Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus
MEXICO-STAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het hoogste gerechtshof van Mexico heeft woensdag abortus uit het strafrecht gehaald. Daardoor zullen publieke ziekenhuizen in heel het land de ingreep moeten aanbieden, waar dat nu in ongeveer een derde van de 32 deelstaten gebeurt.
De beslissing betekent concreet dat zwangerschapsonderbreking niet langer verboden is in het overwegend katholieke land met meer dan 127 miljoen inwoners. Federale zorgverleners die abortus uitvoeren kunnen niet langer vervolgd worden. Voor voorvechters van vrouwen- en mensenrechten is het een belangrijke overwinning.
Twee jaar geleden oordeelde het Mexicaanse Hof al dat het strafbaar stellen van abortus ongrondwettelijk is. Daardoor moesten deelstaten lokale wetgeving aanpassen. Maar zelfs in staten waar abortus legaal is, worden nog steeds vrouwen gearresteerd wegens moord als gevolg van spontane miskramen. Deze laatste beslissing maakt dat voortaan onmogelijk.
GIRE
Het Hof "heeft besloten dat het rechtssysteem dat abortus bestraft in het federale strafwetboek ongrondwettelijk is, omdat het de mensenrechten schendt van vrouwen en mensen die zwanger kunnen worden", schreef het Hooggerechtshof op berichtendienst X.
De uitsprak kwam er nadat non-profitorganisatie GIRE naar de rechter stapte tegen het Mexicaanse congres en de uitvoerende macht, omdat zij regelgeving hebben uitgevaardigd die abortus strafbaar stelt. Elders in Latijns-Amerika is abortus in veel landen nog steeds illegaal, maar daar wordt in toenemende mate tegen geprotesteerd.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/WASHINGTON (ANP/AFP) - Nieuwe luchtaanvallen hebben Iran en Koeweit, een bondgenoot van de VS, zondagavond opgeschud. De aanvallen, die nog niet zijn opgeëist, vonden plaats enkele uren nadat Iran en de Verenigde Staten voor de derde keer deze week vuur hadden uitgewisseld. De controle over de Straat van Hormuz was opnieuw het centrale thema.
4 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het dodental door de twee aardbevingen die Venezuela op 24 juni troffen, is opgelopen tot 4490. Dat meldt parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez op Telegram.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk heeft voor het eerst een jaarlijkse herdenking gehouden voor Alfred Dreyfus, een Joodse legerofficier die eind negentiende eeuw ten onrechte werd veroordeeld voor hoogverraad. Exact 120 jaar geleden erkende het hoogste Franse hof van beroep Dreyfus' onschuld.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/DPA) - De Israëlische verkiezingen zijn definitief op 27 oktober, heeft de coalitie van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt. Dat is de laatste datum waarop de verkiezingen volgens de wet moeten worden gehouden.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zondag zeker zes mensen gedood, onder wie een 9-jarig meisje. Dat meldden Palestijnse hulpdiensten. Het meisje kwam om het leven door Israëlisch vuur dat gericht was op het vluchtelingenkamp Al-Bureij, in het hart van de kuststrook. Het Israëlische leger zei niet op de hoogte te zijn van het incident.
8 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Het nieuwe Syrische parlement is zondag voor het eerst bijeengekomen, negentien maanden nadat rebellen Bashar al-Assad ten val brachten. De eerste zitting zou oorspronkelijk afgelopen maandag zijn, maar dat werd zonder opgaaf van redenen tot nader order uitgesteld.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Straat van Hormuz is open voor al het scheepvaartverkeer, stelt het Amerikaanse militaire commando in de regio (CENTCOM). De Persian Gulf Strait Authority (PGSA), die werd opgezet door Iran voor het beheren van de zeestraat, zegt dat de Straat van Hormuz nog steeds is afgesloten.
11 uur geleden