Hoogleraar wil inzicht in regulering AI
TILBURG (ANP) - Regulering van kunstmatige intelligentie is goed, maar er moet ook openheid komen in hoe dat precies gebeurt. Dat zegt Eric Postma, hoogleraar Artificial Intelligence (AI) aan de Tilburg University, over het AI-wetsvoorstel dat het Europees Parlement heeft goedgekeurd. Daarin staat dat er regels komen voor het ontwerpen van AI, gebruik ervan en verkoop van AI-systemen.
"We weten nu niet op welke data generatieve systemen zijn getraind en wat de kwaliteit van de data is", zegt Postma. Daarom is regulering goed, zegt hij. "Bestaande systemen zoals ChatGPT worden op het hele internet getraind, daar zit een heleboel troep tussen." Postma hoopt dat het reguleren zelf ook "opengegooid wordt", "zodat iedereen toegang heeft tot de data en weet hoe die data ontwikkeld is".
Het parlement stemde in met een verbod op gezichtsherkenning met slimme camera's in de publieke ruimte en bindende regels voor grote chatbotmodellen zoals ChatGPT. "Nu wordt er nog ongebreideld gebruik van gezichtsherkenning gemaakt. Dat kan leiden tot misbruik", zegt Postma.
Sandbox
Voor het Nederlandse bedrijfsleven zou de wetgeving ook goed kunnen uitpakken. Volgens Postma is er al voorgesorteerd op een zogeheten sandbox (een zandbak), een afgesloten, beschermde omgeving waarin vrij geëxperimenteerd kan worden en geen er problemen kunnen komen met privacy en datalekken. "Dat is voor wetenschappelijk onderzoek heel belangrijk, zodat innovatie kan doorgaan." Voor bedrijven is zo'n sandbox eveneens goed. "Dan hebben bedrijven ook de mogelijkheid nieuwe technologie te ontwikkelen. Bedrijven werken namelijk veel samen met universiteiten voor onderzoek en innovatie."
De wet is nu goedgekeurd door het Europees Parlement. Nu moet het parlement nog om de tafel met de Europese Commissie en de Raad van de EU, dus alle EU-ministers. De afspraken die hier gemaakt worden, zijn bindend voor nationale regeringen.
Daarna moet de wet nog in het Nederlandse parlement worden besproken. Postma ziet als grootste obstakel dat politici en beleidsmakers niet genoeg weten over AI. "Er is gelukkig interesse vanuit de Nederlandse politiek om zich te informeren. Daar werken mijn collega's en ik ook hard aan mee, ik heb net een masterclass AI gegeven aan Kamerleden. Ik denk ook dat Kamerleden zich regelmatig moeten laten bijscholen, omdat de ontwikkelingen heel snel gaan. Zodat ze weten wat waar is en wat een hype."
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.
18 minuten geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP/DPA) - Het Hof van Justitie van de Europese Unie heeft de EU op de vingers getikt over een deel van de richtlijn van het minimumloon. Niet de EU, maar de lidstaten stellen de lonen vast, ook het minimumloon. Enkele criteria die de EU in de richtlijn had vastgesteld, zijn in strijd met die bevoegdheid van lidstaten, stelt het hof.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - Een Duitse rechtbank heeft dinsdag geoordeeld dat OpenAI auteursrechten heeft geschonden door het gebruik van songteksten. Auteursrechtenorganisatie Gema, die de schrijvers van meerdere Duitse liedjes vertegenwoordigt, had hierover een zaak aangespannen tegen de Amerikaanse maker van de populaire taalbot ChatGPT.
4 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Netflix wil meerdere indoorpretparken openen in de Verenigde Staten. Maar een Netflix House in andere landen zit er voorlopig niet in. Dat heeft marketingdirecteur Marian Lee van Netflix gezegd in een interview met het Franse persbureau AFP.
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Burger King wil het aantal restaurants in China komende jaren meer dan verdubbelen, heeft moederbedrijf Restaurant Brands International (RBI) aangekondigd. RBI verkoopt zijn meerderheidsbelang in de Chinese tak aan de Chinese investeerder CPE. Die samenwerking levert 350 miljoen dollar aan nieuwe investeringen op.
5 uur geleden