Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai ontkent hulpvraag Mike Pence

Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai ontkent hulpvraag Mike Pence

HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - De Brits-Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai heeft woensdag voor het eerst getuigd in een zaak waarin hij beschuldigd wordt van het overtreden van de omstreden nationale veiligheidswet. Hij zou onder meer de toenmalige Amerikaanse vicepresident Mike Pence hebben gevraagd om "sancties of een blokkade" op te leggen aan de regeringen in Hongkong en China. Lai ontkent de beschuldigingen.

"Ik zou niet durven om de vicepresident te vragen iets te doen", zei Lai in de rechtbank. Hij zou alleen vragen van Pence over de situatie in Hongkong hebben beantwoord. Lai sprak met de vicepresident van Donald Trump in juli 2019, toen er grote prodemocratische anti-Chinese protesten waren uitgebroken in de stadstaat.

De minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo was ook aanwezig bij het gesprek en Lai zou hem hebben verzocht "niet om iets te doen, maar om iets te zeggen. Om zijn steun voor Hongkong uit te spreken."

Veroordeeld

Lai zei dat hij de toenmalige president Trump niet heeft ontmoet. De Republikein, die vanaf januari weer in het Witte Huis zit, zei vorige maand nog dat hij van plan is om met de Chinese president Xi Jinping te praten over de vrijlating van Lai. "Ik krijg hem er wel uit", zei Trump in een podcast. "Hij is makkelijk vrij te krijgen." De Britse premier Keir Starmer sprak afgelopen maandag al met Xi over Lai, die ook een Brits paspoort heeft. Starmer heeft eerder aangegeven dat Lai "een prioriteit" is voor zijn regering. Het Verenigd Koninkrijk bemoeit zich vaker met de democratie en de rechtsstaat in Hongkong, omdat de stadstaat tot 1997 een Britse kolonie was en er destijds afspraken zijn gemaakt over de speciale status van Hongkong binnen China.

Dinsdag werden 45 prodemocratische activisten veroordeeld tot celstraffen voor het overtreden van de nationale veiligheidswet. Dat leidde tot veel kritiek van onder meer de Verenigde Staten, de Europese Unie en mensenrechtenorganisaties. Volgens westerse landen heeft de regering in Beijing de veiligheidswet aan Hongkong opgelegd om de democratie en andere vrijheden in te perken.

De 76-jarige oprichter van de krant Apple Daily kan levenslang krijgen voor het samenspannen met buitenlandse mogendheden. Hij zit sinds 2020 vast en is in vijf andere zaken al veroordeeld.

Meer uit Buitenland

Bardot mogelijk in tuin begraven en nationaal afscheid omstreden

SAINT-TROPEZ (ANP/AFP) - De Franse filmster en activiste Brigitte Bardot wordt volgens een vriendin "in alle eenvoud en nederigheid" begraven in haar tuin aan zee. In Frankrijk woedt een discussie over de uitvaart van de beroemdheid, omdat ze op latere leeftijd rechtse denkbeelden verspreidde en politica Marine Le Pen enthousiast heeft gesteund. Verscheidene rechtse politici willen dat president Macron een nationaal eerbetoon organiseert.

27 minuten geleden
Taiwan: Chinese oefeningen treffen 100.000 vliegtuigpassagiers

TAIPEI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese militaire oefeningen bij Taiwan hebben dinsdag grote gevolgen voor de luchtvaart rondom het eiland. Volgens het Taiwanese transportministerie worden 857 vluchten getroffen. Het gaat daarbij om meer dan 100.000 passagiers van internationale vluchten en circa 6000 van binnenlandse vluchten.

1 uur geleden
Kremlin verwacht snel telefoontje tussen Poetin en Trump

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin verwacht dat de Russische president Vladimir Poetin snel weer gaat bellen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. De twee spraken elkaar zondag ook al, voordat Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving voor gesprekken over het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.

2 uur geleden
Thailand beschuldigt Cambodja van schending staakt-het-vuren

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise krijgsmacht beschuldigt Cambodja ervan het staakt-het-vuren tussen de landen te hebben geschonden met meer dan 250 drones. Het huidige bestand ging afgelopen zaterdag in, na bijna drie weken van dodelijke gevechten aan de grens.

3 uur geleden
VS willen volgens Zelensky 15 jaar veiligheidsgaranties bieden

KYIV (ANP/RTR/AFP) - In het zondag besproken ontwerp voor een vredesregeling tussen Oekraïne en Rusland bieden de VS volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky veiligheidsgaranties voor zijn land gedurende vijftien jaar. Zelensky zei daarbij dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump om garanties tot vijftig jaar had gevraagd. Hij hoopt op langere garanties en dat die onmiddellijk ingaan wanneer een vredesregeling wordt gesloten.

3 uur geleden
Theater in bezet Marioepol heropend na verwoestend bombardement

MARIOEPOL (ANP/AFP) - De autoriteiten in het bezette Oekraïense Marioepol hebben een theater heropend dat in 2022 na een verwoestend bombardement symbool werd van de Russische omsingeling van de stad. Marioepol werd aan het begin van de Russische inval na een belegering van drie maanden ingenomen.

4 uur geleden
Toppoliticus in Moskou looft vooruitgang gesprekken Oekraïne

MOSKOU (ANP/DPA) - Een vicevoorzitter van het Russische hogerhuis en autoriteit op het gebied van buitenlandse politiek, Konstantin Kosatsjev, vindt de gesprekken afgelopen weekend over de beëindiging van de oorlog in Oekraïne hoopgevend. De Amerikaanse president Donald Trump sprak met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin en vervolgens met de president van Oekraïne, Volodymyr Zelensky.

4 uur geleden