Hoogste Duitse hof stemt in met krimp van parlement
KARLSRUHE (ANP/AFP/DPA) - Het hoogste hof van Duitsland heeft plannen om de omvang van het parlement te beperken grotendeels goedgekeurd. De Bondsdag telt nu 733 parlementariërs, maar dat wordt bij de volgende verkiezing beperkt tot maximaal 630. De regering wilde ook af van een mechanisme waarmee partijen die de kiesdrempel niet halen toch in het lagerhuis kunnen komen, maar daar gingen de rechters niet in mee.
De Bondsdag had de plannen vorig jaar al goedgekeurd, tot chagrijn van kleine partijen. Die kunnen profiteren van een regel waarmee ze de kiesdrempel van 5 procent kunnen omzeilen. Partijen waarvan kandidaten winnen in voldoende kiesdistricten, komen ook in het parlement als ze landelijk minder dan die 5 procent van de stemmen krijgen. De kiesdrempel dient om versplintering van het parlement te voorkomen.
De geplande hervorming was aangevochten door Die Linke en de conservatieve CSU. Die laatste partij, de zusterpartij van de CDU, doet alleen mee in Beieren en geldt daar als de dominante partij. Toch zou de CSU uit het parlement kunnen verdwijnen als het landelijk minder dan 5 procent van de stemmen krijgt. Het zat daar bij de vorige verkiezingen net boven, Die Linke eindigde toen net onder de 5 procent.
Het Grondwettelijk Hof in Karlsruhe oordeelt dat het schrappen van de enige uitzondering op de 5 procent-regel ongrondwettig is, al kan de krimp van het parlement wel doorgaan. De CSU reageerde opgelucht op die uitspraak. Partijleider Markus Söder sprak over een duidelijk succes voor Beieren en zijn partij en een klap voor de huidige regering.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - De overblijfselen van het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar in Gaza zijn gevonden, meldt het Israëlische leger. Zondag maakte het kantoor van Netanyahu bekend op zoek te zijn naar het lichaam op een begraafplaats in Gaza.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het dodental door de winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, is verder opgelopen. Minstens elf mensen zijn in verschillende staten om het leven gekomen, meldt CNN. Onder meer in New York, Texas en Tennessee vielen slachtoffers. Meer dan 800.000 mensen zitten volgens het nieuwsmedium nog zonder stroom.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Europese Unie en India onderzoeken hoe dat laatste land kan deelnemen aan Europese defensieprojecten. Dat staat in een conceptovereenkomst die werd ingezien door persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om samenwerking op militair-economisch gebied.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte is volgens het Internationaal Strafhof (ICC) fit genoeg om te worden gehoord. De voormalige bewindsman zit sinds maart vorig jaar vast in Nederland in afwachting van zijn proces. Hij wordt ervan verdacht misdaden tegen de menselijkheid te hebben begaan in zijn harde strijd tegen drugscriminaliteit. Daarbij vielen duizenden doden.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De gesprekken tussen Rusland, Oekraïne en de VS afgelopen weekend zijn "in constructieve geest" verlopen, meldt Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov. "Maar er is nog veel werk aan de winkel." Onderhandelaars spraken af in de Verenigde Arabische Emiraten om het te hebben over een akkoord om de gevechten in Oekraïne te beëindigen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton noemt de aanpak van de protesten tegen immigratiedienst ICE en de dodelijke schietpartijen in Minneapolis "afschuwelijk". "Tijdens ons leven maken we slechts enkele momenten mee waarop de besluiten die we nemen, de acties die we ondernemen, onze geschiedenis voor jaren zullen bepalen. Dit is daar een van", schreef hij op X.
5 uur geledenHAMBURG (ANP) - Landen moeten samen een windmolenpark kunnen bouwen in de Noordzee, met aansluitingen naar meerdere landen. Dat spreken de energieministers van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk maandag af op een internationale top over de Noordzee in Hamburg.
7 uur geleden