Hoofdverdachte afpersingszaak Hedel ontkent aansturen aanslagen
ARNHEM (ANP) - Een van de hoofdverdachten in de afpersingszaak in Hedel ontkent betrokken te zijn bij de aanslagen op woningen van medewerkers van fruitbedrijf De Groot Fresh Group. "Ik heb hier helemaal niets mee te maken", zei Yassine A. (21) maandag in de rechtbank in Arnhem.
Het Openbaar Ministerie beschouwt Hilversummer A. als rechterhand en doorgeefluik van zijn halfbroer Ali G. (36) bij het organiseren van de reeks aanslagen met brandbommen in 2020. Volgens het OM heeft A. bij negen aanslagen in Rosmalen, Kerkdriel, Hedel, Hilversum, Tiel, Breda en Vlijmen op de achtergrond uitvoerders geregeld en betaald. Dat deed hij onder supervisie van zijn halfbroer, zegt justitie.
Medewerkers van fruitbedrijf De Groot worden al sinds 2019 bedreigd. Toen is een lading cocaïne aangetroffen in een van de fruittransporten en heeft het fruitbedrijf de politie ingelicht. Het bedrijf ontving daarna dreig-sms'jes, die volgens het OM mede door A. zijn verstuurd. Ook dat ontkent A.
Undercoveractie
Het OM baseert zich onder meer op verklaringen van een medeverdachte in de zaak, die tijdens een undercoveractie van de politie is ondervraagd. Undercoveragenten deden zich voor als criminelen en trokken hem in een busje om hem te ondervragen.
In het ouderlijk huis van A. is in een lade een lijst van medewerkers van De Groot Fresh Group gevonden, met daarop de vingerafdrukken van A. en aantekeningen van vermoedelijk zijn halfbroer.
Slachtoffers van de aanslagen in Hedel en Kerkdriel maakten gebruik van hun spreekrecht. "We zijn door het oog van de naald gekropen", aldus de broers die hun ouderlijk huis in Hedel in vlammen zagen opgaan nadat in november 2020 een explosief naar binnen was gegooid. Ze sprongen van de eerste verdieping uit het raam, vertelde een van hen op emotionele wijze. Hij liep daarbij snijwonden, brandwonden en een gebroken pols op. Beide broers kampen nog met psychische schade.
Aanslagen
De slachtoffers uit Kerkdriel kregen met twee aanslagen in een jaar te maken, in het voorjaar van 2020 werd hun woning beschoten, in november overleefden ze een brandbom . "We voelden ons niet meer veilig in onze eigen woning", zei hun advocaat namens de slachtoffers. Het leidde tot een gedwongen woningverkoop.
De rechtbank trekt twee dagen uit voor de behandeling van de zaak van A. Maandagmiddag worden de strafeisen verwacht, zijn advocaat houdt morgen zijn pleidooi.
Tegen zes uitvoerders van de aanslagen eiste het OM eerder (deels voorwaardelijke) celstraffen van drie tot negen jaar. Ali G. staat in juni terecht.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
11 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
12 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.
13 uur geleden