Hoogste hof VS blokkeert vaccinatieregels voor bedrijven
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof in Washington heeft vaccinatieregels voor het bedrijfsleven geblokkeerd. De uitspraak heeft gevolgen voor tientallen miljoenen Amerikanen.
Het hof bevriest volgens CNN een uitspraak van een lagere rechter, die had geoordeeld dat nieuwe regels voor bedrijven landelijk ingevoerd konden worden. Die golden voor ondernemingen met minstens honderd medewerkers. Daar moesten personeelsleden zich laten vaccineren tegen het coronavirus of zich regelmatig laten testen en mondkapjes dragen. Die maatregelen hadden betrekking op meer dan 80 miljoen werknemers.
De regels waren aangekondigd door de overheidsorganisatie OSHA, die moet zorgen dat Amerikanen veilig hun werk kunnen doen. Een meerderheid van de rechters vond volgens NBC News dat die Occupational Safety and Health Administration niet bevoegd is om met dergelijke verregaande regelgeving te komen. Besmet raken met het coronavirus zou niet specifiek een beroepsrisico zijn.
Tegenvaller Biden
Niet alle werknemers in de VS ontkomen aan regels die de vaccinatiegraad omhoog moeten krijgen. Het hof oordeelde dat sommige zorgverleners wel verplicht kunnen worden zich te laten vaccineren. Het gaat dan om medewerkers van ziekenhuizen en andere zorginstellingen die worden gefinancierd door de landelijke overheid. Die maatregel heeft gevolgen voor ongeveer 20 miljoen zorgverleners.
Het Hooggerechtshof bestaat uit negen rechters en die waren onderling verdeeld over de maatregelen. Zes rechters wezen de regels voor bedrijven af en drie vonden ze toelaatbaar. De voorstanders worden gezien als progressieve rechters, terwijl het conservatieve kamp binnen het hof juist tegen de regels was. Bij de uitspraak over de vaccinatieplicht voor zorgverleners waren de stemverhoudingen binnen het hof vijf tegen vier.
De uitspraak is een tegenvaller voor president Joe Biden, die de vaccinatiegraad omhoog probeert te krijgen. Hij noemt het in een reactie "teleurstellend" dat de regels voor grote bedrijven niet ingevoerd kunnen worden. De president roept bedrijven nu op om zelf met maatregelen te komen om te zorgen dat medewerkers zich laten inenten tegen het coronavirus.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt "uiterst waakzaam" te blijven, ook nu de ergste crisis over Groenland voorbij lijkt te zijn. Dat zei hij voorafgaand aan overleg met de EU-leiders in Brussel. "We staan klaar om de middelen die tot onze beschikking staan te gebruiken, mochten we opnieuw het doelwit van bedreigingen worden", zei hij.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "zeer dankbaar" dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn "oorspronkelijke plan om Groenland te annexeren heeft laten varen". Dat zei hij voorafgaand aan een ingelaste EU-top over de Groenland-kwestie. "En ik ben ook dankbaar dat hij heeft afgezien van het opleggen van extra tarieven op 1 februari", zei hij.
2 uur geleden