Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof VS blokkeert Bidens kwijtschelding studieleningen

Hooggerechtshof VS blokkeert Bidens kwijtschelding studieleningen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft president Joe Biden een politieke nederlaag bezorgd door zijn plan te blokkeren om 430 miljard dollar (394 miljard euro) aan studieleningen kwijt te schelden. De maatregel was bedoeld om 43 miljoen Amerikanen met studieschulden te ontlasten.

26 miljoen Amerikaanse schuldenaren hebben een verzoek tot kwijtschelding ingediend sinds Biden het plan in augustus 2022 aankondigde. Alleen Amerikanen met lage tot modale inkomens konden een beroep doen op de regeling en de maximale kwijtschelding bedroeg 20.000 dollar per lener.

De door Republikeinen geleide staten Arkansas, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska en South Carolina hadden gezamenlijk het hof verzocht Bidens plan te blokkeren. Zij kregen steun van de zes conservatieve rechters van het hof. De drie liberale rechters stemden tegen.

Belofte uit verkiezingscampagne

Met zijn plan had Biden een campagnebelofte uit 2020 willen inlossen. De Democraat stelde destijds voor om een deel van de 1,6 biljoen dollar aan uitstaande federale studentenleningen kwijt te schelden. Republikeinen bekritiseerden het plan onder meer met het argument dat hoogopgeleiden door de kwijtschelding een oneerlijk voordeel zouden krijgen ten opzichte van mensen zonder studielening. Die hebben vaak wel andere schulden, maar die worden niet kwijtgescholden.

Biden is het "zeer oneens" met de beslissing, liet een Witte Huis-functionaris weten. De president kondigt later vrijdag nieuwe maatregelen aan om Amerikanen met studieleningen te ontlasten. "Hoewel we het hartgrondig oneens zijn met het hof, hebben we ons voorbereid op dit scenario", aldus de functionaris.

Meer uit Buitenland

Britse media: ministers vragen Starmer op te stappen

LONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".

1 uur geleden
Netanyahu ziet EU-sancties voor kolonisten als 'moreel bankroet'

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.

2 uur geleden
Zelensky over aflopend staakt-het-vuren: niet stil aan het front

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.

4 uur geleden
Trump uit nieuwe kritiek op Iraanse reactie: stom, stuk afval

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".

5 uur geleden
EU wil 'rode lijnen' in onderhandelingen met Rusland vaststellen

BRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.

5 uur geleden
Celstraf voor Duits koppel dat kinderen opsloot in 'horrorhuis'

OVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".

6 uur geleden
Maandag toch tweede evacuatievlucht vanaf Tenerife

TENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.

7 uur geleden