Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooguit tientallen Nederlanders in door coup onrustig Gabon

Hooguit tientallen Nederlanders in door coup onrustig Gabon

TOLEDO (ANP) - Er zijn hooguit enkele tientallen Nederlanders in Gabon, waar militairen dinsdag de macht hebben gegrepen, denkt demissionair buitenlandminister Wopke Hoekstra. Er zijn vooralsnog geen plannen om EU-burgers uit het West-Afrikaanse land te evacueren.

In Gabon verblijft "een relatief beperkte groep" Nederlanders, zei Hoekstra bij aankomst in het Spaanse Toledo voor overleg met EU-collega's over onder meer de staatsgrepen in Afrika. Maar de ervaring leert wel dat het er waarschijnlijk meer zijn dan waar zijn ministerie weet van heeft. Hoekstra doet daarom een oproep: "meld je alsjeblieft". Dat is een voorwaarde om ze zo nodig te kunnen helpen.

De EU-landen gaan vooralsnog niet over tot het evacueren van burgers uit Gabon, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Dat gebeurde bijvoorbeeld in Soedan en Niger eerder wel. Het is voorlopig "kalm" in Gabon, aldus Borrell, en dat was in met name Soedan wel anders. Ook de buitenlandminister van Spanje, dat dit halfjaar de EU voorzit, onderstreept dat Europeanen in Gabon geen gevaar lopen. Volgens Borrell zijn er enkele tienduizenden EU-burgers in Gabon.

Begrip voor coupe

Borrell kan zelfs wel enig begrip opbrengen voor de staatsgreep in Gabon. De afgezette president was ook niet eerlijk gekozen, brengt hij in herinnering. Dat zou de coup in het West-Afrikaanse land heel anders maken dan andere recente staatsgrepen.

"Natuurlijk, militaire coups zijn geen oplossing. Maar als ik de verkiezingen manipuleer om aan de macht te komen is dat ook een onjuiste manier om de macht te grijpen. Het is duidelijk dat het niet goed is gegaan."

Volgde vader op

De afgezette president Ali Bongo Ondimba, die gold als een bondgenoot van het Westen, volgde in 2009 zijn autocratische vader op. De familie is al ruim een halve eeuw aan de macht in Gabon.

Meer uit Binnenland

Schoof: dit is geen crisistop, angel is eruit

BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."

4 uur geleden
Twintig inwoners Utrecht nog niet terug naar huis door explosie

UTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.

4 uur geleden
Brekelmans vindt mogelijke inzet handelsbazooka 'niet verstandig'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.

5 uur geleden
Het ultieme geheim van Dan Brown is best verkochte boek van 2025

AMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra

6 uur geleden
Eerste bewoners seniorenflat Vlissingen kunnen terug na explosie

VLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.

7 uur geleden
Code oranje in noorden om gladheid in nacht en ochtend

DE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.

8 uur geleden
Omroep: Afghaanse vrouw uit documentaire Hila Noorzai vrijgelaten

HILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.

8 uur geleden