'Hoofdrolspelers Libië naar nieuwe top in Berlijn'
TRIPOLI (ANP) - De voornaamste strijdende partijen in Libië doen naar verwachting mee aan nieuw vredesoverleg in Berlijn. De Duitse minister Heiko Maas (Buitenlandse Zaken) maakte bekend dat krijgsheer Khalifa Haftar "in principe" wil deelnemen aan de top, die zondag wordt gehouden. Eerder zegde ook de aartsrivaal van Haftar, premier Fayez al-Sarraj, zijn medewerking toe.
In Libië heerst chaos sinds de dood van dictator Muammar Kaddafi in 2011. De troepen van Haftar belegeren sinds april vorig jaar hoofdstad Tripoli, de zetel van de regering van al-Sarraj. De twee partijen hadden onlangs ingestemd met een tijdelijke wapenstilstand en gingen naar Moskou om die te verlengen, maar Haftar vertrok daar zonder zijn handtekening te zetten onder het akkoord. Hij zou om bedenktijd hebben gevraagd.
In Berlijn moet de discussie over permanente wapenstilstand volgens de Verenigde Naties worden hervat. Minister Maas ging donderdag naar Libië om Haftar te overtuigen ook deel te nemen. De Duitser schreef daarna op Twitter dat de krijgsheer hem had verzekerd dat hij de conferentie in de Duitse hoofdstad steunt en zich ook aan de wapenstilstand wil houden.
Meer uit Buitenland
FEZ (ANP/RTR) - In het Marokkaanse Fez zijn in de nacht van dinsdag op woensdag ten minste negentien mensen omgekomen bij de instorting van twee gebouwen, meldt het Marokkaanse staatspersbureau. Ook vielen er minstens zestien gewonden. Het is niet duidelijk hoe zij eraan toe zijn.
1 uur geledenKIEL (ANP) - De extra militaire steun van Europese landen voor Oekraïne is vooralsnog lang niet genoeg om het wegvallen van Amerikaanse steun goed te maken, zegt het Duitse Kiel Institute dat daarover cijfers bijhoudt. De eerste helft van dit jaar werd een recordhoeveelheid beloofd, maar na de zomer is de steun enorm afgenomen. De verschillen tussen Europese landen worden groter.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.
12 uur geleden