Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus

Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus

MEXICO-STAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het hoogste gerechtshof van Mexico heeft woensdag abortus uit het strafrecht gehaald. Daardoor zullen publieke ziekenhuizen in heel het land de ingreep moeten aanbieden, waar dat nu in ongeveer een derde van de 32 deelstaten gebeurt.

De beslissing betekent concreet dat zwangerschapsonderbreking niet langer verboden is in het overwegend katholieke land met meer dan 127 miljoen inwoners. Federale zorgverleners die abortus uitvoeren kunnen niet langer vervolgd worden. Voor voorvechters van vrouwen- en mensenrechten is het een belangrijke overwinning.

Twee jaar geleden oordeelde het Mexicaanse Hof al dat het strafbaar stellen van abortus ongrondwettelijk is. Daardoor moesten deelstaten lokale wetgeving aanpassen. Maar zelfs in staten waar abortus legaal is, worden nog steeds vrouwen gearresteerd wegens moord als gevolg van spontane miskramen. Deze laatste beslissing maakt dat voortaan onmogelijk.

GIRE

Het Hof "heeft besloten dat het rechtssysteem dat abortus bestraft in het federale strafwetboek ongrondwettelijk is, omdat het de mensenrechten schendt van vrouwen en mensen die zwanger kunnen worden", schreef het Hooggerechtshof op berichtendienst X.

De uitsprak kwam er nadat non-profitorganisatie GIRE naar de rechter stapte tegen het Mexicaanse congres en de uitvoerende macht, omdat zij regelgeving hebben uitgevaardigd die abortus strafbaar stelt. Elders in Latijns-Amerika is abortus in veel landen nog steeds illegaal, maar daar wordt in toenemende mate tegen geprotesteerd.

Meer uit Buitenland

27 doden bij ingestort woonblok in Karachi

KARACHI (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben 27 lichamen geborgen bij een ingestort woongebouw in de Pakistaanse stad Karachi. Het gebouw van vijf verdiepingen stortte vrijdag in, in de arme wijk Lyari. Inmiddels is het meeste puin geruimd, zeggen de reddingswerkers.

1 uur geleden
Colombiaanse politie: organisator aanslag politicus opgepakt

BOGOTA (ANP/AFP) - De Colombiaanse politie heeft een man aangehouden op verdenking van het organiseren van de aanslag op presidentskandidaat Miguel Uribe. Élder José Arteaga Hernández zat achter wat gebeurde "voor de aanval, tijdens en erna", zei politiechef Carlos Fernando Triana Beltrán.

2 uur geleden
Dodental na overstroming Texas loopt verder op

AUSTIN (ANP/AFP) - Het dodental na de overstroming in de Amerikaanse staat Texas is opgelopen tot 50. Onder de slachtoffers zijn vijftien kinderen, aldus de politie.

4 uur geleden
Ruim half miljoen toeschouwers voor Kroatische band Thompson

ZAGREB (ANP) - In Zagreb zijn zaterdagavond 504.000 toeschouwers opgedaagd voor het concert van de omstreden rechts-nationalistische Kroatische band Thompson. Dat heeft de organisatie aan de publieke omroep HRT laten weten.

9 uur geleden
Zelensky: gesprek vrijdag met Trump beste dat we hebben gevoerd

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is tevreden over het gesprek dat hij vrijdag voerde met de Amerikaanse president Donald Trump. "Het was waarschijnlijk het beste gesprek dat we tot nu toe hebben gevoerd, en ook het productiefste", zei hij in een videoboodschap.

13 uur geleden
Elon Musk kondigt oprichting nieuwe politieke partij in VS aan

WASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk heeft op X de oprichting van een nieuwe politieke partij in de Verenigde Staten aangekondigd: the America Party. De voormalige bondgenoot van president Donald Trump vroeg vrijdag, op de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag, zijn volgers in een poll op X of zij een nieuwe partij wilden.

13 uur geleden
Israël stuurt delegatie naar Qatar voor gesprekken over bestand

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël stuurt een afvaardiging naar Qatar om met Hamas te onderhandelen over een staakt-het-vuren in Gaza en de vrijlating van Israëlische gijzelaars, schrijven Israëlische media. De Israëlische delegatie vliegt naar verwachting zondag naar de golfstaat.

14 uur geleden