Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoogste Duitse hof stemt in met krimp van parlement

Hoogste Duitse hof stemt in met krimp van parlement

KARLSRUHE (ANP/AFP/DPA) - Het hoogste hof van Duitsland heeft plannen om de omvang van het parlement te beperken grotendeels goedgekeurd. De Bondsdag telt nu 733 parlementariërs, maar dat wordt bij de volgende verkiezing beperkt tot maximaal 630. De regering wilde ook af van een mechanisme waarmee partijen die de kiesdrempel niet halen toch in het lagerhuis kunnen komen, maar daar gingen de rechters niet in mee.

De Bondsdag had de plannen vorig jaar al goedgekeurd, tot chagrijn van kleine partijen. Die kunnen profiteren van een regel waarmee ze de kiesdrempel van 5 procent kunnen omzeilen. Partijen waarvan kandidaten winnen in voldoende kiesdistricten, komen ook in het parlement als ze landelijk minder dan die 5 procent van de stemmen krijgen. De kiesdrempel dient om versplintering van het parlement te voorkomen.

De geplande hervorming was aangevochten door Die Linke en de conservatieve CSU. Die laatste partij, de zusterpartij van de CDU, doet alleen mee in Beieren en geldt daar als de dominante partij. Toch zou de CSU uit het parlement kunnen verdwijnen als het landelijk minder dan 5 procent van de stemmen krijgt. Het zat daar bij de vorige verkiezingen net boven, Die Linke eindigde toen net onder de 5 procent.

Het Grondwettelijk Hof in Karlsruhe oordeelt dat het schrappen van de enige uitzondering op de 5 procent-regel ongrondwettig is, al kan de krimp van het parlement wel doorgaan. De CSU reageerde opgelucht op die uitspraak. Partijleider Markus Söder sprak over een duidelijk succes voor Beieren en zijn partij en een klap voor de huidige regering.

Meer uit Buitenland

Weer raketlancering door Noord-Korea gemeld

SEOUL/TOKIO (ANP/RTR/AFP) - In Oost-Azië wordt opnieuw een raketlancering door Noord-Korea gemeld. De autoriteiten in Japan zeggen dat vermoedelijk een ballistische raket is afgevuurd.

28 minuten geleden
Burgemeester Moskou: droneaanvallen moeten verkiezingen verstoren

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De burgemeester van Moskou stelt dat grote droneaanvallen op zijn land verband houden met de parlementsverkiezingen. "De ongekende aanval was overduidelijk gepland met als doel om de verkiezingen te ontwrichten. De vijand is er niet in geslaagd", schreef Sergej Sobjanin in een bericht op Telegram.

2 uur geleden
Trump breekt weekend af en keert terug naar Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een weekend op Camp David ingekort om zaterdag onverwacht terug te keren naar het Witte Huis. De regering heeft geen verklaring gegeven waarom Trump niet langer op zondag zou terugkeren vanaf Camp David, een afgezonderd presidentieel complex op het platteland van Maryland, zoals eerder was aangekondigd.

5 uur geleden
VS vallen opnieuw vermeende drugsboot aan in Caribisch gebied

TAMPA (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag een aanval uitgevoerd op een vaartuig in het Caribisch gebied. Daarbij kwamen vier mensen om het leven, zo meldt het US Southern Command (SOUTHCOM) dat verantwoordelijk is voor de regio op X.

6 uur geleden
Nigeria stelt commissie in om dood gevangenen te onderzoeken

LAGOS (ANP/AFP) - De Nigeriaanse regering heeft een onafhankelijke commissie ingesteld om de dood van 37 mensen die omkwamen in een detentiecentrum in Centraal-Nigeria te onderzoeken, zo meldt de Nigeriaanse minister van Binnenlandse Zaken zaterdag.

8 uur geleden
Twee Duitsers aangehouden voor ophangen nepkunstwerken in Louvre

PARIJS (ANP/AFP) - Twee Duitsers zijn zaterdag aangehouden in Parijs, omdat ze met plakband twee schilderijen hadden opgehangen in het Louvre, melden bronnen bij de politie. Ze hingen de nepkunstwerken op in de zaal waar ook de Mona Lisa hangt. Er ontstond lichte schade aan de muren van de historische zaal.

11 uur geleden
Houthi's claimen aanvallen op Saudi-Arabië

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-beweging zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op de Saudische hoofdstad Riyad en olie-installaties in de havenstad Yanbu. Eerder werden explosies in Riyad gemeld.

13 uur geleden