Hoogste dodental in zes jaar op Middellandse Zee-migratieroute
GENÈVE (ANP) - In de eerste drie maanden van dit jaar zijn zeker 441 migranten omgekomen op de centrale migratieroute over de Middellandse Zee naar Europa, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Het gaat om het hoogste dodental in deze periode sinds 2017.
Het dodental in het eerste kwartaal van 2017 lag op 742 en in 2022 op 334. De route vanuit Noord-Afrika en Turkije naar vooral Italië wordt door de organisatie omschreven als 's werelds "gevaarlijkste maritieme oversteek". Er zijn sinds 2014 meer dan 20.000 migranten omgekomen. De piek wordt door de IOM gelinkt aan vertragingen in door de staat geleide reddingsacties en belemmering van de zoek- en reddingsoperaties van ngo's. Directeur-generaal António Vitorino vreest dat de sterfgevallen zijn "genormaliseerd" en roept landen op samen te werken zodat er minder mensen om het leven komen.
De IOM, verbonden aan de Verenigde Naties, denkt overigens dat het werkelijke dodental hoger ligt, omdat niet alle gevallen bij de organisatie bekend zijn. Daarnaast wordt onderzoek gedaan naar het lot van opvarenden van vermiste schepen. Ondanks de grimmige cijfers wordt de gevaarlijke route over de Middellandse Zee veelvuldig gebruikt.
Italië heeft dinsdag de noodtoestand uitgeroepen omdat dit jaar al ruim 31.000 migranten de Italiaanse kust hebben bereikt, tegen ongeveer 8000 in dezelfde periode vorig jaar. De zes maanden durende maatregel moet procedures makkelijker maken voor de regering, die pleit voor meer Europese samenwerking op het gebied van migratie.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Het advocatenteam van Sean 'Diddy' Combs heeft donderdag een verzoek ingediend om de rapper onmiddellijk vrij te laten. Volgens hen heeft rechter Arun Subramanian een fout gemaakt toen hij de rapper in juli veroordeelde tot een gevangenisstraf van vier jaar en twee maanden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon en Israël onderhandelen volgende week in Washington, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden naar verwachting gaan plaatsvinden op het ministerie.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een staakt-het-vuren met Oekraïne aangekondigd tijdens het orthodoxe paasfeest. Dat vindt komend weekend plaats.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump heeft ontkend ooit banden te hebben gehad met de beruchte zedendelinquent Jeffrey Epstein. Volgens haar proberen mensen haar reputatie te schaden door geruchten te verspreiden over haar relatie met de overleden zakenman.
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
8 uur geleden