Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongkong stemt 1e keer sinds start onlusten

Hongkong stemt 1e keer sinds start onlusten

HONGKONG (ANP) - Voor het eerst sinds de protesten en onlusten in juni losbarstten, zijn er in Hongkong verkiezingen. Het zijn zondag een soort gemeenteraadsverkiezingen voor de lokale overheden in de achttien districten van de autonome stadstaat. De protestbeweging die Hongkong in de afgelopen maanden heeft ontregeld, heeft erop aangedrongen de stembusgang niet te verstoren.

Het is al circa twee dagen kalm in Hongkong. Er zijn opvallend veel kiezers geregistreerd. Mogelijk vatten kiezers dit op als een referendum over het regeringsbeleid, na de steeds vaker uit de hand lopende protesten van de afgelopen maanden. Veel inwoners vrezen de invloed van China dat in 1997 de Britse kroonkolonie Hongkong onder voorwaarden over de bestuursvorm heeft teruggekregen. Maar ook veel inwoners zijn bang dat het voortslepende protest de economie en de autonome status van Hongkong ondermijnt.

Volgens sommige opiniepeilers is het percentage ondervraagden dat het regeringsbeleid afkeurt, in een jaar tijd gestegen van 40 naar 80 procent. Meer dan 1100 kandidaten hebben zich aangediend voor ruim 450 zetels in de districtsraden. Onder hen zijn ook verklaarde tegenstanders van Peking. Hongkong telt 7,5 miljoen inwoners en 4,1 miljoen mensen staan als stemgerechtigd geregistreerd. In het afgelopen jaar hebben zich circa 390.000 nieuwe kiezers aangemeld, velen jonger dan 35 jaar. Het is niet bekend of dit te maken heeft met de onvrede onder vooral de jongeren.

De verkiezingen voor de districtsraden wekken doorgaans weinig belangstelling. Het gaat om de keuze van lokale bestuurders die zich bijvoorbeeld buigen over plaatselijk verkeer en vervoer of het ophalen van het vuilnis. Maar de discussie over de vraag of Hongkong democratisch en los van Peking moet zijn, of dat het per slot van rekening een Chinese haven is die onder Pekings leiders valt, woedt ook in de wijken. Volgens The South China Morning Post hebben de voorstanders van nauwe banden bij de met Peking bij de vorige 'raadsverkiezingen' vier jaar geleden bijna driehonderd zetels veroverd. De ijveraars voor een democratisch Hongkong dat los van de autocratische Chinese regering staat, kregen 126 zetels.

Meer uit Buitenland

Japan waarschuwt voor nieuwe bevingen, trekt tsunami-alarm in

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.

27 minuten geleden
Libanese president: overleg met Israël moet bezetting beëindigen

BAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.

1 uur geleden
Kremlin blij met verkiezingsuitslag Bulgarije

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin heeft de verkiezingsuitslag in Bulgarije verwelkomd. De winnaar Rumen Radev staat bekend als een eurosceptische politicus die de banden met Rusland weer wil aanhalen. Ook is hij tegen verdere steun aan Oekraïne.

1 uur geleden
EU-kopstukken feliciteren Radev met winst Bulgaarse verkiezingen

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben Rumen Radev gefeliciteerd met zijn overwinning bij de parlementsverkiezingen in Bulgarije. Dat hebben zij maandag op X gedaan.

1 uur geleden
Groeiende bezorgdheid over losgekomen bultrug Timmy

WISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.

2 uur geleden
Brussel noemt gesprek met komende regering Hongarije constructief

BRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."

2 uur geleden
Iran: VS nemen onderhandelingen niet serieus

ISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.

3 uur geleden