Hongkong stemt 1e keer sinds start onlusten
HONGKONG (ANP) - Voor het eerst sinds de protesten en onlusten in juni losbarstten, zijn er in Hongkong verkiezingen. Het zijn zondag een soort gemeenteraadsverkiezingen voor de lokale overheden in de achttien districten van de autonome stadstaat. De protestbeweging die Hongkong in de afgelopen maanden heeft ontregeld, heeft erop aangedrongen de stembusgang niet te verstoren.
Het is al circa twee dagen kalm in Hongkong. Er zijn opvallend veel kiezers geregistreerd. Mogelijk vatten kiezers dit op als een referendum over het regeringsbeleid, na de steeds vaker uit de hand lopende protesten van de afgelopen maanden. Veel inwoners vrezen de invloed van China dat in 1997 de Britse kroonkolonie Hongkong onder voorwaarden over de bestuursvorm heeft teruggekregen. Maar ook veel inwoners zijn bang dat het voortslepende protest de economie en de autonome status van Hongkong ondermijnt.
Volgens sommige opiniepeilers is het percentage ondervraagden dat het regeringsbeleid afkeurt, in een jaar tijd gestegen van 40 naar 80 procent. Meer dan 1100 kandidaten hebben zich aangediend voor ruim 450 zetels in de districtsraden. Onder hen zijn ook verklaarde tegenstanders van Peking. Hongkong telt 7,5 miljoen inwoners en 4,1 miljoen mensen staan als stemgerechtigd geregistreerd. In het afgelopen jaar hebben zich circa 390.000 nieuwe kiezers aangemeld, velen jonger dan 35 jaar. Het is niet bekend of dit te maken heeft met de onvrede onder vooral de jongeren.
De verkiezingen voor de districtsraden wekken doorgaans weinig belangstelling. Het gaat om de keuze van lokale bestuurders die zich bijvoorbeeld buigen over plaatselijk verkeer en vervoer of het ophalen van het vuilnis. Maar de discussie over de vraag of Hongkong democratisch en los van Peking moet zijn, of dat het per slot van rekening een Chinese haven is die onder Pekings leiders valt, woedt ook in de wijken. Volgens The South China Morning Post hebben de voorstanders van nauwe banden bij de met Peking bij de vorige 'raadsverkiezingen' vier jaar geleden bijna driehonderd zetels veroverd. De ijveraars voor een democratisch Hongkong dat los van de autocratische Chinese regering staat, kregen 126 zetels.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
16 minuten geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
32 minuten geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP) - The New York Times begint een procedure tegen het Pentagon, dat de Amerikaanse grondwet zou schenden met een reeks beperkingen voor journalisten in het defensiedepartement. Dat heeft recent verslaggevers opgedragen een verklaring van ruim twintig pagina's te ondertekenen waarin hun werkzaamheden worden beperkt.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.
2 uur geledenKHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase Sarwagya Singh Kushwaha is met drie jaar, zeven maanden en twintig dagen de jongste schaakspeler ooit om een FIDE-score te krijgen. Die telling geeft de sterkte van schaakspelers aan. Om een score te krijgen, moet een schaakspeler minstens één speler verslaan die al een FIDE-score heeft.
2 uur geleden