Hoogland snelt in Mexico naar wereldrecord kilometer tijdrit
AGUASCALIENTES (ANP) - Baanwielrenner Jeffrey Hoogland is er in geslaagd het wereldrecord op de kilometer tijdrit scherper te stellen. Op de hoog gelegen wielerpiste van het Mexicaanse Aguascalientes kwam de 30-jarige Nijverdaller na vier rondes tot een tijd van 55,433 seconden. Het oude record (56,303) stond op naam van de Fransman François Pervis en werd in 2013 op dezelfde baan gereden.
Hoogland was al vier keer wereldkampioen op het niet-olympische onderdeel en zag in de recordpoging een mooie uitdaging en een aanvulling op zijn voorbereiding op de Olympische Spelen van Parijs. Daar verdedigt hij met Harrie Lavreysen en Roy van den Berg de titel op de teamsprint.
Hoogland was met 57,813 al in het bezit van het wereldrecord op laaglandbanen. Die tijd reed hij in februari tijdens de EK in het Zwitserse Grenchen. Op hoogte is de luchtweerstand lager wat de kans biedt op nog betere tijden.
Marge
Hoogland moest door bondscoach Mehdi Kordi van de fiets worden geholpen, had even moeite om te blijven staan en ging daarna uitfietsen. Vanuit de start had hij na een ronde een marge van 0,15 seconde, halverwege was dat 0,49 en na drie rondes al 0,74 seconden. Hoogland was uiteindelijk 0,87 seconde sneller dan Pervis, die al had voorspeld dat zijn record eraan zou gaan.
In een eerste reactie voor de camera van het AD vertelde Hoogland dat hij nog niet had kunnen genieten van zijn geslaagde recordpoging. "Ik heb bijna geen idee of ik nog leef, het besef is er nog niet", zei hij nadat hij met extra zuurstof het herstel had gepoogd te versnellen. "Ik kan nu nog niet echt genieten, maar dat wist ik op voorhand. Ik moet eerst nog bijkomen. Toen ik finishte en het gejuich hoorde wist ik dat het een wereldrecord was. Nu weet ik dat het verschil bijna een seconde is, heel vet."
Vraagtekens
Vooraf waren er vraagtekens. "Het was zo moeilijk na te gaan hoe je het hier zou doen. Je verwacht wonderen op zo'n baan, dat je gaat vliegen. Maar het was vooral knetterhard fietsen. Ik ben heel erg blij met het record. Daarvoor kwam ik hier."
Woensdag heeft Hoogland de baan nog ter beschikking. Mogelijk gaat hij dan nog proberen het wereldrecord op de 200 meter met zogenoemde vliegende start te verbeteren.
Meer uit Sport
MADRID (ANP/RTR) - Tennisser Carlos Alcaraz heeft na zeven jaar afscheid genomen van zijn coach Juan Carlos Ferrero. Dat meldde de nummer 1 van de wereldranglijst woensdag op Instagram. De 22-jarige Spanjaard won onder meer zes grandslamtoernooien tijdens de samenwerking met zijn landgenoot.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Danny Noppert heeft in de eerste ronde van het WK darts geen fout gemaakt tegen zijn landgenoot Jurjen van der Velde. In het Alexandra Palace in Londen werd het 3-1 voor de als zesde geplaatste Nederlander. De 23-jarige Van der Velde beleefde zijn WK-debuut.
20 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg is niet van plan de start van de Ronde van Spanje in 2029 of 2030 binnen te halen. Het provinciebestuur werd daar begin dit jaar over gepolst door een "externe partij", maar concludeert na onderzoek dat de financiële en organisatorische risico's te groot zijn. Ook zou de Vuelta-start vergeleken met andere wielerevenementen zoals de Amstel Gold Race economisch relatief weinig opleveren voor Limburg.
23 uur geledenLONDEN (ANP) - De Formule 1 keert voor twee jaar terug naar Portugal. Er is een akkoord gesloten voor een Grand Prix van Portugal op het circuit van Portimão in 2027 en 2028, meldt de koningsklasse op zijn website.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - De tennissers op de ATP Tour kunnen in navolging van de tennissters op de WTA Tour komend seizoen ook een beroep doen op hitteregels. Daarmee kunnen ze zich beschermen tegen extreme hitte tijdens partijen.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Darter Dirk van Duijvenbode heeft op het WK darts in Londen de tweede ronde bereikt. De 33-jarige Zuid-Hollander versloeg in Alexandra Palace in de Engelse hoofdstad de Belg Andy Baetens met 3-2 in sets.
1 dag geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Sportfans kunnen zich vanaf 14 januari registreren voor het kopen van tickets voor de Olympische Spelen van Los Angeles in 2028. De organisatoren van LA28 meldden dat er minstens 1 miljoen kaartjes voor een bedrag van 28 dollar (24 euro) in de verkoop gaan.
1 dag geleden