Hoofdonderzoeker berucht Steele-dossier over Trump aangeklaagd
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse justitie heeft een Rus aangeklaagd die in 2016 een hoofdrol speelde bij de totstandkoming van het spraakmakende Steele-dossier over toenmalig presidentskandidaat Donald Trump. De aanklagers verdenken Igor Dantsjenko van het liegen tegen de nationale recherche FBI.
Dantsjenko, die in de Verenigde Staten woont, hielp bij het opstellen van het Steele-dossier in aanloop naar de door Trump gewonnen presidentsverkiezingen. Het staat vol met saillante geruchten die de Republikein moesten beschadigen, bijvoorbeeld dat hij door Rusland zou worden geholpen of beïnvloed. Zo werd gesuggereerd dat Moskou zou beschikken over videobeelden van Trump en prostituees in een hotel in Moskou. Dat is nooit bewezen en dat geldt ook voor veel andere gevoelige beweringen uit het dossier.
Dantsjenko was volgens de krant The New York Times de hoofdonderzoeker. Hij moest voor de Britse oud-spion Christopher Steele uitzoeken of er banden waren tussen de Trump-campagne en Rusland. Het dossier zou via een omweg zijn gefinancierd door de Democratische Partij van Hillary Clinton, die het als presidentskandidate opnam tegen Trump. Dantsjenko zou de FBI niet de waarheid hebben verteld over zijn contacten en bronnen.
Het volledige dossier van 35 pagina's belandde in 2017 op straat, kort voor de beëdiging van Trump. FBI-agenten spraken destijds met Dantsjenko om vast te stellen of de claims uit het dossier klopten. Jaren eerder zou ook al eens zijn onderzocht of Dantsjenko zelf heimelijk werkte voor Rusland. De onderzoeker heeft die suggestie "belachelijk" en "laster" genoemd. Trump op zijn beurt noemde het hele dossier compleet bedrog.
Meer uit Buitenland
MINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
34 minuten geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
57 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
2 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.
4 uur geleden