Hooggerechtshof geeft Modi gelijk in kwestie Jammu en Kashmir
NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - Het Indiase hooggerechtshof heeft de regering van premier Modi gelijk gegeven in het ontnemen van de gedeeltelijke autonomie van Jammu en Kashmir in het noorden van India. In 2019 zei de Indiase regering dat het gebied onder het centrale bestuur van New Delhi moest vallen en maakte het grondwettelijke recht op autonomie van Jammu en Kashmir ongedaan.
Het hooggerechtshof zegt ook dat er uiterlijk in september verkiezingen moeten worden gehouden in het voormalig deels autonome gebied. Volgens premier Narendra Modi was de totale inlijving nodig om het noordelijke gebied deel te laten worden van de Indiase economie, wat zowel Jammu en Kashmir als de rest van India ten goede zou komen.
De inlijving van Jammu en Kashmir ging met harde hand. New Delhi blokkeerde telefoon- en internetverbindingen en stelde een avondklok in. Bijna 4000 mensen werden gearresteerd, onder wie politici en activisten. Amnesty noemde het optreden van de overheid "ongekend". Het zorgde volgens de mensenrechtenorganisatie voor "angst en vervreemding" onder de bevolking.
Jammu en Kashmir, een gebied dat ook door Pakistan wordt opgeëist en waar een grote moslimgemeenschap woont, was sinds de onafhankelijkheid van India in 1947 deels autonoom. Het kwam in het gebied over de afgelopen decennia vaak tot gewelddadigheden tussen separatisten die een onafhankelijke staat willen en de centrale Indiase overheid. Tienduizenden mensen kwamen daarbij om het leven.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse first lady Jill Biden zegt dat ze tijdens het zwakke debatoptreden van haar man Joe Biden tegen Donald Trump in 2024 dacht dat hij een beroerte kreeg. Dat zegt ze in een interview met CBS News Sunday Morning, dat dit weekend wordt uitgezonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran. Dat heeft een Amerikaanse functionaris woensdag aan Reuters gemeld.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag zijn drie explosies gehoord ten oosten van de Iraanse havenstad Bandar Abbas. Dat meldden Iraanse media donderdagochtend vroeg.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag gezegd dat hij zich geen zorgen maakt over de politieke gevolgen van een langdurig conflict met Iran. Hij deed die uitspraak tijdens een kabinetsvergadering in het Witte Huis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, opnieuw op een sanctielijst van individuen gezet. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft heel Zuid-Libanon verklaard tot "gevechtszone" en inwoners opgeroepen te evacueren. Dat meldt de Arabischtalige woordvoerder van de IDF op X.
7 uur geleden