Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoogleraar Scherder: bewegen helpt echt tegen corona

Hoogleraar Scherder: bewegen helpt echt tegen corona

AMSTERDAM (ANP) - Erik Scherder noemt het "verschrikkelijk jammer" dat het kabinet vermoedelijk besluit de sportwereld voor een groot deel opnieuw stil te leggen. De hoogleraar neuropsychologie benadrukt dat het niet een persoonlijke mening is. "Bewegen helpt tegen het coronavirus. Dat staat vast. Er zijn voldoende internationale studies die dat aantonen. Maar meer kilo's betekent minder afweer. Dat geldt voor jong en voor oud."

Scherder zegt dat zijn woorden niet bedoeld zijn als kritiek op het kabinet. "Men zal een goede reden hebben om tot deze beslissing te komen. Sporten leidt kennelijk tot het samenkomen van grote groepen. Maar van 5 uur zitten gaan mensen nu naar 8 uur zitten, of soms nog meer. Mijn boodschap is: blijf bewegen. Dan kan ook in je eentje."

De jeugd (onder 18) mag waarschijnlijk wel actief blijven op de velden. Scherder: "Dat is mooi. Maar juist boven de 30 wordt je afweersysteem zwakker. Die groep moet in beweging blijven. En ook in huis kun je heel veel aan beweging doen. We moeten actiever worden. Niet alleen tegen dit virus, maar ook tegen alle virussen die nog gaan komen."

Wake-upcall

Zie het als een 'wake- upcall', zegt Scherder. "Dit dossier hebben we al 10 jaar laten liggen. Ik hoop dat de premier of de minister straks niet alleen vertelt dat de competities moeten worden onderbroken, maar dat daaraan wordt toegevoegd dat mensen moeten blijven bewegen. Ik ga ze daarover straks nog een app sturen. Het hoeft niet extreem te zijn, maar maak een wandeling, loop vaker de trap op en af. Mensen rennen niet meer over het station om de trein te halen. Dat moet worden gecompenseerd."

Kijk daarom vooral naar wat wel mag, adviseert de hoogleraar. "Dat is nog heel veel. Het zou schitterend zijn als het kabinet daarop wijst. Met de bekende 1,5 meter afstand is er nog zo veel te bedenken. Wat gebeurt is natuurlijk voor veel mensen niet bemoedigend. Niet bewegen heeft een negatief effect op de stemming, het stressniveau. Als de hele maatschappij stil zit werkt dat in de strijd tegen het virus contra-productief. Dat moeten we zien te voorkomen."

Scherder riep eerder al in een pamflet met tal van sportprominenten om te komen tot een vitale samenleving en kreeg bijval uit de politiek. Op korte termijn gaat hij zijn oproep herhalen. "Bij niet bewegen gaat je immuunsysteem snel achteruit. Ook al zou het in dit geval maar om enkele weken gaan. Dat is een reden om hiervoor op de barricades te gaan staan. Want wat we nu allemaal willen is een sterkere weerstand."

Meer uit Gezond

Mensen krijgen vanaf volgend jaar nieuw vaccin tegen HPV

DEN HAAG (ANP) - Mensen kunnen vanaf eind volgend jaar een nieuw vaccin krijgen tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) heeft dat maandag aangekondigd.

2 dagen geleden
Meeste partijen willen eigen risico in zorg behouden of verhogen

DEN HAAG (ANP) - De immer stijgende zorgkosten zijn voor de meeste partijen aanleiding om de zorgpremies of eigen bijdragen te verhogen. Daarbij zijn de ogen vooral gericht op het eigen risico, dat mensen moeten betalen als ze daadwerkelijk zorg uit het basispakket gebruiken.

5 dagen geleden
WHO: een op drie zorgmedewerkers voelt zich depressief

KOPENHAGEN (ANP) - Een op de drie artsen en verpleegkundigen in Europese landen zegt depressieve gevoelens te hebben. Ongeveer een op de zeven mensen piekert over de dood, concludeert de Europese tak van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties.

5 dagen geleden
Ziekenhuis ontslaat medewerkers die zomaar in dossiers keken

DORDRECHT (ANP) - Het Albert Schweitzer Ziekenhuis heeft twee medewerkers ontslagen, omdat ze uit nieuwsgierigheid veel dossiers van patiënten hebben bekeken. Bij een controle werd ontdekt dat in totaal 1100 dossiers ongeoorloofd waren geopend, maakte het ziekenhuis met hoofdvestiging in Dordrecht donderdag bekend.

6 dagen geleden
Onderzoek: vrouwen hebben hoger genetisch risico op depressie

HERSTON (ANP) - Vrouwen hebben een genetisch hoger risico op klinische depressie dan mannen. Dat concluderen Australische onderzoekers in een in het tijdschrift Nature Communications gepubliceerd onderzoek.

1 week geleden
Steeds meer junks nemen crack en blijven buiten beeld van zorg

UTRECHT (ANP) - Het aantal drugsverslaafden dat crack gebruikt, een rookbare vorm van cocaïne, neemt toe. Mensen die werken in de verslavingszorg hebben ook geen goed zicht op de groep, "ondanks grote en vaak complexe zorgbehoeften", aldus verslavingsinstituut Trimbos en hulpstichting Mainline.

1 week geleden
Gebruik nieuw vaccin tegen HPV, adviseert Gezondheidsraad

DEN HAAG (ANP) - Een nieuw vaccin werkt beter tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. De Gezondheidsraad adviseert daarom het huidige vaccin te vervangen "om de effectiviteit van de vaccinatie nog verder te vergroten".

1 week geleden