Hooggerechtshof VS verwerpt zaak anti-abortusactivisten
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een zaak verworpen waarin anti-abortusactivisten, waaronder artsen, poogden om toegang tot een abortuspil te bemoeilijken. De uitspraak is een opsteker voor de regering van president Joe Biden, die juist wil dat het middel makkelijk te verkrijgen is.
De negen rechters waren unaniem in hun oordeel, waarmee een oordeel van een lagere rechtbank teniet wordt gedaan. In de zaak richtten de anti-abortusgroepen zich op regelgeving van de medische toezichthouder FDA uit 2016 en 2021 waarmee de pillen, genaamd mifepriston, makkelijker verkrijgbaar werden. Mifepriston dient in combinatie met misoprostol te worden ingenomen voor een abortus. Het wordt in de VS bij meer dan 60 procent van de abortussen gebruikt.
De rechters oordeelden dat "burgers en artsen niet het recht hebben om een rechtszaak aan te spannen, simpelweg omdat anderen bepaalde activiteiten mogen uitvoeren" en zonder dat zij daarbij aantonen "hoe zij worden benadeeld door de vermeende onderregulering van anderen door de overheid".
Biden, die in november hoopt te worden herkozen, heeft van abortusrechten een centraal thema gemaakt in de strijd tegen de Republikeinen van Donald Trump. Het recht op abortus is een politiek zwaar beladen onderwerp in de VS. Het Hooggerechtshof, dat een conservatieve meerderheid heeft, vernietigde twee jaar geleden de uitspraak van de zaak Roe v. Wade uit 1973, waarmee abortus in het hele land werd gelegaliseerd. In verschillende staten zijn sindsdien maatregelen genomen om abortus te verbieden of sterk te beperken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
47 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
11 uur geledenBOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.
12 uur geleden