Hooggerechtshof VS houdt wet rond TikTok-verbod in stand
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Hooggerechtshof in de Verenigde Staten houdt de wet in stand waarmee TikTok verboden dreigt te worden in het land. Het hof boog zich over de wet, die zondag ingaat, nadat TikTok ertegen in verzet was gegaan. Volgens de wet moet het Chinese ByteDance, de eigenaar van TikTok, de Amerikaanse onderdelen van de populaire video-app verkopen. Doet ByteDance dit niet, dan wordt TikTok op 19 januari verboden in de VS.
TikTok beargumenteerde dat een verbod in strijd is met de vrijheid van meningsuiting. Het Hooggerechtshof heeft de bezwaren afgewezen en oordeelt dat de wet geen inbreuk maakt op het recht van vrije meningsuiting. "Er bestaat geen twijfel dat TikTok voor meer dan 170 miljoen Amerikanen een uniek en uitgebreid platform biedt voor zelfexpressie, betrokkenheid en gemeenschapsvorming. Het Congres heeft echter bepaald dat afstoting noodzakelijk is om de goed onderbouwde zorgen over de nationale veiligheid aan te pakken met betrekking tot de praktijken van TikTok om gegevens te verzamelen en de relatie met een buitenlandse tegenstander", aldus het hof, verwijzend naar China.
Amerikanen kunnen de app vanaf zondag nog wel gebruiken, maar het downloaden van de app uit de appwinkels van onder andere Apple en Google is verboden als de Amerikaanse onderdelen niet voor die tijd worden verkocht. Ook mogen bedrijven niet meer meewerken aan het updaten van de app.
Beschermen
Een woordvoerder van TikTok in Nederland zegt dat het socialemediabedrijf afwacht wat de uitspraak betekent voor de app en gebruikers in Nederland. Ingewijden zeiden woensdag tegen persbureau Reuters dat TikTok van plan is de Amerikaanse activiteiten van de app zondag stop te zetten, tenzij op het laatste moment uitstel komt.
De regering van president Joe Biden meldde vrijdag dat TikTok beschikbaar zou moeten blijven voor Amerikanen, maar ze laat het handhaven van de wet over aan de regering van Donald Trump. Een dag nadat de wet ingaat wordt hij de president van de VS.
Trump zei vrijdag in een interview met nieuwszender CNN dat een besluit over TikTok bij hem ligt, maar hij zei niet wat hij gaat doen. Mike Waltz, de nationale veiligheidsadviseur voor Trump, heeft donderdag in een interview met Fox News gezegd dat Trump TikTok wil beschermen tegen een verbod en ruimte zal creëren om een verkoopdeal rond te krijgen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft inmiddels 10,2 miljoen belastingaangiftes binnen, vlak voor het aflopen van de aangiftetermijn. Mensen kunnen tot middernacht aangifte doen voor de inkomstenbelasting. "Met het aflopen van de aangiftetermijn is het traditioneel druk bij de Belastingdienst", meldt de fiscus, die ziet dat sommige mensen wederom op het laatste moment nog snel hun aangifte indienen.
4 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting sleept Netflix voor de rechter om prijsverhogingen die de streamingdienst de afgelopen jaren heeft doorgevoerd voor lopende abonnementen. Stichting Bescherming Consumentenbelang stelt dat die onrechtmatig zijn en wil dat het bedrijf gedupeerde consumenten terugbetaalt.
31 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) vindt het nog niet nodig om in te grijpen vanwege de oplopende inflatie. De beleidsbepalers bij de centrale bank in Frankfurt besloten donderdag de rente in de eurozone opnieuw ongewijzigd te laten.
37 minuten geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Greenpeace heeft de actie rondom de aandeelhoudersvergadering van vleesverwerkingsbedrijf JBS beëindigd. Het is onduidelijk of de vergadering elders is voortgezet of op een later moment plaatsvindt.
55 minuten geledenPARIJS (ANP) - Tickets van Air France-KLM zullen nog duurder worden door de hoge brandstofkosten als gevolg van de Iranoorlog. Toch kan het luchtvaartbedrijf niet alle extra kerosinekosten doorberekenen aan reizigers, omdat het Frans-Nederlandse luchtvaartconcern dan te veel klanten verliest.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie moet een diepgaand onderzoek instellen naar de overname van het moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, wil het Europees Parlement. Het Chinese webwinkelconcern JD.com wil Ceconomy AG overnemen. Een voorstel van de Nederlandse Europarlementariër Dirk Gotink (NSC) voor een onderzoek is donderdag aangenomen in het Europees Parlement.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van een liter benzine is voor het eerst ooit hoger dan 2,60 euro. Consumentencollectief UnitedConsumers meldt donderdag dat de landelijke adviesprijs van een liter Euro95 met 1,5 cent is gestegen tot 2,603 euro. De prijzen aan de pomp lopen de afgelopen dagen op, nadat de olieprijzen weer fors waren gestegen als gevolg van de aanhoudende Iranoorlog.
2 uur geleden