Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hooggerechtshof beperkt Bidens vermogen uitstoot terug te dringen

Hooggerechtshof beperkt Bidens vermogen uitstoot terug te dringen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat het milieuagentschap van de overheid niet mag vastleggen hoeveel broeikasgassen bedrijven en fabrieken mogen uitstoten. Door de uitspraak zijn de bevoegdheden voor president Joe Biden om klimaatverandering tegen te gaan beperkt.

Zes van de negen opperrechters stemden tegen de uitstootlimieten van het Environmental Protection Agency (EPA). Dat wilde vooral de broeikasgassen terugdringen die door kolencentrales worden uitgestoten. Bijna 20 procent van de elektriciteit in de Verenigde Staten komt van kolencentrales.

Volgens de huidige wet heeft het EPA zeggenschap over de uitstoot van bestaande energiecentrales. De rechters vinden dat het EPA deze regels niet zelf kan bepalen en eerst expliciete toestemming moet hebben van het parlement (Congres) voordat het nieuwe limieten instelt. De regering van Biden werkt momenteel nog aan nieuwe Schone Lucht-wetten, die door het Congres moeten worden goedgekeurd. De president wil dat de energiesector in 2035 geen broeikasgassen meer uitstoot.

Het Witte Huis noemt de uitspraak "verwoestend" en denkt dat het land daarmee een stap achteruit zet. Biden zegt dat hij zich blijft inzetten om de klimaatcrisis aan te pakken binnen de bevoegdheden die hij heeft. Ook de Verenigde Naties noemen dit een tegenslag. Een VN-woordvoerder vindt dat de acties van een enkel land geen invloed moeten hebben op de klimaatdoelen uit het Parijs-akkoord. Want "beslissingen als die van vandaag maken het moeilijker om de doelen te halen".

Meer uit Buitenland

Frankrijk wil NAVO-oefening in Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.

24 minuten geleden
Israëlische premier accepteert uitnodiging voor vredesraad Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.

1 uur geleden
Oud-premier Zuid-Korea krijgt 23 jaar cel om noodtoestand

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Han Duck-soo heeft 23 jaar gevangenisstraf gekregen in een zaak rond de militaire noodtoestand van 2024. Een rechtbank acht de 76-jarige politicus schuldig aan onder meer het deelnemen aan een cruciale handeling van opstand.

1 uur geleden
Levenslang voor moord op Japanse oud-premier Abe

TOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.

2 uur geleden
Brazilië stelt xAI ultimatum rond naaktbeelden Grok

SAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.

7 uur geleden
Dode bij treinongeluk Spaanse Gelida

GELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.

7 uur geleden
Trump zegt dat hij NAVO sterker heeft gemaakt

WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.

10 uur geleden