Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus

Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus

MEXICO-STAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het hoogste gerechtshof van Mexico heeft woensdag abortus uit het strafrecht gehaald. Daardoor zullen publieke ziekenhuizen in heel het land de ingreep moeten aanbieden, waar dat nu in ongeveer een derde van de 32 deelstaten gebeurt.

De beslissing betekent concreet dat zwangerschapsonderbreking niet langer verboden is in het overwegend katholieke land met meer dan 127 miljoen inwoners. Federale zorgverleners die abortus uitvoeren kunnen niet langer vervolgd worden. Voor voorvechters van vrouwen- en mensenrechten is het een belangrijke overwinning.

Twee jaar geleden oordeelde het Mexicaanse Hof al dat het strafbaar stellen van abortus ongrondwettelijk is. Daardoor moesten deelstaten lokale wetgeving aanpassen. Maar zelfs in staten waar abortus legaal is, worden nog steeds vrouwen gearresteerd wegens moord als gevolg van spontane miskramen. Deze laatste beslissing maakt dat voortaan onmogelijk.

GIRE

Het Hof "heeft besloten dat het rechtssysteem dat abortus bestraft in het federale strafwetboek ongrondwettelijk is, omdat het de mensenrechten schendt van vrouwen en mensen die zwanger kunnen worden", schreef het Hooggerechtshof op berichtendienst X.

De uitsprak kwam er nadat non-profitorganisatie GIRE naar de rechter stapte tegen het Mexicaanse congres en de uitvoerende macht, omdat zij regelgeving hebben uitgevaardigd die abortus strafbaar stelt. Elders in Latijns-Amerika is abortus in veel landen nog steeds illegaal, maar daar wordt in toenemende mate tegen geprotesteerd.

Meer uit Buitenland

Pakistaanse premier dringt bij Iran aan op terughoudendheid

ISLAMABAD/CAÏRO/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Iraanse president Masoud Pezeshkian gebeld en aangedrongen op terughoudendheid. Hij riep volgens zijn kantoor Pezeshkian op "de met grote inspanningen verworven" vooruitgang naar vrede te behouden. Pakistan is de meest vooraanstaande bemiddelaar tussen Iran en de VS en is volgens de premier bezorgd over de recente escalaties.

2 uur geleden
Gezin Harry en Meghan herenigd met koning Charles

DOUGHTON (ANP) - Voor het eerst in jaren is het gezin van de Britse prins Harry weer langsgegaan bij koning Charles. De koning en koningin Camilla ontvingen prins Harry, zijn vrouw Meghan en hun kinderen prins Archie (7) en prinses Lilibet (5) op hun Engelse landgoed Highgrove. Dat melden Britse media.

2 uur geleden
Verdachte van moord op Britse conservatieve ex-politica opgepakt

NEWTON ABBOT (ANP/RTR) - De Engelse politie heeft een verdachte aangehouden in het onderzoek naar de moord op de conservatieve Britse oud-politica Ann Widdecombe. De politie spreekt van een 26-jarige Britse man uit de omgeving en brengt de zaak niet in verband met politiek of terrorisme. De 78-jarige vrouw is in haar woning in Haytor in het graafschap Devon met ernstige verwondingen dood aangetroffen.

4 uur geleden
Britse politie onderzoekt moord op conservatieve ex-politicus

NEWTON ABBOT (ANP) - De conservatieve Britse oud-parlementariër Ann Widdecombe is in haar woning in het zuidwesten van Engeland dood aangetroffen. De politie is naar eigen zeggen een onderzoek naar moord begonnen en zoekt een witte man die mogelijk verantwoordelijk voor het misdrijf zou zijn. De 78-jarige vrouw werd volgens de politie in haar woning in Haytor dood met ernstige verwondingen aan het hoofd gevonden.

5 uur geleden
Trump: VS zetten onderhandelingen met Iran voort

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten zetten de onderhandelingen met Iran voort, zei de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag in een bericht op Truth Social. Hij benadrukte dat het bestand tussen de twee landen wel voorbij is.

6 uur geleden
Evacuaties uit voorzorg bij dodelijke bosbrand in regio Almería

LOS GALLARDOS (ANP) - De autoriteiten zijn uit voorzorg begonnen met de evacuatie van ongeveer vierhonderd mensen uit de buurt van een natuurbrand circa 50 kilometer ten noordoosten van de Spaanse stad Almería. Bij de brand zijn zeker twaalf mensen om het leven gekomen die op de vlucht ingesloten raakten in de buurt van het dorp Bédar. Dat wordt ontruimd, net als gehuchten in de omgeving en een vakantie-oord.

6 uur geleden
Burgemeester Berlijn trekt kort voor verkiezingen kandidatuur in

BERLIJN (ANP/DPA) - De burgemeester van Berlijn, Kai Wegner, heeft twee maanden voor de verkiezingen in de deelstaat aangekondigd dat hij niet langer kandidaat zal zijn voor zijn partij. Hij lag onder meer onder vuur vanwege communicatiefouten die hij zou hebben gemaakt toen een deel van de stad midden in de winter zonder stroom kwam te zitten.

7 uur geleden