Hooggerechtshof beperkt Bidens vermogen uitstoot terug te dringen
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat het milieuagentschap van de overheid niet mag vastleggen hoeveel broeikasgassen bedrijven en fabrieken mogen uitstoten. Door de uitspraak zijn de bevoegdheden voor president Joe Biden om klimaatverandering tegen te gaan beperkt.
Zes van de negen opperrechters stemden tegen de uitstootlimieten van het Environmental Protection Agency (EPA). Dat wilde vooral de broeikasgassen terugdringen die door kolencentrales worden uitgestoten. Bijna 20 procent van de elektriciteit in de Verenigde Staten komt van kolencentrales.
Volgens de huidige wet heeft het EPA zeggenschap over de uitstoot van bestaande energiecentrales. De rechters vinden dat het EPA deze regels niet zelf kan bepalen en eerst expliciete toestemming moet hebben van het parlement (Congres) voordat het nieuwe limieten instelt. De regering van Biden werkt momenteel nog aan nieuwe Schone Lucht-wetten, die door het Congres moeten worden goedgekeurd. De president wil dat de energiesector in 2035 geen broeikasgassen meer uitstoot.
Het Witte Huis noemt de uitspraak "verwoestend" en denkt dat het land daarmee een stap achteruit zet. Biden zegt dat hij zich blijft inzetten om de klimaatcrisis aan te pakken binnen de bevoegdheden die hij heeft. Ook de Verenigde Naties noemen dit een tegenslag. Een VN-woordvoerder vindt dat de acties van een enkel land geen invloed moeten hebben op de klimaatdoelen uit het Parijs-akkoord. Want "beslissingen als die van vandaag maken het moeilijker om de doelen te halen".
Meer uit Buitenland
NONTHABURI (ANP/AFP) - Thaise politieagenten hebben in een voorstad van Bangkok een verdachte tijdens een nieuwjaarsviering overweldigd, terwijl ze vermomd waren als leeuwendansers. De leeuwendans maakt traditioneel deel uit van het Chinees nieuwjaar.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De voormalige Britse prins Andrew is opgepakt, meldt de Britse omroep BBC. Andrew Mountbatten-Windsor raakte herhaaldelijk in opspraak door zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk heeft landgenoten in Iran opgeroepen dat land onmiddellijk te verlaten. Hij meent dat er een risico is op een gewapend conflict en dat er al over een paar uur mogelijk geen kans meer is op evacuatievluchten.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.
4 uur geleden