Hoogleraren: pensioenwet heeft tweederdemeerderheid nodig
DEN HAAG (ANP) - Twee derde van de Tweede Kamer en Eerste Kamer moet voor de nieuwe pensioenwet stemmen om deze geldig te laten zijn, schrijven drie hoogleraren staatsrecht in een brandbrief aan de voorzitter van de Eerste Kamer. Dinsdag stemt de senaat over deze wet. In de Tweede Kamer is de volgens de hoogleraren benodigde meerderheid niet behaald.
Professoren Wim Voermans (Universiteit Leiden), Joost Sillen (Maastricht University) en Paul Bovend'Eert (Radboud Universiteit) hebben op verzoek van SP en 50PLUS een advies uitgebracht over de pensioenwet. Beide partijen zijn tegenstander van deze ingrijpende verandering van het pensioenstelsel.
De hoogleraren hebben specifiek gekeken naar het argument dat een tweederdemeerderheid nodig is in beide kamers omdat parlementariërs zelf ook een financieel belang hebben bij de hervorming. SP-senator Tiny Kox maakte dit punt onlangs in een debat. Een dergelijke vereiste staat vermeld in de grondwet en het was de vraag of die hier van toepassing was.
Technische aanpassing
Het kabinet is van mening dat een tweederdemeerderheid niet nodig is. Het gaat hier namelijk om een technische aanpassing die parlementariërs en senatoren niet direct raakt, luidt de achterliggende redenatie.
Hier zijn de hoogleraren het niet mee eens. Zij zeggen dat de grondwet geen onderscheid maakt tussen veranderingen die wel of niet technisch zijn. Bovendien vinden de professoren dat de wijziging de leden van de Tweede Kamer wél direct raakt. Het kabinet heeft wel geprobeerd om de pensioenregeling van parlementariërs niet te veranderen met de wetswijziging, maar is daar volgens de hoogleraren niet in geslaagd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Wat premier Rob Jetten betreft werkt het kabinet de komende tijd verder aan plannen over sociale zekerheid. De vakbonden gaven na een gesprek op het Catshuis aan dat zij niet meer verder willen praten. Bij het kabinet "staat de deur altijd open en ik hoop dat werkgevers en werknemers ook snel weer met ons willen doorpraten".
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Van vijf dieren moet herbeoordeeld worden of ze in huis gehouden mogen worden. Per juli 2024 verdwenen veel dieren van de huis- en hobbydierenlijst. Of dat voor de jak, de chinchilla, de Russische dwerghamster, het witstaartstekelvarken en de dromedaris terecht is, moet van het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) opnieuw onderzocht worden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden beëindigen hun gesprekken met het kabinet over sociale zekerheid. Dat hebben vakbondsvoorzitters Hans Spekman van FNV en Hans Van den Heuvel van CNV gezegd na een gesprek met ministers op het Catshuis. Bezuinigingen op sociale zekerheid blijven te veel boven de markt hangen, en daar zijn de bonden op tegen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Scholen moeten in de weken voor de zomervakantie extra alert zijn op signalen dat meisjes in de zomer mogelijk worden meegenomen naar een ander land om genitaal verminkt te worden. Het kabinet stuurt alle scholen een brief met een aantal signalen die daarop kunnen wijzen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is veel verbazing en woede over het gebrek aan voortgang bij het tegengaan van huiselijk geweld. Tijdens een debat over dat onderwerp vroegen bijna alle partijen zich af hoe het kan dat er nog steeds zoveel misgaat bij het herkennen van onder meer kinder- en vrouwenmishandeling.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt het advies van de Gezondheidsraad over en neemt een vaccinatie tegen meningokokken B niet op in het rijksvaccinatieprogramma. Volgens de raad wegen de voordelen niet op tegen de nadelen. Als er nieuwe vaccins voor komen, kan dit besluit veranderen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse mijnenjager gaat eind deze week voor een NAVO-inzet naar de Middellandse Zee, zodat het marineschip tijdig naar de Straat van Hormuz kan varen als er overeenstemming is over een missie daar. Verder worden voorbereidingen getroffen om onder meer een gecombineerd search-, duik- en explosievenopruimingsteam (eventueel vanaf een Nederlands ondersteuningsschip) naar de Perzische Golf te sturen.
1 dag geleden