Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooguit tientallen Nederlanders in door coup onrustig Gabon

Hooguit tientallen Nederlanders in door coup onrustig Gabon

TOLEDO (ANP) - Er zijn hooguit enkele tientallen Nederlanders in Gabon, waar militairen dinsdag de macht hebben gegrepen, denkt demissionair buitenlandminister Wopke Hoekstra. Er zijn vooralsnog geen plannen om EU-burgers uit het West-Afrikaanse land te evacueren.

In Gabon verblijft "een relatief beperkte groep" Nederlanders, zei Hoekstra bij aankomst in het Spaanse Toledo voor overleg met EU-collega's over onder meer de staatsgrepen in Afrika. Maar de ervaring leert wel dat het er waarschijnlijk meer zijn dan waar zijn ministerie weet van heeft. Hoekstra doet daarom een oproep: "meld je alsjeblieft". Dat is een voorwaarde om ze zo nodig te kunnen helpen.

De EU-landen gaan vooralsnog niet over tot het evacueren van burgers uit Gabon, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Dat gebeurde bijvoorbeeld in Soedan en Niger eerder wel. Het is voorlopig "kalm" in Gabon, aldus Borrell, en dat was in met name Soedan wel anders. Ook de buitenlandminister van Spanje, dat dit halfjaar de EU voorzit, onderstreept dat Europeanen in Gabon geen gevaar lopen. Volgens Borrell zijn er enkele tienduizenden EU-burgers in Gabon.

Begrip voor coupe

Borrell kan zelfs wel enig begrip opbrengen voor de staatsgreep in Gabon. De afgezette president was ook niet eerlijk gekozen, brengt hij in herinnering. Dat zou de coup in het West-Afrikaanse land heel anders maken dan andere recente staatsgrepen.

"Natuurlijk, militaire coups zijn geen oplossing. Maar als ik de verkiezingen manipuleer om aan de macht te komen is dat ook een onjuiste manier om de macht te grijpen. Het is duidelijk dat het niet goed is gegaan."

Volgde vader op

De afgezette president Ali Bongo Ondimba, die gold als een bondgenoot van het Westen, volgde in 2009 zijn autocratische vader op. De familie is al ruim een halve eeuw aan de macht in Gabon.

Meer uit Binnenland

Honderden demonstreren in IJsselstein tegen asielnoodopvang

IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.

6 uur geleden
Rechter: minister mocht bed-bad-brood van 16 mensen niet stoppen

ROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.

6 uur geleden
Aantal opvangplekken asielzoekers Loosdrecht teruggeschroefd

LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.

9 uur geleden
OM in beroep tegen vonnis brandstichter Arnhemse binnenstad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.

10 uur geleden
Cel- en taakstraf voor geweld bij protest noodopvang Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.

10 uur geleden
Rutte: als iemand lintje verdient, is het MH17-voorzitter Ploeg

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.

10 uur geleden
Lintje voor directeur is erkenning van tomeloze inzet, zegt Pride

AMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.

10 uur geleden