open mogen. Zeker als de 1,5 metermaatregel nog geldt. Daardoor draaien horecazaken volgens KHN, net als afgelopen zomer, de komende tijd op gemiddeld nog geen 40 procent van hun capaciteit.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal licht gegroeid na een minieme krimp in de eerste drie maanden van het jaar. Die opvering van de economie danken de Verenigde Staten vooral aan de afnemende import, wat positief uitwerkt in het cijfer. De binnenlandse vraag nam daarnaast slechts matig toe.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten gaan vanaf 1 augustus een importtarief van 25 procent heffen op producten uit India. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump aangekondigd op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij suggereerde ook een extra strafmaatregel toe te voegen om de energie-aankopen van het land in Rusland.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De hogere Amerikaanse importheffingen kunnen grote gevolgen hebben voor de Duitse export naar de Verenigde Staten. Advies- en accountantsbureau Deloitte heeft becijferd dat de tariefverhogingen op middellange termijn tot 31 miljard euro per jaar aan exportverliezen kunnen leiden.
1 uur geledenMILWAUKEE (ANP) - De motorverkoop van Harley-Davidson daalde opnieuw flink in het afgelopen kwartaal. Volgens het bedrijf komt dat door terughoudende consumenten en economische onzekerheid.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Het Duitse kabinet heeft woensdag een conceptbegroting voor 2026 goedgekeurd met een recordbedrag van 126,7 miljard euro aan investeringen. Ook wil de Duitse overheid voor 174,3 miljard euro aan nieuwe schulden aangaan voor haar poging de infrastructuur en defensie te versterken.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol is de komende tijd mogelijk nog veel geld kwijt aan een in 2021 beëindigd contract met bouwbedrijven Ballast Nedam en TAV voor de A-pier. De luchthaven was niet tevreden over de kwaliteit en voortgang en stopte de samenwerking voortijdig, maar volgens de rechtbank in Amsterdam waren de tekortkomingen daarvoor niet ernstig genoeg. De partijen kunnen nu samen tot een oplossing proberen te komen, anders buigt de rechter zich daarover.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) wijst in een blog op de mogelijkheid van dumping van goedkopere Chinese producten op de Europese markt. De handelsspanningen tussen China en de VS zouden ervoor kunnen zorgen dat Chinese export wordt omgeleid naar het eurogebied. "In een ernstig scenario zou dit extra aanbod en de bijbehorende lagere importprijzen de inflatie in het eurogebied tot 0,15 procentpunt kunnen verlagen", stellen deskundigen uit Frankfurt woensdag.
4 uur geleden