Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoorn wacht nog met besluit over standbeeld J.P. Coen

Hoorn wacht nog met besluit over standbeeld J.P. Coen

HOORN (ANP) - De gemeente Hoorn neemt nog geen besluit over het lot van het omstreden standbeeld van Jan Pieterszoon Coen in de binnenstad van de Noord-Hollandse plaats. Een voorstel van de partij Hart van Hoorn om een definitief besluit te nemen over de status van het standbeeld haalde het dinsdagavond niet in de gemeenteraad.

De gemeenteraad heeft eind vorig jaar in een motie het college van burgemeester en wethouders opgeroepen opnieuw zogenoemde stadsgesprekken te voeren over onder andere racisme en discriminatie. Een meerderheid van de raad wil daarbij de status van het beeld van de VOC-gouverneur betrekken en eerst die gesprekken afwachten voordat er een besluit wordt genomen. Wanneer die gesprekken precies zijn, is nog niet duidelijk. Volgens een woordvoerster van de gemeente worden ze momenteel nog "vormgegeven".

Met de inwoners van Hoorn zijn eerder al stadsgesprekken gevoerd over racisme en het koloniale en slavernijverleden. Aanleiding waren de discussies en protesten rond het standbeeld. Het beeld is al lange tijd mikpunt van kritiek en is vaak beklad. In 2020 ontstonden er ongeregeldheden na een demonstratie tegen het standbeeld. Agenten werden bekogeld, politiepaarden en politiemensen raakten gewond.

Vorig jaar juni is een onderzoek gepresenteerd naar de rol van Hoorn in de slavenhandel. De conclusie was dat de stad daar een zeer belangrijk aandeel in had. De Hoornse gouverneur-generaal Jan Pieterszoon Coen legde de basis van de Nederlandse slavernij in Azië. In december meldde de gemeente dat er geen excuses komt voor het slavernijverleden en ook geen erkenning van dat verleden, omdat er in de gemeenteraad geen meerderheid voor is.

Meer uit Binnenland

Partijen teleurgesteld over ontruiming uitvak tijdens IJsselderby

DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.

1 uur geleden
Huldiging PSV dinsdag op Stadhuisplein in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.

1 uur geleden
Feest in binnenstad van Eindhoven na kampioenschap PSV

EINDHOVEN (ANP) - In de binnenstad van Eindhoven barst een feest los nadat PSV de landstitel heeft gewonnen. Dat is te zien op live camerabeelden van Omroep Brabant. In de uitgaansstraat Stratumseind zijn veel mensen op de been en hangt rode rook.

1 uur geleden
Douane vindt ruim 1400 kilo cocaïne in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.

2 uur geleden
Politie doet onderzoek naar gedeelde video na explosie Nijkerk

NIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.

4 uur geleden
Na verkenning gaat Aboutaleb ook formatie in Den Haag leiden

DEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.

6 uur geleden
Pro-Iraanse beweging zet video over ontploffing Nijkerk online

NIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.

14 uur geleden