Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooguit tientallen Nederlanders in door coup onrustig Gabon

Hooguit tientallen Nederlanders in door coup onrustig Gabon

TOLEDO (ANP) - Er zijn hooguit enkele tientallen Nederlanders in Gabon, waar militairen dinsdag de macht hebben gegrepen, denkt demissionair buitenlandminister Wopke Hoekstra. Er zijn vooralsnog geen plannen om EU-burgers uit het West-Afrikaanse land te evacueren.

In Gabon verblijft "een relatief beperkte groep" Nederlanders, zei Hoekstra bij aankomst in het Spaanse Toledo voor overleg met EU-collega's over onder meer de staatsgrepen in Afrika. Maar de ervaring leert wel dat het er waarschijnlijk meer zijn dan waar zijn ministerie weet van heeft. Hoekstra doet daarom een oproep: "meld je alsjeblieft". Dat is een voorwaarde om ze zo nodig te kunnen helpen.

De EU-landen gaan vooralsnog niet over tot het evacueren van burgers uit Gabon, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Dat gebeurde bijvoorbeeld in Soedan en Niger eerder wel. Het is voorlopig "kalm" in Gabon, aldus Borrell, en dat was in met name Soedan wel anders. Ook de buitenlandminister van Spanje, dat dit halfjaar de EU voorzit, onderstreept dat Europeanen in Gabon geen gevaar lopen. Volgens Borrell zijn er enkele tienduizenden EU-burgers in Gabon.

Begrip voor coupe

Borrell kan zelfs wel enig begrip opbrengen voor de staatsgreep in Gabon. De afgezette president was ook niet eerlijk gekozen, brengt hij in herinnering. Dat zou de coup in het West-Afrikaanse land heel anders maken dan andere recente staatsgrepen.

"Natuurlijk, militaire coups zijn geen oplossing. Maar als ik de verkiezingen manipuleer om aan de macht te komen is dat ook een onjuiste manier om de macht te grijpen. Het is duidelijk dat het niet goed is gegaan."

Volgde vader op

De afgezette president Ali Bongo Ondimba, die gold als een bondgenoot van het Westen, volgde in 2009 zijn autocratische vader op. De familie is al ruim een halve eeuw aan de macht in Gabon.

Meer uit Binnenland

Ook maandagochtend plaatselijk dichte mist in noordwesten

DE BILT (ANP) - In Noord-Holland en het westelijke Waddengebied komt ook maandagochtend plaatselijk weer dichte mist voor. Zaterdag en zondag gaf het KNMI ook al code geel af voor dichte mist in het midden en noorden van het land. Die waarschuwing blijft voor het noordwesten tot zeker maandagochtend 08.00 uur van kracht.

2 uur geleden
Man gewond geraakt bij steekpartij in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Op de Quinten Matsyslaan in Eindhoven heeft zondagavond een steekpartij plaatsgevonden. Daarbij raakte een jongeman gewond aan zijn been. Dat meldt de politie Oost-Brabant op X. Rond 23.40 uur kwam er een melding binnen van de steekpartij.

2 uur geleden
Ruim 5000 bezoekers in openingsweekend Fotomuseum Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum heeft in het openingsweekend op de nieuwe locatie in Pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid ruim 5000 bezoekers getrokken, meldt een woordvoerder van het museum.

8 uur geleden
Waarschuwing voor dichte mist in noorden en noordoosten

DE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.

20 uur geleden
Steeds meer energiezuinige huizen in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).

20 uur geleden
Dance-event in Rotterdam tijdelijk ontruimd na incident

ROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.

1 dag geleden
Politie: storing raakte ook niet-spoednummer 0900-8844

DEN HAAG (ANP) - De storing die zaterdagmiddag het meldkamersysteem van de hulpdiensten heeft getroffen, raakt onder meer het politienummer 0900-8844, bedoeld voor zaken die geen spoed hebben. Dat meldt een woordvoerder van de landelijke eenheid van de politie. Het niet-spoednummer is op zich bereikbaar, maar bellers kunnen wel problemen ervaren, zegt zij. Ook alarmnummer 112 is bereikbaar, maar het kan langer duren voordat bellers iemand aan de lijn krijgen.

1 dag geleden