Hoogste generaal VS houdt rekening met burgeroorlog Afghanistan
KABUL (ANP) - De Amerikaanse legerleider Mark Milley noemt het "waarschijnlijk" dat een burgeroorlog uitbreekt in Afghanistan. Hij waarschuwde in een interview met Fox News dat terreurgroepen daar hun voordeel mee kunnen doen.
De extremistische Taliban hebben vorige maand met een bliksemoffensief vrijwel heel Afghanistan in handen gekregen. Dat gebeurde terwijl de laatste Amerikaanse troepen na twee decennia het land verlieten. Afghaanse tegenstanders van de Taliban houden nog wel stand in de Panjshirvallei, waar zwaar wordt gevochten.
Generaal Milley, de hoogste militair in de VS, schetste een somber beeld van de situatie. Hij vroeg zich hardop af of de Taliban hun greep op de macht kunnen verstevigen en het land effectief gaan besturen. "Misschien wel, misschien niet."
Evacuatie
Milley zei dat een mogelijke burgeroorlog kan leiden tot een situatie waarin al-Qaeda terugkeert of Islamitische Staat aan kracht wint. Hij zei het aannemelijk te vinden dat binnen "12, 24 of 36 maanden" meer terroristische activiteiten worden gesignaleerd in de regio. "En dat gaan we in gaten houden."
De VS en andere westerse landen zagen zich vanwege de snelle opmars van de Taliban genoodzaakt om eind augustus vele tienduizenden mensen te evacueren via het vliegveld van Kabul. Die chaotische evacuatie is inmiddels afgerond en de Taliban hebben bezit genomen van de belangrijke luchthaven.
Geschokte reacties
De snelle machtsovername door de Taliban leidde internationaal tot geschokte reacties. De Britse topgeneraal Nick Carter zei zondag bij de BBC dat "iedereen zich had verkeken" op de snelheid waarmee de extremisten het land konden overnemen. "Zelfs de Taliban hadden niet verwacht dat dingen zo snel zouden veranderen."
Carter wees erop dat de Taliban vaak geen geweld hoefden te gebruiken tijdens hun opmars. "We beseften niet echt wat de Taliban van plan waren. Ze vochten niet echt om de steden die ze uiteindelijk veroverden. Ze onderhandelden. Er is veel geld betaald om verdedigers om te kopen."
Schrikbewind
De Taliban controleerden in de jaren negentig ook al een groot deel van Afghanistan. Toen voerden ze een schrikbewind. De extremisten proberen de wereld nu een gematigder gezicht te laten zien en zoeken ook toenadering tot westerse landen die voorheen troepen in Afghanistan hadden.
Zo zei een Taliban-woordvoerder tegen de Duitse krant Welt am Sonntag dat het nieuwe regime ook officiële diplomatieke banden met Duitsland wil. Woordvoerder Zabihullah Mujahid zei dat Duitsers vroeger ook altijd welkom waren in zijn land. "Helaas sloten ze zich toen aan bij de Amerikanen, maar dat is nu vergeven."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse vliegdekschip USS Abraham Lincoln is met andere schepen aangekomen in het Midden-Oosten, meldt het Amerikaanse leger. Met de Lincoln is de Amerikaanse vuurkracht in de regio aanzienlijk versterkt, terwijl de spanningen met Iran weer hoog zijn opgelopen.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet de 90 miljard euro die het van de EU leent ook kunnen gebruiken om Amerikaanse wapens te kopen, maant NAVO-chef Mark Rutte. Vooral Frankrijk wil dat Oekraïne de miljarden alleen in Europa besteedt, maar landen als Nederland wijzen erop dat het land bijvoorbeeld nog niet zonder Amerikaanse Patriot-luchtverdedigingsraketten kan.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - Een Duitse vrouw moet permanent psychiatrisch worden opgenomen nadat zij vorig jaar op het centraal station van Hamburg vijftien mensen had gestoken. De rechtbank in de Noord-Duitse havenstad verklaarde dat de 40-jarige vrouw ontoerekeningsvatbaar is en een gevaar vormt voor de samenleving.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De militaire begraafplaats in Margraten krijgt deze week een nieuw paneel met aandacht voor onder meer zwarte militairen. De Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo en beheerder American Battle Monuments Commission presenteerden het bord in Den Haag. Dat gebeurde na maandenlange onrust over de verwijdering van informatie over de Afro-Amerikaanse militairen die Nederland hielpen bevrijden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis en UNICEF staan klaar met hulpmiddelen voor als de grensovergang bij Rafah tussen de Gazastrook en Egypte opengaat. Dit laten woordvoerders van beide hulporganisaties weten. In Gaza zijn maandag de overblijfselen gevonden van het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar. Eerder zei Israël de grensovergang pas weer open te stellen als de zoektocht naar het laatste lichaam is voltooid.
2 uur geledenRIGA (ANP) - Duitsland wil snel het internationale zeerecht "moderniseren" om het ontduiken van sancties door Rusland met schimmige tankers tegen te gaan. "Het kan niet zo zijn dat onze handen hier steeds eenzijdig gebonden zijn", zei buitenlandminister Johann Wadephul maandag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stuurt zijn zogenoemde "grenstsaar" Tom Homan naar Minnesota. Homan is verantwoordelijk voor grensbewaking en de uitzetting van immigranten. Trump schrijft op zijn Truth Social dat hij hem maandagavond naar de staat stuurt. "Tom is streng doch rechtvaardig en zal rechtstreeks aan mij rapporteren."
2 uur geleden