
Hoogleraar pensioenrecht dient klacht in tegen Nederland bij EU
UTRECHT (ANP) - Hoogleraar Europees pensioenrecht Hans van Meerten heeft een klacht ingediend tegen Nederland bij de Europese Commissie. Hij wil weten of verplichte deelname aan een Nederlands pensioenfonds nog wel houdbaar is. Dat bevestigt Van Meerten na eerdere berichtgeving van Follow the Money. Een verplicht bedrijfstakpensioenfonds mag alleen een Nederlandse stichting zijn en bedrijven moeten onder strikte voorwaarden aansluiten.
Op dit moment is deelname aan een bedrijfstakpensioenfonds in veel gevallen verplicht. Werkgevers kunnen de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid vragen een bedrijfstakpensioenfonds verplicht te stellen voor een hele sector. Daarvan zijn ambtenarenpensioenfonds ABP en zorgfonds PFZW bekende voorbeelden.
Volgens Van Meerten, verbonden aan de Universiteit Utrecht, is het kabinet voornemens om die verplichte deelname aan een bedrijfstakpensioenfonds ook bij het nieuwe pensioenstelsel in stand te houden. Een werknemer die pensioen opbouwt kan dan nog steeds niet zelf bepalen in welke bedrijven of sectoren zijn of haar pensioengeld wordt belegd.
Discriminatie
Buitenlandse uitvoerders mogen niet concurreren met Nederlandse bedrijfstakpensioenfondsen. Daar heeft de Europese Commissie eind vorige eeuw van gezegd dat deze discriminatie naar nationaliteit is toegestaan omdat er sprake is van een groot nationaal sociaal belang. Van Meerten wil dat Brussel hier een nieuwe uitspraak over doet, nu er wordt gewerkt aan de invoering van een nieuw pensioenstelsel.
Het kabinet wil dat een wet die het nieuwe pensioenstelsel regelt per 1 januari 2023 ingaat. Hervormingen moeten de fondsen dan minder direct afhankelijk maken van rentebewegingen. Werkgevers, werknemers en pensioenfondsen krijgen na inwerkingtreding van de wet vier jaar de tijd om over te stappen op het nieuwe stelsel. Deze deadline is dus 1 januari 2027.
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft zijn omzetverwachting voor heel 2025 verlaagd. Dat komt volgens het bedrijf door zwakkere marktomstandigheden, vooral op de markt voor oplaadsystemen voor elektrische auto's. Het bedrijf rekent ook op een grotere krimp van de winstmarge dan aanvankelijk gedacht.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak haalden maandag opgelucht adem nadat de Verenigde Staten en China overeenkwamen om tijdelijk de importtarieven te verlagen. Door de afgenomen handelsspanningen tussen 's werelds twee grootste economieën, schoten de aandelenkoersen omhoog. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML behoorden tot de grote winnaars bij de hoofdfondsen, met winsten tot 7,7 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De tijdelijke verlaging van de importtarieven tussen de Verenigde Staten en China is goed nieuws voor de wereldeconomie en daarmee ook voor de Europese Unie en Nederland. Dat zeggen economen Bert Colijn en Arjen van Dijkhuizen in reactie op de maandag aangekondigde verlagingen, van 30 procent van de VS voor China en 10 procent van China voor de VS voor zeker negentig dagen. "Dit is een enorme de-escalatie van de handelsoorlog", zegt Van Dijkhuizen van ABN AMRO.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag flink omhoog. Beleggers reageerden opgelucht op de de-escalatie van de handelsoorlog tussen China en de Verenigde Staten. De twee landen lieten na handelsgesprekken weten hun importheffingen flink te verlagen voor een periode van negentig dagen. De twee grootste economieën ter wereld krijgen daarmee extra tijd om hun geschillen op te lossen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen konden vorig jaar in iets minder Nederlandse winkels met contant geld betalen, meldt De Nederlandsche Bank (DNB) in zijn jaarlijkse onderzoek. Vooral in de grote steden en in apotheken en bioscopen komt dit steeds vaker voor.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent verwacht dat binnen enkele weken nieuwe handelsgesprekken met China zullen plaatsvinden. Dat zei hij in een interview met zakenzender CNBC. Afgelopen weekend spraken de Verenigde Staten en China in het Zwitserse Genève al een forse tijdelijke verlaging af van de wederzijdse importheffingen.
6 uur geledenAUSTIN (ANP) - Enkele Tesla-medewerkers hebben officieel gevraagd of Elon Musk wil aftreden, waarbij ze bevestigden dat de autofabrikant kampt met een enorm vraagprobleem dat ze toeschrijven aan hun topman. Een medewerker zou om zijn verzet tegen Musk tevens zijn ontslagen. Dat meldde de Amerikaanse nieuwssite Electrek, waarover ook BNR berichtte.
6 uur geleden