Hooggerechtshof VS verwerpt zaak anti-abortusactivisten
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een zaak verworpen waarin anti-abortusactivisten, waaronder artsen, poogden om toegang tot een abortuspil te bemoeilijken. De uitspraak is een opsteker voor de regering van president Joe Biden, die juist wil dat het middel makkelijk te verkrijgen is.
De negen rechters waren unaniem in hun oordeel, waarmee een oordeel van een lagere rechtbank teniet wordt gedaan. In de zaak richtten de anti-abortusgroepen zich op regelgeving van de medische toezichthouder FDA uit 2016 en 2021 waarmee de pillen, genaamd mifepriston, makkelijker verkrijgbaar werden. Mifepriston dient in combinatie met misoprostol te worden ingenomen voor een abortus. Het wordt in de VS bij meer dan 60 procent van de abortussen gebruikt.
De rechters oordeelden dat "burgers en artsen niet het recht hebben om een rechtszaak aan te spannen, simpelweg omdat anderen bepaalde activiteiten mogen uitvoeren" en zonder dat zij daarbij aantonen "hoe zij worden benadeeld door de vermeende onderregulering van anderen door de overheid".
Biden, die in november hoopt te worden herkozen, heeft van abortusrechten een centraal thema gemaakt in de strijd tegen de Republikeinen van Donald Trump. Het recht op abortus is een politiek zwaar beladen onderwerp in de VS. Het Hooggerechtshof, dat een conservatieve meerderheid heeft, vernietigde twee jaar geleden de uitspraak van de zaak Roe v. Wade uit 1973, waarmee abortus in het hele land werd gelegaliseerd. In verschillende staten zijn sindsdien maatregelen genomen om abortus te verbieden of sterk te beperken.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.
24 minuten geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het staakt-het-vuren geschonden door de zuidelijke Iraanse provincie Hormozgan aan te vallen. Dat zegt het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. De VS vielen eerder deze week naar eigen zeggen mijnenleggers en raketlanceerinstallaties aan in het aan de Straat van Hormuz grenzende gebied.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Belgische politici hebben afschuw, rouw en medeleven geuit om het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Daardoor kwamen tot nu toe vier mensen om het leven, onder wie twee tieners.
8 uur geledenBUGGENHOUT (ANP) - De mensen die om het leven kwamen door de aanrijding tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout waren tussen de 12 en 49 jaar oud, heeft het parket bekendgemaakt op een persconferentie. Vijf kinderen zijn in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar hun situatie is stabiel.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - "Vandaag rouwt Europa mee met België", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X naar aanleiding van het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Volgens de Belgische minister Jean-Luc Crucke (Mobiliteit) kwamen vier inzittenden van de schoolbus om door het ongeluk, onder wie twee tieners.
9 uur geleden