Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus
MEXICO-STAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het hoogste gerechtshof van Mexico heeft woensdag abortus uit het strafrecht gehaald. Daardoor zullen publieke ziekenhuizen in heel het land de ingreep moeten aanbieden, waar dat nu in ongeveer een derde van de 32 deelstaten gebeurt.
De beslissing betekent concreet dat zwangerschapsonderbreking niet langer verboden is in het overwegend katholieke land met meer dan 127 miljoen inwoners. Federale zorgverleners die abortus uitvoeren kunnen niet langer vervolgd worden. Voor voorvechters van vrouwen- en mensenrechten is het een belangrijke overwinning.
Twee jaar geleden oordeelde het Mexicaanse Hof al dat het strafbaar stellen van abortus ongrondwettelijk is. Daardoor moesten deelstaten lokale wetgeving aanpassen. Maar zelfs in staten waar abortus legaal is, worden nog steeds vrouwen gearresteerd wegens moord als gevolg van spontane miskramen. Deze laatste beslissing maakt dat voortaan onmogelijk.
GIRE
Het Hof "heeft besloten dat het rechtssysteem dat abortus bestraft in het federale strafwetboek ongrondwettelijk is, omdat het de mensenrechten schendt van vrouwen en mensen die zwanger kunnen worden", schreef het Hooggerechtshof op berichtendienst X.
De uitsprak kwam er nadat non-profitorganisatie GIRE naar de rechter stapte tegen het Mexicaanse congres en de uitvoerende macht, omdat zij regelgeving hebben uitgevaardigd die abortus strafbaar stelt. Elders in Latijns-Amerika is abortus in veel landen nog steeds illegaal, maar daar wordt in toenemende mate tegen geprotesteerd.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/AFP) - In de Chinese hoofdstad Beijing wordt uit veiligheidsoverwegingen het bezit van drones verboden. Het opslaan of vervoeren van de onbemande toestellen mag vanaf medio november niet meer, staat in nieuwe regels.
47 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk doet een nieuwe poging om sociale media voor minderjarigen te verbieden. President Emmanuel Macron maakte bekend dat de Europese Commissie daar maandag over wordt geïnformeerd.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/DPA/RTR) - De Indonesische autoriteiten zoeken nog naar 129 mensen die worden vermist sinds een passagiersschip kapseisde op de Javazee. Het officiële dodental staat momenteel op zes.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben zondag gemeld dat Saudi-Arabië in 24 uur tijd meer dan vijftig aanvallen op hun posities heeft uitgevoerd. Dit gebeurde nadat de door Iran gesteunde groepering de verantwoordelijkheid had opgeëist voor een aanval met drones en raketten op een militaire basis in Saudi-Arabië.
12 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Volgens een prognose van de Zweedse zender SVT stevent het centrumlinkse oppositieblok in Zweden af op 51,3 procent van de stemmen in de parlementsverkiezingen van het land. De Zweedse centrumlinkse partijen steunen de sociaaldemocratische leider Magdalena Andersson als premier.
12 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA) - Na een Russische droneaanval vlak bij de Pools-Oekraïense grens op een trein die richting Warschau reed, heeft de Poolse regering Moskou ervan beschuldigd het conflict te laten escaleren. "Escalatie van Russische kant is nu werkelijkheid geworden en voorbeelden daarvan komen steeds dichter bij onze grens," zei premier Donald Tusk tijdens een bijeenkomst van een crisisteam.
15 uur geledenSANAA (ANP) - Door het opgelaaide geweld in Jemen is het aantal vluchtelingen sinds begin deze maand sterk toegenomen. 82.000 mensen raakten ontheemd sinds de Houthi's aan een offensief begonnen, meldt de VN-organisatie voor migratie (IOM). Meer dan 2000 vluchtten naar het Oost-Afrikaanse Djibouti, dat aan de andere kant van de zeestraat Bab al-Mandeb ligt.
15 uur geleden