Hooggerechtshof VS weigert direct ontslag Fed-bestuurder Cook
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het directe ontslag van Federal Reserve-bestuurder Lisa Cook door president Donald Trump geblokkeerd. Dit betekent dat zij in elk geval tot januari bij de Amerikaanse centrale bank kan blijven.
Eerder bepaalden lagere rechtbanken al dat Cook niet uit haar functie mag worden gezet zolang zij zich hiertegen verzet bij de rechter. Trump wilde hier alsnog toestemming voor krijgen en ging daartegen in beroep. Het Hooggerechtshof heeft nu bepaald dat Cook in elk geval mag aanblijven tot de behandeling van haar zaak in januari.
Trump wilde Cook in augustus laten ontslaan vanwege vermeende hypotheekfraude, iets wat ze altijd heeft ontkend. Een rechter oordeelde eerder al dat dit waarschijnlijk geen geldige reden voor ontslag is.
Zorgen afhankelijkheid Fed
Sinds de aankondiging van Trump is Cook aangebleven bij de centrale bank. De wens van Trump heeft geleid tot zorgen over de onafhankelijkheid van de Fed. De Amerikaanse centrale bank beslist in principe onafhankelijk van de regering over het monetaire beleid van de Verenigde Staten.
Trump heeft sinds zijn aantreden als president vaak geprobeerd invloed uit te oefenen op de Fed en diens rentebeleid. Zo heeft hij de Fed en voorzitter Jerome Powell meermaals opgeroepen de rente in de VS snel te verlagen om de economische groei aan te jagen. Dit gebeurde naar Trumps mening te langzaam. Onlangs heeft de centrale bank de rente in de VS voor het eerst in lange tijd verlaagd.
Een woordvoerder van het Witte Huis stelt dat Trump Cook "rechtmatig" heeft ontslagen uit het bestuur van de Fed. "We kijken uit naar een uiteindelijke overwinning als we in januari mondeling onze argumenten aan het Hooggerechtshof hebben gepresenteerd."
Meer uit Financieel
SUWON (ANP/BLOOMBERG) - Een aantal van Zuid-Korea's grootste bedrijven, waaronder Samsung en Hyundai, hebben toegezegd gezamenlijk ongeveer 550 miljard dollar te investeren in Zuid-Korea in de komende jaren. De aankondiging volgt op een ontmoeting met president Lee Jae-myung, die de economie probeert te versterken na de handelsdeal met de Verenigde Staten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Topman Christophe Fouquet van ASML maakt zich geen zorgen over het conflict tussen de Nederlandse overheid en China over de Nijmeegse chipmaker Nexperia. "We maken ons geen zorgen. Ik denk dat de zaak wel onder controle is", zei de topman van de chipmachinefabrikant uit Veldhoven zondag bij het programma Buitenhof.
8 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne gaat gas importeren uit Griekenland om deze winter in de behoeften te kunnen voorzien. Daarover hebben de twee landen zondag een overeenkomst gesloten. De gasinfrastructuur van Oekraïne is geregeld doelwit van Russische aanvallen.
10 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - Australië spoort de Verenigde Staten aan om alle importheffingen op Australische goederen te schrappen, nadat Donald Trump importheffingen op onder meer rundvlees heeft verlaagd. De Amerikaanse president verlaagde ook tarieven op ruim tweehonderd andere voedingsproducten, waaronder koffie, bananen en tomaten.
11 uur geledenAUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
1 dag geleden