Hoofdpijndossier brexit voorlopig niet dicht
LONDEN (ANP) - De Britten moeten donderdag een keuze maken die grote gevolgen kan hebben voor heel Europa. Zo'n 46 miljoen kiezers mogen dan stemmen in een landelijke verkiezing die een einde moet maken aan de crisis rond de brexit. Toch kan het politieke hoofdpijndossier voorlopig niet worden dichtgeklapt.
De Britse premier Boris Johnson presenteert de verkiezing als een kans om de brexit na jarenlang politiek geruzie nu snel af te ronden. Hij voert campagne onder het motto 'get brexit done' (regel de brexit) en wil als zijn partij een parlementaire meerderheid krijgt eind januari de Europese Unie uit. Hij heeft al een brexitdeal klaarliggen.
Dat duidelijke standpunt spreekt veel kiezers aan. De Conservatieve Partij van Johnson gaat op kop in de peilingen, al kan volgens het gerenommeerde peilingsbureau YouGov niet worden uitgesloten dat geen enkele partij straks aan een absolute meerderheid komt in het Lagerhuis.
Overgangsperiode
Als Johnson de verkiezingen wint en zijn belofte uitvoert, betekent dat niet dat het Verenigd Koninkrijk zich direct helemaal losmaakt van de EU. Er moet ook nog worden onderhandeld over de toekomstige handelsrelatie. Daarom is afgesproken dat de Britten zich tijdens een overgangsperiode na de brexit aan EU-regels blijven houden. Veel blijft dan bij het oude.
Die overgangsperiode duurt tot eind 2020 en kan in principe worden verlengd. Premier Johnson belooft echter dat niet te zullen doen. Daardoor blijft er maar weinig tijd over voor de complexe onderhandelingen over de toekomstige relatie met de EU. Gesprekken over handelsakkoorden kunnen jaren in beslag nemen. Dat roept de vraag op wat Johnson doet als het niet lukt tijdig een deal te sluiten.
De grootste oppositiepartij Labour heeft hele andere plannen voor de brexit. De linkse partij wil een nieuwe brexitdeal sluiten met de EU en daar dan een referendum over uitschrijven, waarbij kiezers ook mogen besluiten om de brexit af te blazen. De partij van Jeremy Corbyn staat in de peilingen echter ver achter op de Conservatieven en zou vermoedelijk steun van andere partijen nodig hebben om een regering te vormen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft kritiek op het besluit van de Verenigde Staten om de oliesancties tegen Rusland tijdelijk te verlichten. "Zeer onverstandig", noemde premier Rob Jetten de beslissing op zijn wekelijkse persconferentie na de ministerraad.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - "We moeten door", zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) nadat de Raad van State zijn besluit vernietigde om maximaal 478.000 vluchten van en naar Schiphol toe te staan. "Het is belangrijk dat er een juridische basis komt onder Schiphol, en dat we afgaan van de gedoogsituatie."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse militairen die op uitzending zijn in Erbil in het noorden van Irak zijn daar weggehaald, omdat het te onveilig was. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag. Nabij de Koerdische stad sneuvelde een dag eerder een Franse militair bij een droneaanval, vijf anderen raakten gewond.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Wonen is "prioriteit 1, 2 en 3" voor GroenLinks-PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen. Jesse Klaver zei tijdens het flyeren met vrijwilligers in Leiden dat iedereen de kans moet krijgen om een eigen leven op te bouwen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Infrastructuur Vincent Karremans kijkt nog of hij een nieuwe poging wil doen om de snelwegen rond Utrecht te verbreden. "Als ik dat al ga doen, gaat het jaren duren", zei de VVD-minister vrijdag voor de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is nog niet duidelijk wat de aangenomen motie over niet bezuinigen in de gehandicaptenzorg betekent voor de zorgplannen van het kabinet, stelt zorgminister Sophie Hermans. Voorafgaand aan de ministerraad zei ze dat ze dat samen met haar collega-minister Mirjam Sterk "rustig moet gaan bekijken".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink snapt de frustratie van gemeenten als Hardenberg, waar asielzoekerscentra langer moeten openblijven. "We zijn in staat om het op te lossen, maar we hebben tijd nodig", zei de CDA-minister voorafgaand aan de ministerraad.
4 uur geleden