Hoogste hof VS blokkeert vaccinatieregels voor bedrijven
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof in Washington heeft vaccinatieregels voor het bedrijfsleven geblokkeerd. De uitspraak heeft gevolgen voor tientallen miljoenen Amerikanen.
Het hof bevriest volgens CNN een uitspraak van een lagere rechter, die had geoordeeld dat nieuwe regels voor bedrijven landelijk ingevoerd konden worden. Die golden voor ondernemingen met minstens honderd medewerkers. Daar moesten personeelsleden zich laten vaccineren tegen het coronavirus of zich regelmatig laten testen en mondkapjes dragen. Die maatregelen hadden betrekking op meer dan 80 miljoen werknemers.
De regels waren aangekondigd door de overheidsorganisatie OSHA, die moet zorgen dat Amerikanen veilig hun werk kunnen doen. Een meerderheid van de rechters vond volgens NBC News dat die Occupational Safety and Health Administration niet bevoegd is om met dergelijke verregaande regelgeving te komen. Besmet raken met het coronavirus zou niet specifiek een beroepsrisico zijn.
Tegenvaller Biden
Niet alle werknemers in de VS ontkomen aan regels die de vaccinatiegraad omhoog moeten krijgen. Het hof oordeelde dat sommige zorgverleners wel verplicht kunnen worden zich te laten vaccineren. Het gaat dan om medewerkers van ziekenhuizen en andere zorginstellingen die worden gefinancierd door de landelijke overheid. Die maatregel heeft gevolgen voor ongeveer 20 miljoen zorgverleners.
Het Hooggerechtshof bestaat uit negen rechters en die waren onderling verdeeld over de maatregelen. Zes rechters wezen de regels voor bedrijven af en drie vonden ze toelaatbaar. De voorstanders worden gezien als progressieve rechters, terwijl het conservatieve kamp binnen het hof juist tegen de regels was. Bij de uitspraak over de vaccinatieplicht voor zorgverleners waren de stemverhoudingen binnen het hof vijf tegen vier.
De uitspraak is een tegenvaller voor president Joe Biden, die de vaccinatiegraad omhoog probeert te krijgen. Hij noemt het in een reactie "teleurstellend" dat de regels voor grote bedrijven niet ingevoerd kunnen worden. De president roept bedrijven nu op om zelf met maatregelen te komen om te zorgen dat medewerkers zich laten inenten tegen het coronavirus.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
4 uur geledenADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
4 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De brand in het Zwitserse Crans-Montana op nieuwjaarsnacht lijkt te zijn ontstaan door het afsteken van ijsfonteinen op flessen champagne, meldt het OM op een persconferentie. Deze fakkels werden te dicht bij het plafond gehouden, waardoor het vuur zich kon verspreiden.
7 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
7 uur geleden