Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoogste gletsjer ter wereld verloor in kwarteeuw 55 meter ijs

Hoogste gletsjer ter wereld verloor in kwarteeuw 55 meter ijs

KATHMANDU (ANP) - Onderzoekers concluderen dat een gletsjer op de Mount Everest in de afgelopen kwarteeuw als gevolg van klimaatverandering zo'n 55 meter ijs is kwijtgeraakt. IJs dat de afgelopen 2000 jaar werd gevormd op de hoogste gletsjer ter wereld, is in een periode van 25 jaar gesmolten.

Een team van wetenschappers onder leiding van de Amerikaanse University of Maine trok in 2019 naar deze gletsjer op de zuidelijke bergflank van de Everest. Op een hoogte van 8020 meter deden zij er metingen, waarvan de resultaten donderdag zijn gepubliceerd in het tijdschrift Nature.

Hoofdonderzoeker Paul Mayewski vertelt aan CNN dat "de meest onbereikbare gletsjers ter wereld ook worden beïnvloed door klimaatverandering". De gevolgen daarvan zijn sinds de jaren negentig "significant". Niet eerder toonden wetenschappers aan dat ook de hoogste plekken ter wereld dusdanig veranderen als gevolg van door de mens veroorzaakte klimaatverandering.

Iconisch

De ijslaag op de hoogste gletsjer ter wereld smolt zo'n tachtig keer sneller dan het tempo waarin deze eeuwen geleden geleden gecreëerd werd. Niet alleen is er in de afgelopen decennia veel ijs gesmolten, ook is de samenstelling van de ijslaag veranderd. De hoeveelheid sneeuw is afgenomen, waardoor meer ijs is blootgesteld. Omdat sneeuw zonlicht reflecteert en zo een koelend effect heeft, zou het "delicate evenwicht" tussen sneeuw en ijs verstoord kunnen zijn.

Van andere gletsjers, zoals die op Antarctica, concludeerden wetenschappers eerder al dat het smeltproces steeds meer vaart kreeg. "IJsberen zijn een iconisch symbool geweest voor de opwarming van de aarde. Wij hopen dat wat er bovenop de Mount Everest is gebeurd ook iconisch zal zijn en voor demonstraties zorgt", aldus Mayewski.

Meer uit Buitenland

Lichaam paus overgebracht naar Sint-Pietersbasiliek

VATICAANSTAD (ANP) - De overleden paus Franciscus is overgebracht naar de Sint-Pietersbasiliek in Vaticaanstad. Zijn lichaam blijft daar opgebaard tot de uitvaart van zaterdag. Tot die tijd kan het publiek de paus de laatste eer bewijzen.

40 minuten geleden
Recordaantal Australiërs stemt vroeg voor verkiezingen

CANBERRA (ANP) - Meer dan 540.000 mensen hebben in Australië gestemd op de eerste dag van het vervroegd stemmen voor de parlementsverkiezingen. Dat is een recordaantal, bericht omroep ABC. Bij verschillende stemlokalen stonden dinsdag lange rijen.

2 uur geleden
Musk zegt dat hij zich in mei 'aanzienlijk' terugtrekt uit DOGE

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Elon Musk is van plan zijn werk voor de regering van de Amerikaanse president Donald Trump in mei "aanzienlijk" te verminderen om zich op Tesla te concentreren. Dat zei de Tesla-baas dinsdag tijdens een conference call over de winstcijfers.

6 uur geleden
FT: Poetin biedt aan invasie te stoppen bij huidige frontlijn

MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft aangeboden om de aanval op Oekraïne te stoppen bij de huidige frontlijnen. Dat schrijft The Financial Times (FT) op basis van drie ingewijden rond de gesprekken tussen Poetin en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.

13 uur geleden
Trump in mei naar Saudi-Arabië, Qatar en VAE

WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt volgende maand drie landen in het Midden-Oosten: Saudi-Arabië, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). De reis staat gepland van 13 tot 16 mei, aldus het Witte Huis.

14 uur geleden
Oekraïne wil direct met Rusland praten als er bestand komt

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land bereid is om direct met Rusland te onderhandelen over vrede, maar dan moet er eerst een staakt-het-vuren komen. Wel temperde hij de verwachtingen over een snel vredesakkoord, nadat de Amerikaanse president Donald Trump dit weekend zijn hoop had uitgesproken dat de twee oorlogvoerende landen "deze week nog" een deal zouden kunnen sluiten.

15 uur geleden
Media: VS-gezant Witkoff deze week opnieuw naar Moskou

MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff wordt deze week in Moskou verwacht. Dat melden Russische media na uitlatingen van een topadviseur van het Kremlin.

16 uur geleden