Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoogste aantal nieuwbouwwoningen in tien jaar, maar nog niet genoeg

Hoogste aantal nieuwbouwwoningen in tien jaar, maar nog niet genoeg

DEN HAAG (ANP) - Het aantal opgeleverde nieuwbouwwoningen was vorig jaar het hoogst in tien jaar tijd. Met name in Amsterdam en in Zuid-Holland nam het aantal nieuwe woningen sterk in aantal toe, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Maar het aantal komt nog niet in de buurt van het door het kabinet nagestreefde doel van 100.000 nieuwe woningen per jaar.

In totaal kwamen er vorig jaar ruim 74.000 nieuwbouwwoningen bij in Nederland, een stijging van 0,9 procent. Gecorrigeerd voor het aantal verdwenen woningen, komt de Nederlandse woningvoorraad volgens het CBS in 2022 uit op ongeveer 8,1 miljoen woningen.

Van de steden in Nederland kreeg Amsterdam er de meeste woningen bij, bijna 6800. Daarmee nam het totaal aantal woningen in de hoofdstad toe met 1,5 procent tot zo’n 475.000 woningen. Utrecht, Den Haag en Rotterdam, kregen er elk ruim 2000 woningen bij.

Flevoland

Zuid-Holland scoorde het best op provincieniveau. Daar werden ruim 14.500 woningen gebouwd, gevolgd door Noord-Holland (zo’n 14.000) en Noord-Brabant (zo’n 12.000). De sterkste procentuele stijging was te zien in Flevoland, met 1,6 procent. Het CBS schrijft dat onder meer toe aan de sterke bevolkingsgroei in die provincie het afgelopen jaar.

Het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) meldde vorige week nog te verwachten dat dit en volgend jaar minder woningen worden opgeleverd, waarschijnlijk zo'n 70.000 per jaar. Dat komt onder meer door de gestegen kosten voor bouwmaterialen en de hogere rentes. Ook speelt een tekort aan geschikte bouwlocaties mee, evenals een tekort aan ambtenaren om bouwvergunningsaanvragen te behandelen.

Dat is slecht nieuws voor minister Hugo de Jonge voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Om het woningtekort op te lossen wil hij dat er jaarlijks 100.000 nieuwe woningen in Nederland bij komen.

Meer uit Politiek

Kamer stemt in met benoeming Buma en Wijers als informateurs

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft ingestemd met de benoeming van Sybrand van Haersma Buma (CDA) en Hans Wijers (D66) tot informateurs. De twee zijn voorgedragen door partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) om de volgende stap te zetten in het formatieproces voor een nieuw kabinet.

1 uur geleden
Koolmees: formatie 4 partijen risico voor onderlinge verhoudingen

DEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees ziet "een groot risico" voor de persoonlijke verhoudingen als vier partijen zouden gaan praten over een mogelijke coalitie. Dat zegt hij in het debat over de verkiezingsuitslag. Hij verwacht dat de formatie dan juist alleen maar langer zou duren. "Daarom leek het mij niet verstandig om daarmee te beginnen."

2 uur geleden
Eerdmans vindt dat Koolmees rechts 'buitenspel heeft gezet'

DEN HAAG (ANP) - D66-verkenner Wouter Koolmees heeft "rechtse partijen buitenspel gezet" in de formatie, door te adviseren dat D66 en het CDA eerst alleen met elkaar verder gaan praten. Dat vindt JA21-leider Joost Eerdmans. Hij vraagt zich hardop af of de rechtse kiezer zich serieus genomen voelt door deze keuze van Koolmees.

4 uur geleden
Bontenbal wil agenda kabinetsformatie 'behapbaar' houden

DEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal waakt ervoor de komende weken te veel onderwerpen op de agenda van de kabinetsformatie te zetten. Hij wil de lijst "behapbaar houden", zei hij tijdens een Kamerdebat over de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen van twee weken geleden.

5 uur geleden
Yesilgöz kritisch op tussenstap met alleen D66 en CDA

DEN HAAG (ANP) - Dilan Yesilgöz verbaast zich over de tussenstap waarin in eerste instantie alleen D66 en het CDA met elkaar onderhandelen over een coalitieakkoord. De VVD-leider vertelde tijdens het debat over de verkiezingsuitslag dat dit als oplossing wordt gezien wanneer "twee partijen moeten samenwerken maar inhoudelijk ver uit elkaar liggen", iets waar volgens de lijsttrekker momenteel "geen sprake van" is.

5 uur geleden
Klaver: kiezer koos duidelijk voor mentaliteit van samenwerking

DEN HAAG (ANP) - De kiezer "heeft duidelijk gekozen voor een mentaliteit van samenwerking", denkt partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA). In het debat over de verkiezingsuitslag noemt hij het "een duidelijk signaal" dat middenpartijen als D66 en het CDA hebben gewonnen. "Het gaat om een mentaliteit: gericht op samenwerking en het niet uitvergroten van verschillen, zonder je eigen meningen en opvattingen tekort te doen."

5 uur geleden
Demissionair kabinet werkt aan internationale AI-strategie

EINDHOVEN (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt zich zorgen over de rol van kunstmatige intelligentie (AI) voor de nationale en internationale veiligheid. Het kabinet werkt daarom aan een internationale AI-strategie om het AI-beleid "toekomstbestendig" te maken, vertelde demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel donderdag tijdens een conferentie over AI in Eindhoven. Concreet betekent dit dat het kabinet via de EU, de NAVO en de Verenigde Naties wil pleiten voor "effectieve wet- en regelgeving rondom AI".

6 uur geleden