Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai ontkent hulpvraag Mike Pence

Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai ontkent hulpvraag Mike Pence

HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - De Brits-Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai heeft woensdag voor het eerst getuigd in een zaak waarin hij beschuldigd wordt van het overtreden van de omstreden nationale veiligheidswet. Hij zou onder meer de toenmalige Amerikaanse vicepresident Mike Pence hebben gevraagd om "sancties of een blokkade" op te leggen aan de regeringen in Hongkong en China. Lai ontkent de beschuldigingen.

"Ik zou niet durven om de vicepresident te vragen iets te doen", zei Lai in de rechtbank. Hij zou alleen vragen van Pence over de situatie in Hongkong hebben beantwoord. Lai sprak met de vicepresident van Donald Trump in juli 2019, toen er grote prodemocratische anti-Chinese protesten waren uitgebroken in de stadstaat.

De minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo was ook aanwezig bij het gesprek en Lai zou hem hebben verzocht "niet om iets te doen, maar om iets te zeggen. Om zijn steun voor Hongkong uit te spreken."

Veroordeeld

Lai zei dat hij de toenmalige president Trump niet heeft ontmoet. De Republikein, die vanaf januari weer in het Witte Huis zit, zei vorige maand nog dat hij van plan is om met de Chinese president Xi Jinping te praten over de vrijlating van Lai. "Ik krijg hem er wel uit", zei Trump in een podcast. "Hij is makkelijk vrij te krijgen." De Britse premier Keir Starmer sprak afgelopen maandag al met Xi over Lai, die ook een Brits paspoort heeft. Starmer heeft eerder aangegeven dat Lai "een prioriteit" is voor zijn regering. Het Verenigd Koninkrijk bemoeit zich vaker met de democratie en de rechtsstaat in Hongkong, omdat de stadstaat tot 1997 een Britse kolonie was en er destijds afspraken zijn gemaakt over de speciale status van Hongkong binnen China.

Dinsdag werden 45 prodemocratische activisten veroordeeld tot celstraffen voor het overtreden van de nationale veiligheidswet. Dat leidde tot veel kritiek van onder meer de Verenigde Staten, de Europese Unie en mensenrechtenorganisaties. Volgens westerse landen heeft de regering in Beijing de veiligheidswet aan Hongkong opgelegd om de democratie en andere vrijheden in te perken.

De 76-jarige oprichter van de krant Apple Daily kan levenslang krijgen voor het samenspannen met buitenlandse mogendheden. Hij zit sinds 2020 vast en is in vijf andere zaken al veroordeeld.

Meer uit Buitenland

Luchthaven Koeweit gesloten na schade door Iraanse aanval

KOEWEIT (ANP/RTR) - De luchthaven van Koeweit is tot nader order gesloten door een Iraanse aanval met drones en raketten. Er zijn volgens het leger gewonden gevallen en er is veel schade aangericht aan terminal 1 van de luchthaven.

24 minuten geleden
Trump steunt rechtse presidentskandidaat in Colombia

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn "volledige en absolute" steun uitgesproken voor de uiterst rechtse presidentskandidaat in Colombia, Abelardo de la Espriella. Die zakenman neemt het op 21 juni in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op tegen de linkse kandidaat Iván Cepeda, een mensenrechtenactivist.

4 uur geleden
Nederlandse viroloog in VS aangeklaagd voor invoer mpox-virus

DETROIT (ANP) - De Nederlandse viroloog Vincent Munster is in de Verenigde Staten aangeklaagd voor het binnensmokkelen van flesjes met gedeactiveerd mpox-virus (voorheen 'apenpokken') vanuit de Democratische Republiek Congo (DRC), en het daarover liegen tijdens verhoren door onderzoekers op een luchthaven in Detroit. Dat melden een Amerikaanse rechtbank en de FBI.

4 uur geleden
Iran vuurt raketten af op Koeweit en Bahrein, VS slaan terug

TEHERAN/WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft diverse ballistische raketten afgevuurd op Koeweit en Bahrein, meldt het Amerikaanse leger. Volgens het centrale commando in de regio, CENTCOM, raakten geen van de raketten doel. Drie raketten zouden zijn onderschept door Amerikaanse en Bahreinse strijdkrachten, twee andere raketten kwamen te kort of braken onderweg uiteen, aldus CENTCOM.

6 uur geleden
Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

17 uur geleden
WHO meldt forse daling vermoedelijke ebolagevallen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.

18 uur geleden
Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

18 uur geleden