Hooggerechtshof VS laat anti-migratiewet Texas van kracht worden
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Hooggerechtshof van de VS heeft de staat Texas toestemming gegeven om op basis van eigen wetgeving op te treden tegen de stroom immigranten die er de grens vanuit Mexico oversteken. De Texaanse grens met Mexico is circa 2000 kilometer lang en vormt de helft van de grens tussen de twee landen,
Texas wil dat eigen in plaats van enkel federale agenten de bevoegdheid hebben op te treden tegen mensen die ervan worden verdacht de grens illegaal te zijn overgestoken. De federale regering onder leiding van president Joe Biden verzette zich tegen de Texaanse uitbreiding van de eigen bevoegdheden en stelt dat Texas de grondwet met het eigenzinnige optreden schendt.
Volgens de Republikeinse gouverneur van de staat, Greg Abott, doet Biden niks tegen de illegale immigratie en wordt door de federale autoriteiten het illegaal de grens oversteken nauwelijks strafrechtelijk vervolgd. Hij besloot daarom eind vorig jaar met een wet dat Texas dat zelf gaat doen. Die is juridisch omstreden, maar kan nu toch in werking treden.
Gevangenisstraf
Washington heeft de wet als ongrondwettelijk bestreden, maar het Hooggerechtshof gaat daar niet in mee. De wet maakt het mogelijk mensen die schuldig worden bevonden aan het illegaal oversteken van de grens 180 dagen tot 20 jaar gevangenisstraf te geven. De rechter moet hen eerst bevelen naar Mexico terug te gaan en de hoogste straffen zijn voor die weigeren dat te doen.
In december zijn volgens de Amerikaanse grenswacht door patrouilles langs de hele grens bijna een kwart miljoen mensen aangehouden die illegaal de grens zijn overgestoken. Dat was ruim 30 procent meer dan in december een jaar eerder. De meesten komen uit Mexico en Venezuela, respectievelijk ruim 56.000 en bijna 47.000. Voorts waren het vooral veel mensen uit Guatemala, Honduras en Colombia.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een speciale gezant aangewezen voor Groenland, dat hij graag bij de Verenigde Staten wil voegen. De functie gaat naar de gouverneur van Louisiana Jeff Landry.
5 uur geledenNIIGATA (ANP/AFP) - Een Japans regionaal parlement heeft ingestemd met de herstart van de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa, de grootste nucleaire energiecentrale ter wereld. Die werd uit voorzorg gesloten na de kernramp in Fukushima in 2011, maar nu wil Japan juist weer meer gebruik gaan maken van nucleaire energie.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische generaal, Fanil Sarvarov, is maandag omgekomen toen een autobom afging in Moskou. Het Russische Onderzoekscomité heeft dat maandag bekendgemaakt.
6 uur geleden