Hooggerechtshof VS neemt klachten kolensector in behandeling
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse mijnbouwsector heeft een gevoelige overwinning behaald in een juridische strijd over de bevoegdheid van milieutoezichthouder EPA bij het beteugelen van de CO2-uitstoot van elektriciteitscentrales. Het Amerikaanse Hooggerechtshof neemt een beroepszaak hierover in behandeling van een groep bedrijven en Amerikaanse staten, waaronder het steenkool producerende West-Virginia. Dit kan voor vertraging zorgen bij de klimaataanpak van president Joe Biden.
Met hun juridische verzet proberen de staten en bedrijven als Nacco Industries en Westmoreland Mining Holdings te voorkomen dat er net zulke ingrijpende emissieregels kunnen worden opgelegd als de EPA probeerde te doen toen Barack Obama nog president was. Het Hooggerechtshof zorgde er in 2016 voor dat Obama's Clean Power Plan in de ijskast werd gezet en nooit van kracht werd.
Maar inmiddels heeft een lager hof in een vonnis vergaande bevoegdheden gegeven aan de EPA, klagen de bedrijven en staten. Volgens de critici zou het agentschap daardoor eigenhandig kunnen bepalen welke elektriciteitscentrales nog te veel uitstoten en zou de EPA aan de staten kunnen opdragen om daar wat aan te doen. Die gang van zaken deugt in de ogen van de kolensector niet.
Klimaattop
De beslissing om de zaak te behandelen komt vlak voor de nieuwe klimaattop in Glasgow, die zondag begint. De tussenkomst van het door conservatieve rechters gedomineerde Hooggerechtshof lijkt een tegenvaller voor Bidens klimaatambities, heeft een deskundige aangegeven. De president heeft beloofd dat de CO2-uitstoot in de Verenigde Staten in 2030 met de helft zal zijn teruggebracht. Maar zolang deze juridische procedure nog loopt, is het mogelijk lastiger voor Biden om met nieuwe en strengere milieuregels te komen.
De regering had het Hooggerechtshof eerder ook gevraagd om zich niet te mengen in de discussie. De zaak zou achterhaald zijn omdat de EPA volgens de overheid helemaal niet van plan is om het oude Clean Power Plan nieuw leven in te blazen. In Washington wordt juist gewerkt aan nieuwe regels, werd daarbij benadrukt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
10 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
14 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
16 uur geleden