Hooggerechtshof VS laat anti-migratiewet Texas van kracht worden
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Hooggerechtshof van de VS heeft de staat Texas toestemming gegeven om op basis van eigen wetgeving op te treden tegen de stroom immigranten die er de grens vanuit Mexico oversteken. De Texaanse grens met Mexico is circa 2000 kilometer lang en vormt de helft van de grens tussen de twee landen,
Texas wil dat eigen in plaats van enkel federale agenten de bevoegdheid hebben op te treden tegen mensen die ervan worden verdacht de grens illegaal te zijn overgestoken. De federale regering onder leiding van president Joe Biden verzette zich tegen de Texaanse uitbreiding van de eigen bevoegdheden en stelt dat Texas de grondwet met het eigenzinnige optreden schendt.
Volgens de Republikeinse gouverneur van de staat, Greg Abott, doet Biden niks tegen de illegale immigratie en wordt door de federale autoriteiten het illegaal de grens oversteken nauwelijks strafrechtelijk vervolgd. Hij besloot daarom eind vorig jaar met een wet dat Texas dat zelf gaat doen. Die is juridisch omstreden, maar kan nu toch in werking treden.
Gevangenisstraf
Washington heeft de wet als ongrondwettelijk bestreden, maar het Hooggerechtshof gaat daar niet in mee. De wet maakt het mogelijk mensen die schuldig worden bevonden aan het illegaal oversteken van de grens 180 dagen tot 20 jaar gevangenisstraf te geven. De rechter moet hen eerst bevelen naar Mexico terug te gaan en de hoogste straffen zijn voor die weigeren dat te doen.
In december zijn volgens de Amerikaanse grenswacht door patrouilles langs de hele grens bijna een kwart miljoen mensen aangehouden die illegaal de grens zijn overgestoken. Dat was ruim 30 procent meer dan in december een jaar eerder. De meesten komen uit Mexico en Venezuela, respectievelijk ruim 56.000 en bijna 47.000. Voorts waren het vooral veel mensen uit Guatemala, Honduras en Colombia.
Meer uit Buitenland
HAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag in een brief aan de leiders van het Amerikaanse Congres geschreven dat de vijandelijkheden met Iran zijn "beëindigd".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS gaan 5000 militairen uit Duitsland terugtrekken. Dat heeft het Pentagon vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Door de Amerikaanse marineblokkade van Iran is dat land bijna vijf miljard dollar aan olie-inkomsten misgelopen. Dat meldt nieuwssite Axios op basis van informatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump legt Cuba nieuwe sancties op. Hij verhoogt daarmee de druk op het communistisch bestuurde eiland, nadat hij eerder dit jaar de leider van Cuba's bondgenoot Venezuela had afgezet.
8 uur geleden