Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooikoortsklachten nemen sterk toe, huisartsen zien verdubbeling

Hooikoortsklachten nemen sterk toe, huisartsen zien verdubbeling

UTRECHT (ANP) - Steeds meer Nederlanders hebben zo veel last van hooikoortsklachten, dat ze ermee naar de huisarts gaan. Volgens gezondheidsinstituut Nivel is het aantal huisartsbezoeken vanwege overgevoeligheid voor pollen ruim verdubbeld in een week tijd, tot bijna 500 consulten per 100.000 inwoners. Dat is een veel hoger aantal dan vorig jaar rond dezelfde tijd van het jaar.

Een vergelijkbare piek deed zich in 2021 voor. De huidige stijging "hangt samen met een piek in pollen in de lucht, met name graspollen, door het warme en droge weer", legt het Nivel uit.

Dat de lucht momenteel grote hoeveelheden stuifmeel bevat, blijkt ook uit doorlopende metingen van de pollenconcentratie door het Elkerliek Ziekenhuis in Helmond. Daaruit blijkt dat er momenteel vooral veel stuifmeel van grassen is. Ook de website pollennieuws.nl signaleert dat. Op die site staat een kaartje van Nederland met de pollenverwachting. Daarop staat dat bijna in het hele land "extreem veel pollen" in de lucht zit. In kustregio's is dat iets minder, daar is sprake van "veel pollen".

Zeer sterk allergeen

"Onder droge, zonnige en wat winderige weersomstandigheden laten de bloeiende grassen het pollen of stuifmeel vrij in de lucht", leggen de makers van pollennieuws uit. "Dit is zeer sterk allergeen en meer dan twee miljoen mensen zullen dat dan ook merken. Ze krijgen flink last van hooikoortsachtige klachten: niessalvo’s, jeukende ogen, vermoeidheid, verminderde concentratie en slechter slapen."

Hooikoorts is eigenlijk een wat misleidende term, omdat het niet specifiek door hooi wordt veroorzaakt en ook geen vorm van koorts is. De medische term voor de klachten die mensen met hooikoorts ervaren, is allergische rinitis.

Artsen adviseren mensen met klachten onder meer het contact met stuifmeel te vermijden, buiten een zonnebril te dragen, wasgoed niet buiten de laten drogen en niet het gras te maaien. Wie erge klachten heeft, kan ook nog de neus spoelen met een zoutoplossing, en antihistaminica nemen. Thuisarts.nl tipt ook nog om op vakantie te gaan naar een plek aan zee, of juist hoog in de bergen.

Meer uit Gezond

Studie: Groningers vaker angstig en somber door aardbevingen

GRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.

3 dagen geleden
Politiek Noord-Holland zet gezondheid centraal in provinciebeleid

HAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.

3 dagen geleden
Boetes voor uitbuiting Indonesische verpleegkundigen

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.

3 dagen geleden
Studie: kwaliteit van kraamzorg staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.

1 week geleden
Vrouwen vallen vaker en langer uit door stress

SON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.

1 week geleden
Huisartsenvereniging kritisch over nieuwe website voor abortuspil

UTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.

1 week geleden
RIVM: griepepidemie voorbij

BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.

2 weken geleden