Hooggerechtshof VS blokkeert Bidens kwijtschelding studieleningen
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft president Joe Biden een politieke nederlaag bezorgd door zijn plan te blokkeren om 430 miljard dollar (394 miljard euro) aan studieleningen kwijt te schelden. De maatregel was bedoeld om 43 miljoen Amerikanen met studieschulden te ontlasten.
26 miljoen Amerikaanse schuldenaren hebben een verzoek tot kwijtschelding ingediend sinds Biden het plan in augustus 2022 aankondigde. Alleen Amerikanen met lage tot modale inkomens konden een beroep doen op de regeling en de maximale kwijtschelding bedroeg 20.000 dollar per lener.
De door Republikeinen geleide staten Arkansas, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska en South Carolina hadden gezamenlijk het hof verzocht Bidens plan te blokkeren. Zij kregen steun van de zes conservatieve rechters van het hof. De drie liberale rechters stemden tegen.
Belofte uit verkiezingscampagne
Met zijn plan had Biden een campagnebelofte uit 2020 willen inlossen. De Democraat stelde destijds voor om een deel van de 1,6 biljoen dollar aan uitstaande federale studentenleningen kwijt te schelden. Republikeinen bekritiseerden het plan onder meer met het argument dat hoogopgeleiden door de kwijtschelding een oneerlijk voordeel zouden krijgen ten opzichte van mensen zonder studielening. Die hebben vaak wel andere schulden, maar die worden niet kwijtgescholden.
Biden is het "zeer oneens" met de beslissing, liet een Witte Huis-functionaris weten. De president kondigt later vrijdag nieuwe maatregelen aan om Amerikanen met studieleningen te ontlasten. "Hoewel we het hartgrondig oneens zijn met het hof, hebben we ons voorbereid op dit scenario", aldus de functionaris.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een week van rouw afgekondigd voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval die leidde tot de gevangenneming en wegvoering van president Nicolás Maduro.
5 uur geledenBOSTON (ANP/AFP) - De 48-jarige man die zichzelf een "beest" noemde en verantwoordelijk was voor een massale schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown University bekende zijn misdaden in een video die hij na de schietpartij maakte. Dat meldt het ministerie van Justitie. In de video gaf hij geen motief voor zijn daden. Ook toonde hij geen berouw over zijn daden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Venezuela draagt 30 tot 50 miljoen vaten gesanctioneerde olie over aan de Verenigde Staten. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. De Venezolaanse "interim-autoriteiten" zouden akkoord zijn met de overdracht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump onderzoekt hoe hij de controle over Groenland kan verkrijgen en het gebruik van het Amerikaanse leger is "altijd een optie", aldus het Witte Huis. Woordvoerster Karoline Leavitt zei dat "de verwerving van Groenland een prioriteit is voor onze nationale veiligheid".
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft in een tv-toespraak benadrukt dat het land niet wordt bestuurd door een "buitenlandse partij". Volgens Rodríguez wordt het land bestuurd "door de Venezolaanse overheid en door niemand anders". Ook noemde Rodríguez het aanhouden van president Nicolás Maduro door de VS afgelopen weekend opnieuw "absoluut illegaal" en een "schending van het internationaal recht".
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.
11 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.
13 uur geleden