Hoorn wacht nog met besluit over standbeeld J.P. Coen
HOORN (ANP) - De gemeente Hoorn neemt nog geen besluit over het lot van het omstreden standbeeld van Jan Pieterszoon Coen in de binnenstad van de Noord-Hollandse plaats. Een voorstel van de partij Hart van Hoorn om een definitief besluit te nemen over de status van het standbeeld haalde het dinsdagavond niet in de gemeenteraad.
De gemeenteraad heeft eind vorig jaar in een motie het college van burgemeester en wethouders opgeroepen opnieuw zogenoemde stadsgesprekken te voeren over onder andere racisme en discriminatie. Een meerderheid van de raad wil daarbij de status van het beeld van de VOC-gouverneur betrekken en eerst die gesprekken afwachten voordat er een besluit wordt genomen. Wanneer die gesprekken precies zijn, is nog niet duidelijk. Volgens een woordvoerster van de gemeente worden ze momenteel nog "vormgegeven".
Met de inwoners van Hoorn zijn eerder al stadsgesprekken gevoerd over racisme en het koloniale en slavernijverleden. Aanleiding waren de discussies en protesten rond het standbeeld. Het beeld is al lange tijd mikpunt van kritiek en is vaak beklad. In 2020 ontstonden er ongeregeldheden na een demonstratie tegen het standbeeld. Agenten werden bekogeld, politiepaarden en politiemensen raakten gewond.
Vorig jaar juni is een onderzoek gepresenteerd naar de rol van Hoorn in de slavenhandel. De conclusie was dat de stad daar een zeer belangrijk aandeel in had. De Hoornse gouverneur-generaal Jan Pieterszoon Coen legde de basis van de Nederlandse slavernij in Azië. In december meldde de gemeente dat er geen excuses komt voor het slavernijverleden en ook geen erkenning van dat verleden, omdat er in de gemeenteraad geen meerderheid voor is.
Meer uit Binnenland
BILTHOVEN (ANP) - Meer mensen gaan met griepachtige klachten naar de huisarts, en daardoor houdt de epidemie aan. Die begon vorige week.
14 minuten geledenARNHEM (ANP) - Een 31-jarige man uit Arnhem is woensdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar voor de moord op zijn ex-vrouw in april vorig jaar. Het Openbaar Ministerie had twintig jaar geëist.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Islamitische Stichting Nederland (ISN) benadrukt dat de eerste vastendag van de maand ramadan op donderdag 19 februari is. In Saudi-Arabië werd dinsdag vastgesteld dat de eerste vastendag woensdag is.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Ridouan Taghi heeft ontkend dat hij samenwerkte met Richard R., alias Rico de Chileen. De tot levenslang veroordeelde Taghi werd woensdag via een videoverbinding vanuit de gevangenis in Vught gehoord als getuige in het hoger beroep van R. De 52-jarige R. werd in mei 2021 veroordeeld tot elf jaar cel voor het leiden van een criminele organisatie die liquidaties pleegde en misdaadgeld witwaste. Volgens de rechtbank werkte R. onder meer samen met Taghi.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg, die onlangs op Lesbos werd vrijgesproken van onder meer mensensmokkel, stopt vanwege ziekte per direct met zijn publieke en humanitaire werkzaamheden. Dat laat de hulporganisatie Human Power weten, die met Wittenberg in contact staat en eerder ook informatie deelde over zijn rechtszaak. Volgens de organisatie heeft Wittenberg kort na zijn vrijspraak de diagnose gekregen van "een ernstige, slopende ziekte met een waarschijnlijk zeer beperkte levensverwachting".
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft inmiddels meer dan honderd meldingen gekregen over teruggeroepen babyvoeding. Daarmee lijkt het aantal ouders op te lopen van wie een kind ziek is geworden en die een link vermoeden met de gedronken voeding.
3 uur geledenKAPELLE (ANP) - Stichting Bij Annie Thuis gaat meer tijd steken in een crowdfunding om het geboortehuis van Annie M.G. Schmidt in Kapelle te behouden en te verbouwen. De organisatie wil binnen een half jaar het streefbedrag van 550.000 euro ophalen.
4 uur geleden