Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongkong stemt 1e keer sinds start onlusten

Hongkong stemt 1e keer sinds start onlusten

HONGKONG (ANP) - Voor het eerst sinds de protesten en onlusten in juni losbarstten, zijn er in Hongkong verkiezingen. Het zijn zondag een soort gemeenteraadsverkiezingen voor de lokale overheden in de achttien districten van de autonome stadstaat. De protestbeweging die Hongkong in de afgelopen maanden heeft ontregeld, heeft erop aangedrongen de stembusgang niet te verstoren.

Het is al circa twee dagen kalm in Hongkong. Er zijn opvallend veel kiezers geregistreerd. Mogelijk vatten kiezers dit op als een referendum over het regeringsbeleid, na de steeds vaker uit de hand lopende protesten van de afgelopen maanden. Veel inwoners vrezen de invloed van China dat in 1997 de Britse kroonkolonie Hongkong onder voorwaarden over de bestuursvorm heeft teruggekregen. Maar ook veel inwoners zijn bang dat het voortslepende protest de economie en de autonome status van Hongkong ondermijnt.

Volgens sommige opiniepeilers is het percentage ondervraagden dat het regeringsbeleid afkeurt, in een jaar tijd gestegen van 40 naar 80 procent. Meer dan 1100 kandidaten hebben zich aangediend voor ruim 450 zetels in de districtsraden. Onder hen zijn ook verklaarde tegenstanders van Peking. Hongkong telt 7,5 miljoen inwoners en 4,1 miljoen mensen staan als stemgerechtigd geregistreerd. In het afgelopen jaar hebben zich circa 390.000 nieuwe kiezers aangemeld, velen jonger dan 35 jaar. Het is niet bekend of dit te maken heeft met de onvrede onder vooral de jongeren.

De verkiezingen voor de districtsraden wekken doorgaans weinig belangstelling. Het gaat om de keuze van lokale bestuurders die zich bijvoorbeeld buigen over plaatselijk verkeer en vervoer of het ophalen van het vuilnis. Maar de discussie over de vraag of Hongkong democratisch en los van Peking moet zijn, of dat het per slot van rekening een Chinese haven is die onder Pekings leiders valt, woedt ook in de wijken. Volgens The South China Morning Post hebben de voorstanders van nauwe banden bij de met Peking bij de vorige 'raadsverkiezingen' vier jaar geleden bijna driehonderd zetels veroverd. De ijveraars voor een democratisch Hongkong dat los van de autocratische Chinese regering staat, kregen 126 zetels.

Meer uit Buitenland

Israël meldt doden door Iraanse aanvallen nabij Tel Aviv

TEL AVIV (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn nabij Tel Aviv twee mensen om het leven gekomen, meldden Israëlische hulpdiensten. Tegelijkertijd meldde de Israëlische politie dat er in hetzelfde gebied delen van projectielen waren neergekomen als gevolg van Iraanse aanvallen.

1 uur geleden
Iraanse veiligheidsraad bevestigt dood chef Ali Larijani

TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.

4 uur geleden
Revolutionaire Garde bevestigt dood Basij-leider Soleimani

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.

5 uur geleden
VS dragen ambassades wereldwijd op veiligheid te herzien

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.

5 uur geleden
Zelensky: meer dan 200 Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.

7 uur geleden
VS doodden 157 mensen bij aanvallen op vermeende drugsboten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.

8 uur geleden
Sheinbaum blij met erkenning Spaanse koning voor misstanden

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".

8 uur geleden