Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof Israël buigt zich over omstreden hervorming

Hooggerechtshof Israël buigt zich over omstreden hervorming

JERUZALEM (ANP) - Het Israëlische hooggerechtshof behandelt bezwaren die zijn ingediend tegen een omstreden juridische hervorming. Op de zitting worden alle vijftien opperrechters verwacht en dat is voor het eerst in de Israëlische geschiedenis. Zij moeten feitelijk beslissen of ze de inperking van hun eigen bevoegdheden door het parlement rechtsgeldig vinden.

Het Israëlische parlement, de Knesset, keurde in juli een voorstel van de rechtse regering goed om de invloed van het hof te beperken. De rechters konden benoemingen of voorstellen van de regering voorheen als 'onredelijk' bestempelen en op die grond afwijzen. Critici vonden dat ongekozen rechters zo te veel invloed kregen op de politieke besluitvorming.

Het inperken van de bevoegdheden van het hof leidde tot grote onrust. De afgelopen maanden hebben honderdduizenden mensen gedemonstreerd. Israël heeft geen grondwet of Eerste Kamer en daarom vinden veel Israëliërs het belangrijk dat rechters de regering kunnen terugfluiten om machtsmisbruik te voorkomen. Tegenstanders van de voor corruptie vervolgde premier Benjamin Netanyahu vrezen ook dat hij probeert zijn greep op het rechtssysteem te verstevigen.

Na goedkeuring door de Knesset zijn nu de hoogste rechters aan zet. Oppositieleden en maatschappelijke organisaties betogen bij het hof dat de wetgeving schadelijk is voor de democratie. De regering werpt tegen dat het hooggerechtshof helemaal niet bevoegd is om zich uit te spreken over de kwestie. Dat roept de vraag op of Netanyahu een onwelgevallige uitspraak van het hof naast zich zal neerleggen. Het kan nog weken of maanden duren voordat de rechters een besluit nemen en daar duidelijkheid over komt.

Meer uit Buitenland

EU komt met steunpakket van 50 miljoen euro voor Armenië

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie komt met een steunpakket van 50 miljoen euro voor Armenië ter compensatie van de handelsbeperkingen die Rusland het land wil opleggen om zijn banden met de EU. Dat meldt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na een telefoongesprek met de Armeense premier Nikol Pasjinjan.

43 minuten geleden
Karkas Timmy blijft mogelijk langer op eiland

ANHOLT (ANP/DPA) - Het karkas van bultrug Timmy blijft waarschijnlijk langer dan voorzien op het Deense eiland Anholt. Het voor donderdag of vrijdag geplande transport is voor onbepaalde tijd uitgesteld, meldt de veerdienst.

1 uur geleden
Libanese president: bestand met Israël kan binnen 24 uur ingaan

BEIROET (ANP/RTR) - Het staakt-het-vuren waar Libanon en Israël afspraken over hebben gemaakt, zal binnen 24 uur ingaan nadat alle betrokken partijen goedkeuring hebben verleend, zegt de Libanese president Joseph Aoun. Hij lijkt daarmee te verwijzen naar Hezbollah. Die groepering moet volgens de overeenkomst meewerken, maar was zelf niet bij de onderhandelingen betrokken.

1 uur geleden
Opperste leider Iran waarschuwt voor verdeeldheid na oorlog

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De nieuwe Iraanse leider beschuldigt de vijanden van zijn land van een poging verdeeldheid te zaaien in Iran, nu ze volgens hem de oorlog hebben verloren. Mojtaba Khamenei riep zijn landgenoten op tot eenheid om dat "sinistere complot" te bestrijden.

1 uur geleden
Hongaars OM staakt vervolging burgemeester Boedapest om Pride

BOEDAPEST (ANP/RTR/AFP) - De burgemeester van de Hongaarse hoofdstad Boedapest wordt niet langer vervolgd voor zijn betrokkenheid bij het organiseren van een mars voor de lhbti-gemeenschap in 2025. Aanklagers maakten donderdag bekend dat ze de aanklachten intrekken.

1 uur geleden
Opvangregeling Oekraïners wordt verlengd, maar ingeperkt

LUXEMBURG (ANP) - De opvangregeling voor Oekraïners die vanwege de oorlog naar EU-landen vluchten, wordt naar alle waarschijnlijkheid verlengd. Wel is de kans groot dat daar verdere beperkingen aan worden gekoppeld, zo werd donderdag duidelijk in Luxemburg. Daar bespreken de EU-ministers van Binnenlandse Zaken de verlenging van de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (RTB). Eurocommissaris Magnus Brunner (Binnenlandse Zaken) en diverse ministers spraken voor het begin van de vergadering hun steun uit voor verlenging, maar niet meer voor iedereen.

1 uur geleden
Frans-Iraanse Persepolis-maker Marjane Satrapi (56) overleden

PARIJS (ANP/AFP) - De Frans-Iraanse kunstenares Marjane Satrapi is op 56-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar omgeving donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP. Satrapi werd wereldwijd bekend met het stripboek Persepolis en de verfilming daarvan.

2 uur geleden