Hoogste generaal VS houdt rekening met burgeroorlog Afghanistan
KABUL (ANP) - De Amerikaanse legerleider Mark Milley noemt het "waarschijnlijk" dat een burgeroorlog uitbreekt in Afghanistan. Hij waarschuwde in een interview met Fox News dat terreurgroepen daar hun voordeel mee kunnen doen.
De extremistische Taliban hebben vorige maand met een bliksemoffensief vrijwel heel Afghanistan in handen gekregen. Dat gebeurde terwijl de laatste Amerikaanse troepen na twee decennia het land verlieten. Afghaanse tegenstanders van de Taliban houden nog wel stand in de Panjshirvallei, waar zwaar wordt gevochten.
Generaal Milley, de hoogste militair in de VS, schetste een somber beeld van de situatie. Hij vroeg zich hardop af of de Taliban hun greep op de macht kunnen verstevigen en het land effectief gaan besturen. "Misschien wel, misschien niet."
Evacuatie
Milley zei dat een mogelijke burgeroorlog kan leiden tot een situatie waarin al-Qaeda terugkeert of Islamitische Staat aan kracht wint. Hij zei het aannemelijk te vinden dat binnen "12, 24 of 36 maanden" meer terroristische activiteiten worden gesignaleerd in de regio. "En dat gaan we in gaten houden."
De VS en andere westerse landen zagen zich vanwege de snelle opmars van de Taliban genoodzaakt om eind augustus vele tienduizenden mensen te evacueren via het vliegveld van Kabul. Die chaotische evacuatie is inmiddels afgerond en de Taliban hebben bezit genomen van de belangrijke luchthaven.
Geschokte reacties
De snelle machtsovername door de Taliban leidde internationaal tot geschokte reacties. De Britse topgeneraal Nick Carter zei zondag bij de BBC dat "iedereen zich had verkeken" op de snelheid waarmee de extremisten het land konden overnemen. "Zelfs de Taliban hadden niet verwacht dat dingen zo snel zouden veranderen."
Carter wees erop dat de Taliban vaak geen geweld hoefden te gebruiken tijdens hun opmars. "We beseften niet echt wat de Taliban van plan waren. Ze vochten niet echt om de steden die ze uiteindelijk veroverden. Ze onderhandelden. Er is veel geld betaald om verdedigers om te kopen."
Schrikbewind
De Taliban controleerden in de jaren negentig ook al een groot deel van Afghanistan. Toen voerden ze een schrikbewind. De extremisten proberen de wereld nu een gematigder gezicht te laten zien en zoeken ook toenadering tot westerse landen die voorheen troepen in Afghanistan hadden.
Zo zei een Taliban-woordvoerder tegen de Duitse krant Welt am Sonntag dat het nieuwe regime ook officiële diplomatieke banden met Duitsland wil. Woordvoerder Zabihullah Mujahid zei dat Duitsers vroeger ook altijd welkom waren in zijn land. "Helaas sloten ze zich toen aan bij de Amerikanen, maar dat is nu vergeven."
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Er is in België een DNA-match van dezelfde man gevonden in de zaken van de dode Ken (8) en Kim (11) en de 17-jarige Tania Van Kerkhoven. Dat blijkt na nieuw onderzoek van de DNA-sporen, meldt het Antwerpse OM. In beide zaken is de dader nooit gevonden.
9 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De moeder van de overleden oppositieleider Aleksej Navalny heeft maandag bij het graf van haar zoon in Moskou opgeroepen tot "gerechtigheid", nu Europese landen hebben geconcludeerd dat hij is gestorven door vergiftiging. Het is precies twee jaar geleden dat Navalny overleed in gevangenschap.
48 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Frankrijk moet zijn defensieuitgaven verder verhogen om Europa weerbaarder te maken, zei de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul in een radio-interview met Deutschlandfunk.
1 uur geledenRUNNEMEDE (ANP) - Een zeldzame Pokémonkaart is voor bijna 16,5 miljoen dollar (bijna 13,9 miljoen euro) van eigenaar gewisseld. Nog nooit is er zoveel voor een Pokémonkaart betaald.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland gaat de controles aan de grenzen met zes maanden verlengen, zegt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt tegen de krant Bild. Dat betekent dat ook bij de grens met Nederland tot en met september willekeurige controles zullen plaatsvinden.
1 uur geledenGOPPENSTEIN (ANP) - Bij het Zwitserse dorp Goppenstein is maandag een trein ontspoord, nadat er een lawine was geweest. De politie gaat uit van meerdere gewonden, meldt de Zwitserse nieuwssite 20 Minuten.
1 uur geledenMOSKOU (ANP) - Leden van de voormalige Russische Wagner Groep houden zich tegenwoordig vooral bezig met sabotage in Europese landen, schrijft zakenkrant Financial Times. Westerse inlichtingenfunctionarissen zeggen tegen de Britse krant dat Rusland het netwerk van Wagner gebruikt om mensen te rekruteren die operaties op NAVO-grondgebied kunnen uitvoeren.
1 uur geleden