Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof VS neemt klachten kolensector in behandeling

Hooggerechtshof VS neemt klachten kolensector in behandeling

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse mijnbouwsector heeft een gevoelige overwinning behaald in een juridische strijd over de bevoegdheid van milieutoezichthouder EPA bij het beteugelen van de CO2-uitstoot van elektriciteitscentrales. Het Amerikaanse Hooggerechtshof neemt een beroepszaak hierover in behandeling van een groep bedrijven en Amerikaanse staten, waaronder het steenkool producerende West-Virginia. Dit kan voor vertraging zorgen bij de klimaataanpak van president Joe Biden.

Met hun juridische verzet proberen de staten en bedrijven als Nacco Industries en Westmoreland Mining Holdings te voorkomen dat er net zulke ingrijpende emissieregels kunnen worden opgelegd als de EPA probeerde te doen toen Barack Obama nog president was. Het Hooggerechtshof zorgde er in 2016 voor dat Obama's Clean Power Plan in de ijskast werd gezet en nooit van kracht werd.

Maar inmiddels heeft een lager hof in een vonnis vergaande bevoegdheden gegeven aan de EPA, klagen de bedrijven en staten. Volgens de critici zou het agentschap daardoor eigenhandig kunnen bepalen welke elektriciteitscentrales nog te veel uitstoten en zou de EPA aan de staten kunnen opdragen om daar wat aan te doen. Die gang van zaken deugt in de ogen van de kolensector niet.

Klimaattop

De beslissing om de zaak te behandelen komt vlak voor de nieuwe klimaattop in Glasgow, die zondag begint. De tussenkomst van het door conservatieve rechters gedomineerde Hooggerechtshof lijkt een tegenvaller voor Bidens klimaatambities, heeft een deskundige aangegeven. De president heeft beloofd dat de CO2-uitstoot in de Verenigde Staten in 2030 met de helft zal zijn teruggebracht. Maar zolang deze juridische procedure nog loopt, is het mogelijk lastiger voor Biden om met nieuwe en strengere milieuregels te komen.

De regering had het Hooggerechtshof eerder ook gevraagd om zich niet te mengen in de discussie. De zaak zou achterhaald zijn omdat de EPA volgens de overheid helemaal niet van plan is om het oude Clean Power Plan nieuw leven in te blazen. In Washington wordt juist gewerkt aan nieuwe regels, werd daarbij benadrukt.

Meer uit Financieel

ABN AMRO: hogere koopkracht zorgt voor meer bestedingen in horeca

AMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.

2 uur geleden
KLM-topvrouw erkent dat communicatie naar reizigers beter moest

HILVERSUM (ANP) - KLM had beter moeten communiceren met passagiers die deze week strandden op Schiphol omdat er massaal vluchten werden geannuleerd vanwege de sneeuwval. Dat heeft KLM-topvrouw Marjan Rintel donderdagavond toegegeven in tv-programma Pauw & De Wit.

2 uur geleden
Wall Street enthousiast over gesprekken Rio Tinto en Glencore

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op Wall Street hebben donderdag enthousiast gereageerd op nieuwe fusiegesprekken tussen de grote internationale mijnbouwers Rio Tinto en Glencore. De mogelijke samensmelting zou van de twee het grootste mijnbouwbedrijf ter wereld maken. Iets meer dan een jaar geleden liepen eerdere gesprekken tussen de concerns nog spaak.

5 uur geleden
Bloomberg: Paramount wil muziekzender MTV weer groot maken

LOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse mediaconcern Paramount Skydance wil muziekzender MTV weer groot maken en zoekt daarbij de hulp van de muziekindustrie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

5 uur geleden
KLM schrapt vrijdag 80 vluchten op Schiphol om winters weer

SCHIPHOL (ANP) - Het winterse weer zorgt vrijdag weer voor vluchtuitval op Schiphol. KLM heeft aangekondigd "preventief" 80 vluchten van en naar de luchthaven te schrappen, omdat vrijdagavond slecht weer wordt verwacht. Vooral vluchten naar Europese bestemmingen, waarnaar vaak meerdere vluchten per dag gaan, gaan dan niet door.

6 uur geleden
Frankrijk tegen Mercosur-deal, maar akkoord komt er mogelijk toch

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat tegen de ondertekening van het vrijhandelsakkoord met het Mercosur-blok van Zuid-Amerikaanse landen stemmen, heeft de Franse president Emmanuel Macron laten weten. Maar het akkoord komt er mogelijk toch.

7 uur geleden
Beurskoers Groenlandse bank fors omhoog door speculatie over VS

KOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.

8 uur geleden