Hoorn wacht nog met besluit over standbeeld J.P. Coen
HOORN (ANP) - De gemeente Hoorn neemt nog geen besluit over het lot van het omstreden standbeeld van Jan Pieterszoon Coen in de binnenstad van de Noord-Hollandse plaats. Een voorstel van de partij Hart van Hoorn om een definitief besluit te nemen over de status van het standbeeld haalde het dinsdagavond niet in de gemeenteraad.
De gemeenteraad heeft eind vorig jaar in een motie het college van burgemeester en wethouders opgeroepen opnieuw zogenoemde stadsgesprekken te voeren over onder andere racisme en discriminatie. Een meerderheid van de raad wil daarbij de status van het beeld van de VOC-gouverneur betrekken en eerst die gesprekken afwachten voordat er een besluit wordt genomen. Wanneer die gesprekken precies zijn, is nog niet duidelijk. Volgens een woordvoerster van de gemeente worden ze momenteel nog "vormgegeven".
Met de inwoners van Hoorn zijn eerder al stadsgesprekken gevoerd over racisme en het koloniale en slavernijverleden. Aanleiding waren de discussies en protesten rond het standbeeld. Het beeld is al lange tijd mikpunt van kritiek en is vaak beklad. In 2020 ontstonden er ongeregeldheden na een demonstratie tegen het standbeeld. Agenten werden bekogeld, politiepaarden en politiemensen raakten gewond.
Vorig jaar juni is een onderzoek gepresenteerd naar de rol van Hoorn in de slavenhandel. De conclusie was dat de stad daar een zeer belangrijk aandeel in had. De Hoornse gouverneur-generaal Jan Pieterszoon Coen legde de basis van de Nederlandse slavernij in Azië. In december meldde de gemeente dat er geen excuses komt voor het slavernijverleden en ook geen erkenning van dat verleden, omdat er in de gemeenteraad geen meerderheid voor is.
Meer uit Binnenland
STRAATSBURG (ANP) - De Roemeense Europarlementariër Nicolae Ștefănuță is de opvolger van Bas Eickhout als covoorzitter van de Groenen in het Europees Parlement. De Nederlandse Eickhout stopte in mei als Europarlementariër na zeventien jaar. Hij was een van de bekendste Nederlandse gezichten in het Europees Parlement.
4 uur geledenHORST (ANP) - Een aanhoudingseenheid van de politie heeft dinsdag een 26-jarige Helmonder aangehouden voor een brand in 2020 in Eindhoven waarbij een jongen zwaargewond raakte. De politie kon de verdachte in het Limburgse Horst aanhouden na nieuw ontvangen informatie.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Op de Nieuwstraat in het centrum van Rotterdam is dinsdag rond 17.45 uur geschoten. De schutter is in een auto gestapt en weggereden in de richting van treinstation Blaak, meldt een woordvoerder van de politie. Het mogelijke doelwit is ook weggekomen. De politie is naar beiden op zoek.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland kijkt naar de levering van extra munitie voor de boordkanonnen van Oekraïnes F-16's, zegt het ministerie van Defensie. Daarmee kunnen de gevechtsvliegtuigen Russische drones en kruisraketten neerhalen.
6 uur geledenUITHUIZEN (ANP) - In een waarschuwingsbrief aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) verzoekt de Groningse gemeente Het Hogeland om de noodopvanglocatie in Uithuizen te beëindigen. De gemeente geeft het COA een "hersteltermijn" van drie maanden, meldt zij dinsdag.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de 20-jarige Mohammed H. uit Purmerend ervan dat hij een 16-jarig meisje in Rotterdam heeft mishandeld door haar online onder druk te zetten en op te dragen zichzelf te snijden. Volgens het OM moest het slachtoffer tussen 30 april en 10 juli met een scherp voorwerp de naam Zoro in haar lichaam kerven, waardoor ze littekens opliep.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Naar schatting voelen 442.000 bi+ mensen in Nederland zich psychisch ongezond. Dat stelt Bi+ Nederland op basis van een eigen omrekening van cijfers uit de nieuwe lhbtiqa+-monitor. Ook hebben bi+ mensen vaker dan homoseksuele en lesbische mensen in het afgelopen jaar een suïcidepoging gedaan.
9 uur geleden