Hooggerechtshof VS verwerpt zaak anti-abortusactivisten
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een zaak verworpen waarin anti-abortusactivisten, waaronder artsen, poogden om toegang tot een abortuspil te bemoeilijken. De uitspraak is een opsteker voor de regering van president Joe Biden, die juist wil dat het middel makkelijk te verkrijgen is.
De negen rechters waren unaniem in hun oordeel, waarmee een oordeel van een lagere rechtbank teniet wordt gedaan. In de zaak richtten de anti-abortusgroepen zich op regelgeving van de medische toezichthouder FDA uit 2016 en 2021 waarmee de pillen, genaamd mifepriston, makkelijker verkrijgbaar werden. Mifepriston dient in combinatie met misoprostol te worden ingenomen voor een abortus. Het wordt in de VS bij meer dan 60 procent van de abortussen gebruikt.
De rechters oordeelden dat "burgers en artsen niet het recht hebben om een rechtszaak aan te spannen, simpelweg omdat anderen bepaalde activiteiten mogen uitvoeren" en zonder dat zij daarbij aantonen "hoe zij worden benadeeld door de vermeende onderregulering van anderen door de overheid".
Biden, die in november hoopt te worden herkozen, heeft van abortusrechten een centraal thema gemaakt in de strijd tegen de Republikeinen van Donald Trump. Het recht op abortus is een politiek zwaar beladen onderwerp in de VS. Het Hooggerechtshof, dat een conservatieve meerderheid heeft, vernietigde twee jaar geleden de uitspraak van de zaak Roe v. Wade uit 1973, waarmee abortus in het hele land werd gelegaliseerd. In verschillende staten zijn sindsdien maatregelen genomen om abortus te verbieden of sterk te beperken.
Meer uit Buitenland
PYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
17 minuten geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.
2 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.
3 uur geledenSONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.
8 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump wil de eerste formele zitting van zijn Raad van Vrede op 19 februari in Washington houden, volgens een Amerikaanse functionaris. De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zaterdag gezegd dat hij ook is uitgenodigd en binnen twee weken naar Washington gaat.
15 uur geledenLONDEN (ANP) - De voormalige Britse premier Gordon Brown vindt dat de ooit prominente Labour-politicus en ex-minister Peter Mandelson "het land heeft verraden". Naar verluidt zou Mandelson vertrouwelijke informatie van de regering hebben gelekt aan de Amerikaanse investeerder en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Mandelson was onder Brown minister van Handel en had goede relaties met de inmiddels overleden Epstein, zowel op persoonlijk als zakelijk vlak. Dat blijkt uit onlangs door de VS geopenbaarde mailwisselingen.
17 uur geleden