Hoofdonderzoeker berucht Steele-dossier over Trump aangeklaagd
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse justitie heeft een Rus aangeklaagd die in 2016 een hoofdrol speelde bij de totstandkoming van het spraakmakende Steele-dossier over toenmalig presidentskandidaat Donald Trump. De aanklagers verdenken Igor Dantsjenko van het liegen tegen de nationale recherche FBI.
Dantsjenko, die in de Verenigde Staten woont, hielp bij het opstellen van het Steele-dossier in aanloop naar de door Trump gewonnen presidentsverkiezingen. Het staat vol met saillante geruchten die de Republikein moesten beschadigen, bijvoorbeeld dat hij door Rusland zou worden geholpen of beïnvloed. Zo werd gesuggereerd dat Moskou zou beschikken over videobeelden van Trump en prostituees in een hotel in Moskou. Dat is nooit bewezen en dat geldt ook voor veel andere gevoelige beweringen uit het dossier.
Dantsjenko was volgens de krant The New York Times de hoofdonderzoeker. Hij moest voor de Britse oud-spion Christopher Steele uitzoeken of er banden waren tussen de Trump-campagne en Rusland. Het dossier zou via een omweg zijn gefinancierd door de Democratische Partij van Hillary Clinton, die het als presidentskandidate opnam tegen Trump. Dantsjenko zou de FBI niet de waarheid hebben verteld over zijn contacten en bronnen.
Het volledige dossier van 35 pagina's belandde in 2017 op straat, kort voor de beëdiging van Trump. FBI-agenten spraken destijds met Dantsjenko om vast te stellen of de claims uit het dossier klopten. Jaren eerder zou ook al eens zijn onderzocht of Dantsjenko zelf heimelijk werkte voor Rusland. De onderzoeker heeft die suggestie "belachelijk" en "laster" genoemd. Trump op zijn beurt noemde het hele dossier compleet bedrog.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse politie heeft de voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.
1 uur geledenSEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Een explosie bij een treinstation in de Russische hoofdstad Moskou heeft het leven gekost aan een politieagent. Twee anderen raakten gewond. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken in een verklaring op Telegram.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De zus van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft een promotie gekregen tijdens een zeldzaam partijcongres, melden staatsmedia dinsdag.
2 uur geledenRAQQA (ANP) - Vier Syrische veiligheidsfunctionarissen zijn maandag gedood in een aanval op een checkpoint ten westen van de stad Raqqa. Volgens het Syrische staatspersbureau zitten strijders van Islamitische Staat (IS) achter de aanval, al heeft de terreurbeweging de aanval nog niet opgeëist.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groot aantal landen heeft zich uitgesproken tegen recente stappen van Israël om de controle over de Westelijke Jordaanoever te vergroten. In een gezamenlijke verklaring bestempelden de buitenlandministers van bijna twintig landen, waaronder een groot aantal Europese landen, deze stappen als "pogingen om het gebied te annexeren en de Palestijnse staat te ondermijnen".
7 uur geleden