Hoofdpijndossier brexit voorlopig niet dicht
LONDEN (ANP) - De Britten moeten donderdag een keuze maken die grote gevolgen kan hebben voor heel Europa. Zo'n 46 miljoen kiezers mogen dan stemmen in een landelijke verkiezing die een einde moet maken aan de crisis rond de brexit. Toch kan het politieke hoofdpijndossier voorlopig niet worden dichtgeklapt.
De Britse premier Boris Johnson presenteert de verkiezing als een kans om de brexit na jarenlang politiek geruzie nu snel af te ronden. Hij voert campagne onder het motto 'get brexit done' (regel de brexit) en wil als zijn partij een parlementaire meerderheid krijgt eind januari de Europese Unie uit. Hij heeft al een brexitdeal klaarliggen.
Dat duidelijke standpunt spreekt veel kiezers aan. De Conservatieve Partij van Johnson gaat op kop in de peilingen, al kan volgens het gerenommeerde peilingsbureau YouGov niet worden uitgesloten dat geen enkele partij straks aan een absolute meerderheid komt in het Lagerhuis.
Overgangsperiode
Als Johnson de verkiezingen wint en zijn belofte uitvoert, betekent dat niet dat het Verenigd Koninkrijk zich direct helemaal losmaakt van de EU. Er moet ook nog worden onderhandeld over de toekomstige handelsrelatie. Daarom is afgesproken dat de Britten zich tijdens een overgangsperiode na de brexit aan EU-regels blijven houden. Veel blijft dan bij het oude.
Die overgangsperiode duurt tot eind 2020 en kan in principe worden verlengd. Premier Johnson belooft echter dat niet te zullen doen. Daardoor blijft er maar weinig tijd over voor de complexe onderhandelingen over de toekomstige relatie met de EU. Gesprekken over handelsakkoorden kunnen jaren in beslag nemen. Dat roept de vraag op wat Johnson doet als het niet lukt tijdig een deal te sluiten.
De grootste oppositiepartij Labour heeft hele andere plannen voor de brexit. De linkse partij wil een nieuwe brexitdeal sluiten met de EU en daar dan een referendum over uitschrijven, waarbij kiezers ook mogen besluiten om de brexit af te blazen. De partij van Jeremy Corbyn staat in de peilingen echter ver achter op de Conservatieven en zou vermoedelijk steun van andere partijen nodig hebben om een regering te vormen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".
19 uur geleden