Hoogleraren steunen afzettingsprocedure Trump
WASHINGTON (ANP/DPA) - Drie Amerikaanse grondwetsdeskundigen hebben de Amerikaanse president Donald Trump tijdens een hoorzitting woensdag in het Congres een handelswijze verweten die naar hun mening een afzettingsprocedure zou rechtvaardigen. Eén collega dekte Trump. Deze heeft volgens hem weliswaar dingen verkeerd gedaan, maar niet genoeg om hem uit het ambt te zetten.
Harvard-hoogleraar Noah Feldman zei tegen de commissie voor Justitie van het Huis van Afgevaardigden dat Trump zijn macht heeft misbruikt voor persoonlijk gewin en duidelijk strafbare feiten heeft gepleegd die zouden kunnen leiden tot impeachment. Hij gaf de Democraten gelijk die Trump beschuldigen van het onder druk zetten van Oekraiënse president Volodimir Zelenski om een onderzoek in te stellen dat zijn politieke rivaal Joe Biden schade zou kunnen berokkenen.
Feldman benadrukte dat alleen al dit verzoek van Trump aan de leider van een buitenlandse regering een relevant vergrijp is. Er zijn echter ook aanwijzingen dat Trump als drukmiddel het bevriezen van militaire steun aan Oekraïne heeft gebruikt en een bezoek van Zelenski aan het Witte Huis afhankelijk heeft gemaakt van de Biden-onderzoek.
Pamela Karlan (Stanford) en Michael Gerhardt (Universiteit North Carolina) sloten zich bij die zienswijze aan. Jonathan Turley (George Washington Universiteit), uitgenodigd door de Republikeinen, maakte een andere inschatting. Hij vindt dat niet aan de voorwaarden voor impeachment is voldaan, ook al is er op het gesprek van Trump met Zelenski veel aan te merken. "Dat telefoontje was alles behalve perfect".
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.
50 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.
5 uur geleden