Hoofd Secret Service: agenten zagen schutter Trump niet op dak
WASHINGTON (ANP/AFP) - Agenten van de Secret Service hebben de man die eerder deze maand bij een campagne het vuur opende op Donald Trump niet gezien op het dak. Dat heeft het waarnemend hoofd van de beveiligingsdienst gezegd tegen de Amerikaanse Senaat. De lokale politie had hem wel in de gaten.
"Voor zover ik nu weet hadden de counterscherpschutters noch de leden van het beveiligingsteam van de voormalige president informatie dat er een man met een vuurwapen op het dak van AGR lag", zei Ronald Rowe. AGR is het bedrijf waar de schutter Thomas Matthew Crooks op het dak lag. Agenten merkten hem pas op toen hij had geschoten.
Volgens Rowe wist de Secret Service dat de lokale politie bezig was met iemand die zich aan de rechterkant van Trump bevond, maar waren de details voor de agenten onbekend. "Niets over een man op het dak, niets over een man met een vuurwapen." Dat het dak niet beveiligd was, "kan ik niet verdedigen", zei hij. Rowe zei zich daarvoor te schamen.
Beklimming
Maandag verklaarde FBI-agent Kevin Rojek dat een politieman had geprobeerd het dak van AGR op te klimmen. Die moest vervolgens wegduiken toen Crooks zijn wapen op haar of hem richtte. Zo'n 25 tot 30 seconden later opende Crooks het vuur op Trump. Iets meer dan 15 seconden na het eerste schot werd hij zelf doodgeschoten. In de tussentijd had Crooks acht kogels afgevuurd en was Trump lichtgewond geraakt aan zijn oor. In het publiek vielen een dode en twee gewonden.
Volgens Rowe ging het mis met de communicatie tussen de lokale politie en de Secret Service. Die problemen leidden volgens hem tot "falen op meerdere niveaus".
Meer uit Buitenland
ARAD (ANP/AFP) - Israëlische brandweerlieden meldden dat een "voltreffer" van een Iraanse raket op de Zuid-Israëlische stad Arad zaterdag grote schade heeft aangericht. Volgens medische hulpverleners raakten zeker 59 mensen gewond.
1 uur geledenBELGOROD (ANP/DPA) - In de Russische regio Belgorod zijn zeker vier vrouwen omgekomen door Oekraïense beschietingen. Dat heeft de regionale gouverneur gemeld. De doden vielen in het dorp Smorodino, enkele kilometers van de grens met Oekraïne. Ze waren in een pand dat werd getroffen. Een andere vrouw werd zwaargewond onder het puin vandaan gehaald.
3 uur geledenPRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
4 uur geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
10 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
10 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
11 uur geleden