Hooggerechtshof Israël stelt dat ultraorthodoxen in leger moeten
JERUZALEM (ANP) - De opperrechters van Israël hebben zich unaniem uitgesproken tegen het verlenen van vrijstelling voor militaire dienst voor ultraorthodoxe joden.
Het leger roept studenten op orthodoxe joodse onderwijsinstellingen niet op voor de dienstplicht. Volgens de negen opperrechters moeten ze dat wel doen. En onderwijsinstellingen zouden geen staatssteun meer moeten krijgen als studenten dienst weigeren.
De regeringscoalitie van premier Benjamin Netanyahu bestaat voor een belangrijk deel uit orthodox religieuze partijen. De kwestie van dienstplicht voor orthodoxe joden is al tientallen jaren een twistappel in de Israëlische politiek. Orthodoxe joden worden doorgaans niet voor militaire dienst opgeroepen, net als Israëlische Arabieren, ongeacht hun religie.
Er zijn tal van orthodoxe joodse groepen en instellingen die militaire dienstplicht in strijd met hun geloof beschouwen. Sommige groepen zijn om religieuze redenen ook tegen de staat Israël.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
6 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
9 uur geledenKOBLENZ (ANP/DPA/BELGA) - Volgens de politie hebben fragmenten van een meteoriet daken en huizen beschadigd in verschillende delen van de Zuidwest-Duitse deelstaat Rijnland-Palts.
9 uur geleden