Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoofdverdachte Ruinerwoldzaak weigert neurologisch onderzoek

Hoofdverdachte Ruinerwoldzaak weigert neurologisch onderzoek

ASSEN (ANP) - Gerrit Jan van D., hoofdverdachte in de Ruinerwoldzaak, weigert mee te werken aan een neurologisch en neuropsychologisch onderzoek. Hij wil zich niet naar een ziekenhuis laten brengen voor een MRI-scan. Dat zei het Openbaar Ministerie maandag op een tussentijdse zitting in de zaak. Van D. wordt er onder meer van verdacht dat hij zes van zijn kinderen jarenlang van hun vrijheid heeft beroofd op een afgelegen boerderij nabij het Drentse dorp Ruinerwold.

De rechtbank heeft het onderzoek in januari bevolen. Van D. (67) kreeg enkele jaren geleden een hersenbloeding en kan niet meer praten. Dat compliceert het strafrechtelijk onderzoek. De rechtbank wil dat de omvang van de hersenschade in kaart wordt gebracht.

De rechtbank betreurt de weigering, zei zij maandag. Volgens Van D.’s advocaat is het "lastig" is iets te zeggen over de reden ervoor. Van D. heeft "zeer expliciet" aangegeven dat hij niet wil meewerken, aldus de raadsman.

Pieter Baan Centrum

De bevolen onderzoeken zijn misschien uit te voeren in het Pieter Baan Centrum, de observatiekliniek van justitie, meent het OM. De rechtbank heeft bepaald dat Van D. en zijn medeverdachte Josef B. (59) daarnaartoe moeten voor een gedragskundig onderzoek. Van D.’s advocaat vermoedt dat zijn cliënt ook daar niet aan een neurologisch of neuropsychologisch wil meewerken.

De rechtbank beslist maandag over het voortzetten van het voorarrest van beide mannen. Het OM wil dat zij vast blijven zitten. De verdenking van witwassen komt vermoedelijk te vervallen.

De rechtbank houdt maandag op een bijzondere manier zitting in de zaak, in verband met de coronamaatregelen. Alleen de rechters en twee officieren van justitie zitten in de zaal. De advocaten en de pers hebben een skypeverbinding met de rechtszaal. Verdachte Josef B. neemt via de telefoon deel aan de zaak. Zijn advocaat wil dat de rechtbank B.’s voorarrest beëindigt.

Meer uit Binnenland

Kabinet wil in meer asielzoekerscentra werken gaan stimuleren

DEN HAAG (ANP) - Nog twaalf asielzoekerscentra openen dit jaar een zogenoemde Meedoenbalie, bedoeld om asielzoekers te helpen bij het vinden van een baan of vrijwilligerswerk. Daarvoor trekt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid jaarlijks 5 miljoen euro extra uit, meldt minister Thierry Aartsen (Participatie, VVD).

23 minuten geleden
Meer orgaandonoren, stijging komt door mensen die niet kiezen

DEN HAAG (ANP) - In totaal stonden er aan het begin van dit jaar 8,2 miljoen volwassenen geregistreerd als orgaandonor, ruim 90.000 meer dan een jaar eerder. Deze stijging komt enkel doordat mensen vaker geen keuze maken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van het aantal registraties in het Donorregister op 1 januari 2026. Sinds de Donorwet in 2020 werd gewijzigd, worden Nederlanders die geen keuze maken vanaf 18 jaar automatisch geregistreerd als orgaandonor.

1 uur geleden
Monitor: kinderen nog steeds niet genoeg beschermd tegen geweld

LEIDEN (ANP) - Kinderen worden nog altijd niet goed genoeg gehoord en beschermd tegen onveiligheid en geweld. Ook heeft de overheid onvoldoende zicht op het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een onveilige situatie. Dat stelt het Kinderrechtencollectief in de jaarlijkse monitor Kinderrechten in Beweging. De organisatie voert woensdagmiddag actie bij de Tweede Kamer.

2 uur geleden
Een Ander Joods Geluid: geen fantasieën over verandering Israël

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingen in Israël zullen niets veranderen voor de "mensenrechten en zelfbeschikking" van de Palestijnen, meent de anti-zionistische organisatie Een Ander Joods Geluid. Voorzitter Jaap Hamburger heeft "geen fantasieën over verandering" in Israëls beleid jegens de Palestijnen. "79 jaar gewelddadig zionisme gaat nu zijn 80e jaar in. Het oorspronkelijke oogmerk blijft onveranderd."

6 uur geleden
D66 krijgt kritiek uit Kamer op verdedigen loslaten renteplafond

DEN HAAG (ANP) - Verschillende fracties in de Tweede Kamer hebben D66 dinsdagavond tijdens een debat over de onderwijsbegroting aangevallen op het niet nakomen van de belofte dat er een renteplafond komt op studieleningen. In het coalitieakkoord stond dat er een maximum van 2,5 procent zou komen, maar vorige week gaf onderwijsminister Rianne Letschert (D66) aan dat dit niet mogelijk is vanwege gestegen rente door geopolitieke spanningen.

9 uur geleden
Klaver positief over gesprek kabinet, maar nog geen duidelijkheid

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver heeft dinsdagavond samen met Laurens Dassen (Volt) een "positief gesprek" gehad met het kabinet. "Ik heb geen blokkade gehoord op het belasten van de allerrijksten", zei hij na afloop van zijn afspraak met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen.

10 uur geleden
Vermeer ziet 'wel wat beweging' in het belastingplan

DEN HAAG (ANP) - "Wij zien op dit moment wel wat beweging op het belastingplan", zei BBB-fractievoorzitter Henk Vermeer na een gesprek met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen. Hij wil daar inhoudelijk niks over zeggen, maar gaf wel aan dat er geen beweging is op stikstof. Voor zijn partij is het een voorwaarde dat de stikstofplannen worden aangepast om het belastingplan te kunnen steunen.

11 uur geleden