Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus

Hooggerechtshof Mexico decriminaliseert abortus

MEXICO-STAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het hoogste gerechtshof van Mexico heeft woensdag abortus uit het strafrecht gehaald. Daardoor zullen publieke ziekenhuizen in heel het land de ingreep moeten aanbieden, waar dat nu in ongeveer een derde van de 32 deelstaten gebeurt.

De beslissing betekent concreet dat zwangerschapsonderbreking niet langer verboden is in het overwegend katholieke land met meer dan 127 miljoen inwoners. Federale zorgverleners die abortus uitvoeren kunnen niet langer vervolgd worden. Voor voorvechters van vrouwen- en mensenrechten is het een belangrijke overwinning.

Twee jaar geleden oordeelde het Mexicaanse Hof al dat het strafbaar stellen van abortus ongrondwettelijk is. Daardoor moesten deelstaten lokale wetgeving aanpassen. Maar zelfs in staten waar abortus legaal is, worden nog steeds vrouwen gearresteerd wegens moord als gevolg van spontane miskramen. Deze laatste beslissing maakt dat voortaan onmogelijk.

GIRE

Het Hof "heeft besloten dat het rechtssysteem dat abortus bestraft in het federale strafwetboek ongrondwettelijk is, omdat het de mensenrechten schendt van vrouwen en mensen die zwanger kunnen worden", schreef het Hooggerechtshof op berichtendienst X.

De uitsprak kwam er nadat non-profitorganisatie GIRE naar de rechter stapte tegen het Mexicaanse congres en de uitvoerende macht, omdat zij regelgeving hebben uitgevaardigd die abortus strafbaar stelt. Elders in Latijns-Amerika is abortus in veel landen nog steeds illegaal, maar daar wordt in toenemende mate tegen geprotesteerd.

Meer uit Buitenland

NYT: Trump schrapt kandidatuur NASA-chef om steun aan Democraten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de nominatie van techondernemer Jared Isaacman als topman van ruimtevaartorganisatie NASA in. Dat bevestigde het Witte Huis zaterdag na berichten in de media.

1 uur geleden
Israël schiet opnieuw Palestijnen neer bij hulpdistributiepunt

GAZA-STAD (ANP/AFP/DPA) - Het Israëlische leger heeft opnieuw het vuur geopend op een menigte Palestijnen bij een hulpdistributiepunt van de Gaza Humanitarian Foundation (GHF) in de stad Rafah in Gaza. Volgens de Palestijnse organisatie Hamas vielen daarbij zeker 22 doden en 115 gewonden. De hulpdiensten in Gaza meldden eerder minstens tien doden.

1 uur geleden
Drie doden bij brand in ziekenhuis in Hamburg

HAMBURG (ANP/DPA) - Bij een brand in het Mariaziekenhuis in de Duitse stad Hamburg zijn drie patiënten om het leven gekomen. Dat heeft de brandweer in de nacht van zaterdag op zondag bekendgemaakt. Over eventuele gewonden is nog niets bekend.

5 uur geleden
Zeker 131 aanhoudingen bij ongeregeldheden Parijs na CL-finale

PARIJS (ANP) - In Parijs heerst in de nacht van zaterdag op zondag her en der een gespannen sfeer na winst van voetbalclub Paris Saint-Germain in de finale van de Champions League. Bij ongeregeldheden in en rond de Franse hoofdstad zijn al zeker 131 mensen opgepakt, melden verschillende Franse media.

8 uur geleden
Zes munitiefabrieken moeten Britse defensie versterken

MANCHESTER (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Verenigde Koninkrijk gaat 1,5 miljard pond (1,75 miljard euro) investeren in de bouw van zes munitiefabrieken. Daarmee wil Londen zijn defensie-industrie versterken en de wapenvoorraden aanvullen om aan de toenemende vraag te voldoen, heeft het ministerie van Defensie zaterdag bekendgemaakt.

8 uur geleden
Voetbalfans bestormen ringweg van Parijs tijdens CL-finale

PARIJS (ANP) - De Champions League-finale van Paris Saint-Germain tegen Internazionale (5-0) heeft in Parijs voor een aantal opstootjes en incidenten gezorgd. De politie moest op meerdere plekken optreden en fans bestormden de ringweg van Parijs, meldt het Franse RTL Info.

11 uur geleden
VS-gezant Witkoff noemt reactie Hamas totaal onacceptabel

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff is volstrekt ontevreden met het antwoord van Hamas op zijn voorstel voor een staakt-het-vuren. Volgens hem is de reactie van de Palestijnse militante beweging "totaal onacceptabel" en betekent die een stap terug in het vredesproces.

12 uur geleden