Hooggerechtshof VS blokkeert Bidens kwijtschelding studieleningen
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft president Joe Biden een politieke nederlaag bezorgd door zijn plan te blokkeren om 430 miljard dollar (394 miljard euro) aan studieleningen kwijt te schelden. De maatregel was bedoeld om 43 miljoen Amerikanen met studieschulden te ontlasten.
26 miljoen Amerikaanse schuldenaren hebben een verzoek tot kwijtschelding ingediend sinds Biden het plan in augustus 2022 aankondigde. Alleen Amerikanen met lage tot modale inkomens konden een beroep doen op de regeling en de maximale kwijtschelding bedroeg 20.000 dollar per lener.
De door Republikeinen geleide staten Arkansas, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska en South Carolina hadden gezamenlijk het hof verzocht Bidens plan te blokkeren. Zij kregen steun van de zes conservatieve rechters van het hof. De drie liberale rechters stemden tegen.
Belofte uit verkiezingscampagne
Met zijn plan had Biden een campagnebelofte uit 2020 willen inlossen. De Democraat stelde destijds voor om een deel van de 1,6 biljoen dollar aan uitstaande federale studentenleningen kwijt te schelden. Republikeinen bekritiseerden het plan onder meer met het argument dat hoogopgeleiden door de kwijtschelding een oneerlijk voordeel zouden krijgen ten opzichte van mensen zonder studielening. Die hebben vaak wel andere schulden, maar die worden niet kwijtgescholden.
Biden is het "zeer oneens" met de beslissing, liet een Witte Huis-functionaris weten. De president kondigt later vrijdag nieuwe maatregelen aan om Amerikanen met studieleningen te ontlasten. "Hoewel we het hartgrondig oneens zijn met het hof, hebben we ons voorbereid op dit scenario", aldus de functionaris.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby komt mogelijk na ruim drie maanden voorarrest vrij. De rechtbank van Oslo heeft maandag ingestemd met zijn verzoek om vrijgelaten te worden om bij zijn zieke moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit, te kunnen zijn. Het Openbaar Ministerie is tegen die beslissing in beroep gegaan, melden Noorse media. Tot het beroep dient, blijft Høiby nog vastzitten.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat Israël tijdelijk de aanvallen tegen Iran staakt, nadat het geweld tussen de twee landen opnieuw was opgelaaid. Tegelijkertijd waarschuwt hij Iran dat Israël met "volle kracht" zal terugslaan als Iran opnieuw aanvalt.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA/AFP) - Frankrijk en Duitsland geven de hoop op om samen het gevechtsvliegtuig van de toekomst te bouwen. De onenigheid tussen de betrokken vliegtuigbouwers valt niet op te lossen, hebben ze volgens bronnen geconcludeerd.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal in Libanon blijven strijden tegen Hezbollah, zegt het land bij monde van minister van Defensie Israel Katz. Hij voegde eraan toe dat bij aanvallen van Hezbollah op het noorden van Israël zal worden teruggeslagen met een aanval op het zuiden van Beiroet, waar de militante groepering zich ophoudt.
3 uur geleden