Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus
MEXICO-STAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het hoogste gerechtshof van Mexico heeft woensdag abortus uit het strafrecht gehaald. Daardoor zullen publieke ziekenhuizen in heel het land de ingreep moeten aanbieden, waar dat nu in ongeveer een derde van de 32 deelstaten gebeurt.
De beslissing betekent concreet dat zwangerschapsonderbreking niet langer verboden is in het overwegend katholieke land met meer dan 127 miljoen inwoners. Federale zorgverleners die abortus uitvoeren kunnen niet langer vervolgd worden. Voor voorvechters van vrouwen- en mensenrechten is het een belangrijke overwinning.
Twee jaar geleden oordeelde het Mexicaanse Hof al dat het strafbaar stellen van abortus ongrondwettelijk is. Daardoor moesten deelstaten lokale wetgeving aanpassen. Maar zelfs in staten waar abortus legaal is, worden nog steeds vrouwen gearresteerd wegens moord als gevolg van spontane miskramen. Deze laatste beslissing maakt dat voortaan onmogelijk.
GIRE
Het Hof "heeft besloten dat het rechtssysteem dat abortus bestraft in het federale strafwetboek ongrondwettelijk is, omdat het de mensenrechten schendt van vrouwen en mensen die zwanger kunnen worden", schreef het Hooggerechtshof op berichtendienst X.
De uitsprak kwam er nadat non-profitorganisatie GIRE naar de rechter stapte tegen het Mexicaanse congres en de uitvoerende macht, omdat zij regelgeving hebben uitgevaardigd die abortus strafbaar stelt. Elders in Latijns-Amerika is abortus in veel landen nog steeds illegaal, maar daar wordt in toenemende mate tegen geprotesteerd.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - Bij een treinongeval in Spanje zijn woensdag tientallen doden gevallen, schrijven Spaanse media. Verschillende media, waaronder dagblad La Vanguardia en de krant ABC, melden dat zeker 46 mensen zijn omgekomen. Andere media, zoals El País en RTVE, hebben het vooralsnog over minimaal tien doden.
32 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De leider van de grootste linkse partij in Israël, Yair Golan, heeft zijn bondgenoten in het oppositieblok opgeroepen tot samenwerking met Arabische partijen om premier Benjamin Netanyahu af te zetten. De steun van Arabische partijen is mogelijk cruciaal voor de vorming van een regeringscoalitie.
1 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Senator Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor, is via Argentinië naar Ecuador gereisd, meldden Argentijnse autoriteiten. Eerder hadden bronnen gemeld dat hij onderweg was naar de VS, waar hij op een visum kan rekenen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Met meer dan 70 procent van de stemmen geteld in Israël blijft het blok van premier Benjamin Netanyahu aan kop met 54 zetels. Dat meldt The Times of Israel rond 09.00 uur Nederlandse tijd.
4 uur geledenTEXAS (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn Israëlische collega Benjamin Netanyahu het erg goed gedaan. Dat zei hij tegen verslaggevers nadat hij een bijeenkomst in Texas had bijgewoond, zo bericht The Times of Israel.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump staat achter de komst van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro naar de Verenigde Staten. Hij zei dat woensdag tegen verslaggevers. Bolsonaro vertrok naar de VS nadat hij zondag de presidentsverkiezingen had verloren.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn land terrein heroverd met een reeks offensieven, waaronder een operatie die niet eerder was aangekondigd. Hij zei dat dinsdag in zijn avondlijke videotoespraak.
5 uur geleden