Hoogste dodental in zes jaar op Middellandse Zee-migratieroute
GENÈVE (ANP) - In de eerste drie maanden van dit jaar zijn zeker 441 migranten omgekomen op de centrale migratieroute over de Middellandse Zee naar Europa, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Het gaat om het hoogste dodental in deze periode sinds 2017.
Het dodental in het eerste kwartaal van 2017 lag op 742 en in 2022 op 334. De route vanuit Noord-Afrika en Turkije naar vooral Italië wordt door de organisatie omschreven als 's werelds "gevaarlijkste maritieme oversteek". Er zijn sinds 2014 meer dan 20.000 migranten omgekomen. De piek wordt door de IOM gelinkt aan vertragingen in door de staat geleide reddingsacties en belemmering van de zoek- en reddingsoperaties van ngo's. Directeur-generaal António Vitorino vreest dat de sterfgevallen zijn "genormaliseerd" en roept landen op samen te werken zodat er minder mensen om het leven komen.
De IOM, verbonden aan de Verenigde Naties, denkt overigens dat het werkelijke dodental hoger ligt, omdat niet alle gevallen bij de organisatie bekend zijn. Daarnaast wordt onderzoek gedaan naar het lot van opvarenden van vermiste schepen. Ondanks de grimmige cijfers wordt de gevaarlijke route over de Middellandse Zee veelvuldig gebruikt.
Italië heeft dinsdag de noodtoestand uitgeroepen omdat dit jaar al ruim 31.000 migranten de Italiaanse kust hebben bereikt, tegen ongeveer 8000 in dezelfde periode vorig jaar. De zes maanden durende maatregel moet procedures makkelijker maken voor de regering, die pleit voor meer Europese samenwerking op het gebied van migratie.
Meer uit Buitenland
ANHOLT (ANP/DPA) - Op het Deense eiland Anholt is de berging van bultrug Timmy begonnen. Op de livestream van het Duitse News5 is te zien dat het karkas op het land wordt getrokken, uit het ondiepe water waar het al twee weken lag.
5 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft nieuwe aanvallen op Zuid-Libanon aangekondigd. Volgens Israël heeft Hezbollah het staakt-het-vuren geschonden en worden daarom doelen van die militante beweging aangevallen.
40 minuten geledenVIENTIANE (ANP/DPA) - De vier goudzoekers die vastzitten in een overstroomde grot in Laos moeten waarschijnlijk nog langer wachten op hun redding. Vrijdag werd een persoon bevrijd, maar volgens de reddingswerkers is het risico op dit moment te groot om een nieuwe poging te ondernemen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is nog steeds in uitstekende gezondheid. Dat zegt zijn arts in een verklaring die vrijdag door het Witte Huis is uitgegeven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
12 uur geleden