Hooggerechtshof VS laat anti-migratiewet Texas van kracht worden
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Hooggerechtshof van de VS heeft de staat Texas toestemming gegeven om op basis van eigen wetgeving op te treden tegen de stroom immigranten die er de grens vanuit Mexico oversteken. De Texaanse grens met Mexico is circa 2000 kilometer lang en vormt de helft van de grens tussen de twee landen,
Texas wil dat eigen in plaats van enkel federale agenten de bevoegdheid hebben op te treden tegen mensen die ervan worden verdacht de grens illegaal te zijn overgestoken. De federale regering onder leiding van president Joe Biden verzette zich tegen de Texaanse uitbreiding van de eigen bevoegdheden en stelt dat Texas de grondwet met het eigenzinnige optreden schendt.
Volgens de Republikeinse gouverneur van de staat, Greg Abott, doet Biden niks tegen de illegale immigratie en wordt door de federale autoriteiten het illegaal de grens oversteken nauwelijks strafrechtelijk vervolgd. Hij besloot daarom eind vorig jaar met een wet dat Texas dat zelf gaat doen. Die is juridisch omstreden, maar kan nu toch in werking treden.
Gevangenisstraf
Washington heeft de wet als ongrondwettelijk bestreden, maar het Hooggerechtshof gaat daar niet in mee. De wet maakt het mogelijk mensen die schuldig worden bevonden aan het illegaal oversteken van de grens 180 dagen tot 20 jaar gevangenisstraf te geven. De rechter moet hen eerst bevelen naar Mexico terug te gaan en de hoogste straffen zijn voor die weigeren dat te doen.
In december zijn volgens de Amerikaanse grenswacht door patrouilles langs de hele grens bijna een kwart miljoen mensen aangehouden die illegaal de grens zijn overgestoken. Dat was ruim 30 procent meer dan in december een jaar eerder. De meesten komen uit Mexico en Venezuela, respectievelijk ruim 56.000 en bijna 47.000. Voorts waren het vooral veel mensen uit Guatemala, Honduras en Colombia.
Meer uit Buitenland
BAGHDAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zei tijdens een bezoek aan Irak dat Iran verantwoordelijk blijft voor de Straat van Hormuz. Als onderdeel van een voorlopig akkoord met de Verenigde Staten moest die belangrijke zeestraat open, maar de afgelopen dagen werden opnieuw aanvallen op schepen gemeld.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - De Israëlische regering heeft de volkerenmoord op de Armeense bevolkingsgroep tijdens de Eerste Wereldoorlog in het Ottomaanse Rijk officieel erkend. De erkenning was een initiatief van minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Het Israëlische leger zegt eerder op de dag meerdere Hezbollah-strijders te hebben gedood in het zuiden van Libanon. Daarnaast zou een Israëlische militair zijn omgekomen bij gevechten met de gewapende Libanese groepering.
1 uur geledenLA GUAIRA (ANP) - De Nederlandse USAR-teams hebben tijdens de eerste 24 uur van hun reddingsactie na de aardbevingen in Venezuela nog geen mensen uit ingestorte gebouwen kunnen halen. Wel is geprobeerd om iemand te redden, maar tijdens de poging bleek dat die actie niet zou slagen, vertelde een woordvoerder. "Hoe moeilijk dat ook is, er werd besloten door te gaan naar mensen die we mogelijk wel kunnen redden."
1 uur geledenCARABALLEDA (ANP) - In Venezuela is opnieuw een kind levend onder het puin vandaan gehaald nadat het land woensdag werd getroffen door twee zware aardbevingen, meldt interim-president Delcy Rodriguez. Ze deelde beelden van de reddingsactie op sociale media.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van zaterdag op zondag aanvallen uitgevoerd op Amerikaanse militaire doelen in Koeweit en Bahrein. De Iraanse Revolutionaire Garde meldt dat de acties een vergelding waren voor Amerikaanse aanvallen op Iraans grondgebied.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft aangekondigd geld vrij te maken voor het opzetten van een nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland. Het Nederlandse ministerie van Defensie heeft bevestigd de intentie te hebben om samen te werken met de Britten om nieuwe zogenoemde amfibische transportschepen te verwerven.
15 uur geleden