Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooikoortsseizoen begonnen, els en hazelaar staan al in bloei

Hooikoortsseizoen begonnen, els en hazelaar staan al in bloei

WAGENINGEN (ANP) - De eerste pollen van bomen vliegen weer door de lucht, en daarmee is het seizoen van hooikoortsklachten begonnen. Dat komt doordat de els en de hazelaar in bloei staan. "Winters worden warmer en warmer. We zien dat mensen steeds vaker rond de jaarwisseling al last kunnen hebben van pollen. Dit jaar is extreem vroeg, het is totaal niet normaal, en het zal ook steeds extremer worden", zegt bioloog Arnold van Vliet van de Wageningen Universiteit.

Mensen in het hele land kunnen last hebben van de klachten. Vooral van de elzen stuiven veel pollen rond. Dat het zo veel heeft geregend, is wel een meevaller. "Dat heeft de hoeveelheid pollen getemperd", aldus Van Vliet.

Vorig jaar begon het hooikoortsseizoen ook al voor de jaarwisseling. Door klimaatverandering start het seizoen steeds vroeger, maar het hooikoortsjaar duurt ook steeds langer. Dat betekent dat het einde van het ene seizoen en het begin van het volgende seizoen naar elkaar toe schuiven. Van Vliet: "De alsemambrosia, een van de ergste hooikoortsplanten ter wereld, bloeit in september en oktober, maar nog niet in november. Bovendien bloeien grassen langer als de herfst warmer is. Het hooikoortsseizoen gaat dan bijna het hele jaar rond."

Het bloeien van bomen en planten is zichtbaar, hooikoorts is voelbaar, maar Van Vliet maakt zich ook grote zorgen over wat hij de "onzichtbare natuur" noemt. "Insecten zijn nu in winterrust. Ze teren in op de energiereserves die ze eerder hebben verzameld. Hoewel ze in rust zijn, hebben ze flink last van de extreem hoge temperaturen." Insecten verbruiken namelijk meer energie bij hogere temperaturen. "Als ze het einde van de winter al halen, komen ze verzwakt uit de winter. Vorig jaar was een van de slechtste jaren ooit voor vlinders. Dat is zorgwekkend, het is alle hens aan dek. Ons hele ecosysteem en veel van ons voedsel is gebaseerd op insecten."

Meer uit Binnenland

Drie Hondius-opvarenden van schip afgehaald

DEN HAAG (ANP) - Drie opvarenden van het cruiseschip Hondius zijn woensdag van het schip afgehaald, meldt Tedros Adhanom Ghebreyesus, de topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Zij zijn vermoedelijk besmet met het hantavirus en zullen in Nederland medische zorg ontvangen.

3 minuten geleden
Nieuwe coalitie Moerdijk hamert op duidelijkheid en compensatie

MOERDIJK (ANP) - De zes partijen die de nieuwe coalitie in Moerdijk gaan vormen, hebben hun bestuursakkoord voor de komende jaren gepubliceerd. Ze benadrukken daarin nog eens hoe belangrijk ze het vinden dat inwoners voor de lange termijn duidelijkheid krijgen over alle uitbreidingsplannen voor de industrie en energie-infrastructuur. Ook dringen ze aan op "ruimhartige compensatie" voor mensen die moeten vertrekken.

5 minuten geleden
OM eist 7 maanden cel tegen vader Jos Leijdekkers voor witwassen

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag zeven maanden cel geëist tegen Joseph Leijdekkers (71), de vader van Jos Leijdekkers, oftewel Bolle Jos, voor het witwassen van een horloge. Dat werd aangetroffen bij een doorzoeking van zijn huis in Rotterdam in januari 2023. Daarbij werden meerdere horloges, contant geld en een jammer gevonden.

9 minuten geleden
Zieke opvarenden Hondius woensdagochtend geëvacueerd

DEN HAAG (ANP) - Drie opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden nog woensdagochtend lokale tijd geëvacueerd. Dat meldt cruisemaatschappij Oceanwide. In Kaapverdië is het drie uur vroeger dan in Nederland.

47 minuten geleden
Museum zoekt IKEA-klassiekers met een verhaal

ARNHEM (ANP) - Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is op zoek naar IKEA-producten uit de periode 1978 tot 2008. Iedereen die denkt thuis iets te hebben dat interessant kan zijn en er een verhaal bij heeft, mag contact opnemen. Het museum wil er zijn collectie mee uitbreiden. Het herbergt al veel Nederlands huisraad van de laatste tweehonderd jaar, maar nauwelijks iets van de Zweedse meubelketen. Gebruikssporen zijn geen punt.

1 uur geleden
Hondius-opvarende met hantavirus in ziekenhuis in Zürich

ZURICH (ANP/RTR) - Een man bij wie het hantavirus is vastgesteld, wordt behandeld in een ziekenhuis in Zürich, meldt de Zwitserse overheid. De patiënt is eerder aan boord geweest van het Nederlandse cruiseschip MV Hondius, waar een uitbraak plaatsvond.

1 uur geleden
Nederlands cruiseschip Hondius zal aanmeren in Tenerife

MADRID (ANP/RTR) - Het Nederlandse cruiseschip waarop het hantavirus werd vastgesteld, zal aanmeren in Tenerife, meldt de Spaanse zender TVE op gezag van het Spaanse ministerie van Volksgezondheid. De president van de autonome Spaanse archipel zegt tegen de komst te zijn en vreest voor gezondheidsgevolgen, zei hij woensdag tegen radiozender COPE.

2 uur geleden