Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof Israël buigt zich over omstreden hervorming

Hooggerechtshof Israël buigt zich over omstreden hervorming

JERUZALEM (ANP) - Het Israëlische hooggerechtshof behandelt bezwaren die zijn ingediend tegen een omstreden juridische hervorming. Op de zitting worden alle vijftien opperrechters verwacht en dat is voor het eerst in de Israëlische geschiedenis. Zij moeten feitelijk beslissen of ze de inperking van hun eigen bevoegdheden door het parlement rechtsgeldig vinden.

Het Israëlische parlement, de Knesset, keurde in juli een voorstel van de rechtse regering goed om de invloed van het hof te beperken. De rechters konden benoemingen of voorstellen van de regering voorheen als 'onredelijk' bestempelen en op die grond afwijzen. Critici vonden dat ongekozen rechters zo te veel invloed kregen op de politieke besluitvorming.

Het inperken van de bevoegdheden van het hof leidde tot grote onrust. De afgelopen maanden hebben honderdduizenden mensen gedemonstreerd. Israël heeft geen grondwet of Eerste Kamer en daarom vinden veel Israëliërs het belangrijk dat rechters de regering kunnen terugfluiten om machtsmisbruik te voorkomen. Tegenstanders van de voor corruptie vervolgde premier Benjamin Netanyahu vrezen ook dat hij probeert zijn greep op het rechtssysteem te verstevigen.

Na goedkeuring door de Knesset zijn nu de hoogste rechters aan zet. Oppositieleden en maatschappelijke organisaties betogen bij het hof dat de wetgeving schadelijk is voor de democratie. De regering werpt tegen dat het hooggerechtshof helemaal niet bevoegd is om zich uit te spreken over de kwestie. Dat roept de vraag op of Netanyahu een onwelgevallige uitspraak van het hof naast zich zal neerleggen. Het kan nog weken of maanden duren voordat de rechters een besluit nemen en daar duidelijkheid over komt.

Meer uit Buitenland

Officiële onderhandelingen EU-toetreding Oekraïne kunnen verder

NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.

2 uur geleden
Hongarije en Oekraïne bereiken akkoord over rechten diaspora

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.

3 uur geleden
Duitsland grijpt naast zetel VN-Veiligheidsraad

NEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.

5 uur geleden
Netanyahu: VS en Israël klaar voor militaire actie tegen Iran

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.

6 uur geleden
WHO-baas: steeds meer grip op ebola in Afrika

GENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.

7 uur geleden
VS willen minder luchtmacht en marine reserveren voor Europa

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.

9 uur geleden
Britse premier bezorgd over betrokkenen helikopterongeluk Devon

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.

10 uur geleden