Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof Israël buigt zich over omstreden hervorming

Hooggerechtshof Israël buigt zich over omstreden hervorming

JERUZALEM (ANP) - Het Israëlische hooggerechtshof behandelt bezwaren die zijn ingediend tegen een omstreden juridische hervorming. Op de zitting worden alle vijftien opperrechters verwacht en dat is voor het eerst in de Israëlische geschiedenis. Zij moeten feitelijk beslissen of ze de inperking van hun eigen bevoegdheden door het parlement rechtsgeldig vinden.

Het Israëlische parlement, de Knesset, keurde in juli een voorstel van de rechtse regering goed om de invloed van het hof te beperken. De rechters konden benoemingen of voorstellen van de regering voorheen als 'onredelijk' bestempelen en op die grond afwijzen. Critici vonden dat ongekozen rechters zo te veel invloed kregen op de politieke besluitvorming.

Het inperken van de bevoegdheden van het hof leidde tot grote onrust. De afgelopen maanden hebben honderdduizenden mensen gedemonstreerd. Israël heeft geen grondwet of Eerste Kamer en daarom vinden veel Israëliërs het belangrijk dat rechters de regering kunnen terugfluiten om machtsmisbruik te voorkomen. Tegenstanders van de voor corruptie vervolgde premier Benjamin Netanyahu vrezen ook dat hij probeert zijn greep op het rechtssysteem te verstevigen.

Na goedkeuring door de Knesset zijn nu de hoogste rechters aan zet. Oppositieleden en maatschappelijke organisaties betogen bij het hof dat de wetgeving schadelijk is voor de democratie. De regering werpt tegen dat het hooggerechtshof helemaal niet bevoegd is om zich uit te spreken over de kwestie. Dat roept de vraag op of Netanyahu een onwelgevallige uitspraak van het hof naast zich zal neerleggen. Het kan nog weken of maanden duren voordat de rechters een besluit nemen en daar duidelijkheid over komt.

Meer uit Buitenland

Ambassadeur Libanon: opgeroepen tot bestand in gesprek met Israël

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.

1 uur geleden
Israël na overleg: Libanon wil zich ook bevrijden van Hezbollah

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".

2 uur geleden
Rechtszaak erfgenamen 8-decemberdoden Suriname kent vlotte start

PARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."

4 uur geleden
VN-experts: Frans antisemitismewetsvoorstel beperkt meningsuiting

GENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.

4 uur geleden
UNHCR: boot met 250 vluchtelingen uit Bangladesh omgeslagen

TEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.

5 uur geleden
Israël en Libanon houden zeldzaam direct overleg in VS

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Libanon zijn begonnen aan hun eerste directe topoverleg sinds 1993. Ambassadeurs van de landen zijn samengekomen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington.

6 uur geleden
Buitenlandministers: oplossing in Libanon zou hele regio helpen

LONDEN (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zeventien landen, waaronder Nederland, roepen Libanon en Israël op om "de kans die het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran biedt" aan te grijpen. Het aanhouden van de oorlog in Libanon brengt "de huidige de-escalatie in de regio" in gevaar, stellen de Europese landen en Australië in een verklaring.

6 uur geleden