Hoogste Duitse rechter: huurverlaging vanwege lockdown mogelijk
KALSRUHE (ANP/DPA) - Huurders van bedrijfspanden in Duitsland hebben vanwege de coronacrisis mogelijk recht op huurverlaging. Dat kan het geval zijn als ze in hun bedrijfsvoering getroffen zijn door maatregelen om verspreiding van het coronavirus in te dammen zoals lockdowns, zo besliste het Duitse Bundesgerichtshof, de hoogste instantie van de gewone rechtspraak in Duitsland.
Een eventuele verlaging van de huur geldt niet voor elk bedrijf en zou per geval afzonderlijk bekeken moeten worden. Dan moet onder andere gelet worden op de omvang van de inkomstenderving en in welke mate een onderneming staatssteun heeft ontvangen. Ook uitkeringen door verzekeraars spelen in deze een rol.
De zaak waar het hof uitspraak over deed betrof een filiaal van kledingdiscountketen Kik in Oost-Duitsland. De winkel moest van 19 maart tot 19 april 2020 zijn deuren sluiten waarbij de verhuurder voor die periode wel nog de volledige huur wilde innen.
Omzetverlies
Ook in Nederland kunnen onvoorziene omstandigheden als corona een reden zijn voor huurverlaging. De Hoge Raad sprak zich onlangs uit over de vraag in hoeverre omzetverlies als gevolg van corona ook aanleiding kan zijn tot een huurverlaging. Dat gebeurde na vragen van de rechtbank in Roermond die helderheid wilde in een zaak tussen een verhuurder en een huurder van een horecagelegenheid.
Bij het aangaan van een huurcontract voor de eerste maatregelen in het voorjaar van 2020 konden ondernemers de impact van de crisis niet bevroeden, zo werd geoordeeld. De rechter kan om die reden huurovereenkomsten aanpassen door de huurprijs te verminderen voor de periode van het omzetverlies doordat winkels of restaurants op slot moesten.
De beslissing van de Hoge Raad kan worden meegenomen in de kwestie over de huurkorting. De uitspraak van eind december heeft naar verwachting ook impact op de huidige lockdown. Voor huurovereenkomsten die na 15 maart 2020 ondertekend werden, zou per geval bekeken moeten worden of er recht op korting is.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP) - Sportautofabrikant Porsche is bezig de gesprekken af te ronden over extra kostenbesparingen, nu het bedrijf uit Stuttgart zich voorbereidt op een periode met een lagere productie. Het concern verwacht voor de zomervakantie in juli een akkoord te bereiken met werknemersvertegenwoordigers over de bezuinigingen, zei topman Michael Leiters tegen de Frankfurter Allgemeine Zeitung.
4 minuten geledenSZEGED (ANP) - De Chinese fabrikant van elektrische auto's BYD verwerpt beschuldigingen dat het bedrijf milieuregels in Hongarije heeft overtreden tijdens de bouw van zijn eerste fabriek in de Europese Unie. De Hongaarse politie onderzoekt meldingen dat BYD vervuilde grond van de bouwplaats in de zuidelijke stad Szeged zou hebben afgevoerd naar een andere locatie.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ook medewerkers van gezondheidswinkelketen Holland & Barrett doen zondag mee aan een staking in de retailsector, meldt FNV. Vrijdag werd al bekend dat medewerkers van tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall en drogisterijketens Kruidvat en Etos gaan staken.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei in Frankrijk zwakt dit jaar af doordat huishoudens worden geraakt door de hoge olieprijzen, verwacht het Franse statistiekbureau Insee. Naar verwachting groeit het bruto binnenlands product (bbp) in 2026 met slechts 0,7 procent, na een groei van 0,9 procent in 2025.
2 uur geledenHAMBURG (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse financiële toezichthouder heeft de leden van de raad van bestuur van Berenberg Bank geschorst. Twee externe bestuurders zijn aangesteld om de in Hamburg gevestigde bank te leiden. Dat gebeurde nadat accountants mogelijke overtredingen van de regels voor goed bestuur hadden vastgesteld.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut AbbVie is dicht bij een overname van branchegenoot Apogee Therapeutics ter waarde van bijna 11 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant Financial Times. Mogelijk wordt de overname maandag al bekendgemaakt. Het zou dan de tweede miljardendeal in de farmaciesector in korte tijd worden.
15 uur geledenANKARA (ANP/DPA) - Duitsland wil de economische banden met Turkije verder versterken, waaronder op het gebied van energie door bijvoorbeeld meer samenwerking rond duurzame energiebronnen. Dat zei de Duitse minister van Economische Zaken Katherina Reiche vrijdag bij een bezoek aan de Turkse hoofdstad Ankara. Daar sprak ze onder meer met de Turkse handelsminister Ömer Bolat.
16 uur geleden