Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai ontkent hulpvraag Mike Pence
HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - De Brits-Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai heeft woensdag voor het eerst getuigd in een zaak waarin hij beschuldigd wordt van het overtreden van de omstreden nationale veiligheidswet. Hij zou onder meer de toenmalige Amerikaanse vicepresident Mike Pence hebben gevraagd om "sancties of een blokkade" op te leggen aan de regeringen in Hongkong en China. Lai ontkent de beschuldigingen.
"Ik zou niet durven om de vicepresident te vragen iets te doen", zei Lai in de rechtbank. Hij zou alleen vragen van Pence over de situatie in Hongkong hebben beantwoord. Lai sprak met de vicepresident van Donald Trump in juli 2019, toen er grote prodemocratische anti-Chinese protesten waren uitgebroken in de stadstaat.
De minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo was ook aanwezig bij het gesprek en Lai zou hem hebben verzocht "niet om iets te doen, maar om iets te zeggen. Om zijn steun voor Hongkong uit te spreken."
Veroordeeld
Lai zei dat hij de toenmalige president Trump niet heeft ontmoet. De Republikein, die vanaf januari weer in het Witte Huis zit, zei vorige maand nog dat hij van plan is om met de Chinese president Xi Jinping te praten over de vrijlating van Lai. "Ik krijg hem er wel uit", zei Trump in een podcast. "Hij is makkelijk vrij te krijgen." De Britse premier Keir Starmer sprak afgelopen maandag al met Xi over Lai, die ook een Brits paspoort heeft. Starmer heeft eerder aangegeven dat Lai "een prioriteit" is voor zijn regering. Het Verenigd Koninkrijk bemoeit zich vaker met de democratie en de rechtsstaat in Hongkong, omdat de stadstaat tot 1997 een Britse kolonie was en er destijds afspraken zijn gemaakt over de speciale status van Hongkong binnen China.
Dinsdag werden 45 prodemocratische activisten veroordeeld tot celstraffen voor het overtreden van de nationale veiligheidswet. Dat leidde tot veel kritiek van onder meer de Verenigde Staten, de Europese Unie en mensenrechtenorganisaties. Volgens westerse landen heeft de regering in Beijing de veiligheidswet aan Hongkong opgelegd om de democratie en andere vrijheden in te perken.
De 76-jarige oprichter van de krant Apple Daily kan levenslang krijgen voor het samenspannen met buitenlandse mogendheden. Hij zit sinds 2020 vast en is in vijf andere zaken al veroordeeld.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - De oorlog tussen Israël en Iran gaat een nieuwe fase in waarin Israël ook opslagplaatsen voor raketten diep ondergronds gaat bombarderen. Dat zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
21 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Amerikaanse bondgenoten in het Midden-Oosten kunnen dure onderscheppingsraketten vrijspelen dankzij Oekraïense hulp met het afslaan van Iraanse drones, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Die Patriot- en andere luchtdoelraketten heeft Oekraïne juist hard nodig om Russische bombardementen af te slaan.
1 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De grote stroomstoring die woensdag een groot deel van Cuba trof, is verholpen. Dat heeft het Cubaanse ministerie van Energie donderdag bekendgemaakt.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Meer dan 20.000 Israëliërs zijn naar Israël teruggekeerd sinds het begin van de oorlog met Iran. Nog zo'n 120.000 landgenoten zitten in het buitenland en willen terugkeren.
1 uur geledenJERUZALEM/BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft iedereen in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet opgedragen er weg te gaan. Talrijke mensen zijn meteen op de vlucht geslagen, meldt het Franse persbureau AFP.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken en hun collega's van de Samenwerkingsraad van de Golfstaten (GCC) veroordelen de "ongerechtvaardigde Iraanse aanvallen" op de Golfstaten "ten zeerste", stellen de EU en GCC donderdag in een gezamenlijke verklaring. Die aanvallen bedreigen de regionale en mondiale veiligheid, stellen zij. De EU en GCC roepen Iran op de aanvallen onmiddellijk te staken.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - In Iran zijn 1230 doden gevallen door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op het land, meldt het Iraanse staatspersbureau Tasnim. De Verenigde Staten en Israël vallen Iran sinds zaterdag aan.
2 uur geleden