Hoogste Duitse hof stemt in met krimp van parlement
KARLSRUHE (ANP/AFP/DPA) - Het hoogste hof van Duitsland heeft plannen om de omvang van het parlement te beperken grotendeels goedgekeurd. De Bondsdag telt nu 733 parlementariërs, maar dat wordt bij de volgende verkiezing beperkt tot maximaal 630. De regering wilde ook af van een mechanisme waarmee partijen die de kiesdrempel niet halen toch in het lagerhuis kunnen komen, maar daar gingen de rechters niet in mee.
De Bondsdag had de plannen vorig jaar al goedgekeurd, tot chagrijn van kleine partijen. Die kunnen profiteren van een regel waarmee ze de kiesdrempel van 5 procent kunnen omzeilen. Partijen waarvan kandidaten winnen in voldoende kiesdistricten, komen ook in het parlement als ze landelijk minder dan die 5 procent van de stemmen krijgen. De kiesdrempel dient om versplintering van het parlement te voorkomen.
De geplande hervorming was aangevochten door Die Linke en de conservatieve CSU. Die laatste partij, de zusterpartij van de CDU, doet alleen mee in Beieren en geldt daar als de dominante partij. Toch zou de CSU uit het parlement kunnen verdwijnen als het landelijk minder dan 5 procent van de stemmen krijgt. Het zat daar bij de vorige verkiezingen net boven, Die Linke eindigde toen net onder de 5 procent.
Het Grondwettelijk Hof in Karlsruhe oordeelt dat het schrappen van de enige uitzondering op de 5 procent-regel ongrondwettig is, al kan de krimp van het parlement wel doorgaan. De CSU reageerde opgelucht op die uitspraak. Partijleider Markus Söder sprak over een duidelijk succes voor Beieren en zijn partij en een klap voor de huidige regering.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Het Amerikaanse satellietnetwerk Starlink is "van essentieel belang voor Oekraïne", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas vrijdag. Door beperkingen daarin eerder deze week kon Oekraïne zijn luchtruim en frontlinies moeilijker verdedigen. "Europa kan deze capaciteit op korte termijn helaas niet zelf leveren", aldus Kallas.
23 minuten geledenROME (ANP) - Duizenden Italiaanse studenten demonstreren vrijdag tegen de regering van premier Giorgia Meloni. Ze keren zich onder meer tegen hervormingen in het onderwijs en defensie-uitgaven.
26 minuten geledenADDIS ABEBA (ANP) - De Ethiopische regering heeft aangekondigd dat er een interim-bestuur komt in de noordelijke regio Tigray, waar de afgelopen weken weer gevechten zijn opgelaaid met het Tigray Volksbevrijdingsfront (TPLF). Volgens het Ethiopische staatspersbureau ENA moet het tijdelijke bestuur de rust en veiligheid doen terugkeren. Ook moeten er nieuwe verkiezingen komen.
1 uur geledenSOFIA (ANP/RTR) - Bulgarije heeft de NAVO officieel gevraagd om meer gevechtsvliegtuigen en dronebestrijdingswapens naar het land te sturen. Op de Zwarte Zee voor de Bulgaarse kust zijn de laatste dagen meermaals koopvaardijschepen geraakt door drones. Een van de vaartuigen is gezonken.
1 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Bij aanvallen van Israëlische kolonisten op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever zijn meerdere Palestijnen en een buitenlandse journalist gewond geraakt, meldt het Palestijnse persbureau WAFA. De Israëliërs zouden olijvenplukkers hebben aangevallen en daarbij ook hebben geschoten en voertuigen en olijfbomen in brand hebben gestoken.
1 uur geledenJEREVAN (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres heeft regeringen opgeroepen te stoppen met het subsidiëren van de productie van fossiele brandstoffen, wat volgens hem "gelijkstaat aan het subsidiëren van zelfmoord".
3 uur geledenRUSSEL (ANP) - De druk op Rusland moet worden opgevoerd, zeker nu dat land zich niet aan het energiebestand met Oekraïne houdt, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie vrijdag. In plaats van zich aan de afspraak te houden om elkaars energievoorzieningen niet aan te vallen, is Rusland juist aan het escaleren, zei Von der Leyen voor het begin van de tweede dag van de top van EU-regeringsleiders.
3 uur geleden