Hooggerechtshof beperkt Bidens vermogen uitstoot terug te dringen
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat het milieuagentschap van de overheid niet mag vastleggen hoeveel broeikasgassen bedrijven en fabrieken mogen uitstoten. Door de uitspraak zijn de bevoegdheden voor president Joe Biden om klimaatverandering tegen te gaan beperkt.
Zes van de negen opperrechters stemden tegen de uitstootlimieten van het Environmental Protection Agency (EPA). Dat wilde vooral de broeikasgassen terugdringen die door kolencentrales worden uitgestoten. Bijna 20 procent van de elektriciteit in de Verenigde Staten komt van kolencentrales.
Volgens de huidige wet heeft het EPA zeggenschap over de uitstoot van bestaande energiecentrales. De rechters vinden dat het EPA deze regels niet zelf kan bepalen en eerst expliciete toestemming moet hebben van het parlement (Congres) voordat het nieuwe limieten instelt. De regering van Biden werkt momenteel nog aan nieuwe Schone Lucht-wetten, die door het Congres moeten worden goedgekeurd. De president wil dat de energiesector in 2035 geen broeikasgassen meer uitstoot.
Het Witte Huis noemt de uitspraak "verwoestend" en denkt dat het land daarmee een stap achteruit zet. Biden zegt dat hij zich blijft inzetten om de klimaatcrisis aan te pakken binnen de bevoegdheden die hij heeft. Ook de Verenigde Naties noemen dit een tegenslag. Een VN-woordvoerder vindt dat de acties van een enkel land geen invloed moeten hebben op de klimaatdoelen uit het Parijs-akkoord. Want "beslissingen als die van vandaag maken het moeilijker om de doelen te halen".
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese grensbewakingsdienst Frontex zag in de eerste vier maanden van dit jaar een forse afname van het aantal keren dat de grens naar de EU illegaal werd overgestoken. Er is een daling te zien van 40 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hoogverrijkt uranium uit Venezuela weggehaald en naar de VS gebracht. Dat meldden de landen in een verklaring. Het materiaal werd eind april verpakt en begin mei naar de Amerikaanse staat South Carolina gebracht.
1 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - In de buurt van het eiland Anholt tussen Denemarken en Zweden is een dode walvis gevonden. Duitse media melden dat Duitsland contact heeft opgenomen met Denemarken om te kijken of het gaat om Timmy, de walvis die strandde voor de Duitse kust en werd vrijgelaten in de buurt van Denemarken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt tijdens zijn bezoek aan China geen toezeggingen te hebben gedaan over Taiwan. Hij kondigde aan snel te beslissen over een nieuwe wapendeal met het democratisch bestuurde eiland voor de Chinese kust.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Iran heeft duidelijk gemaakt dat het "vertrouwen" in de Verenigde Staten ontbreekt in de onderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi beklaagde zich tijdens een BRICS-bijeenkomst in India over "tegenstrijdige boodschappen" die hebben geleid tot twijfels over wat de inzet is van de VS rond het vredesproces. Dat is volgens de minister nog niet helemaal mislukt, maar verloopt wel moeizaam.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Kolonisten op de Westelijke Jordaanoever hebben auto's en een moskee in brand gestoken in de buurt van Ramallah, meldt WAFA, het officiƫle persbureau in het gebied. Daarnaast schoten Israƫlische troepen ten zuiden van Nablus een 16-jarige jongen dood, aldus WAFA.
3 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse minister van Justitie Fredderick Vida zegt dat het land "zeker wel" gehoor gaat geven aan een arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen Ronald Dela Rosa. De ex-politiechef en huidige senator wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen. Vida zei dat hij opdracht heeft gegeven om Dela Rosa te arresteren als hij probeert te vluchten.
4 uur geleden