Hongkong stelt verkiezingen uit vanwege coronacrisis
HONGKONG (ANP/AFP/RTR) - Hongkong heeft de parlementsverkiezingen van september met een jaar uitgesteld. Dat is volgens de autoriteiten noodzakelijk vanwege de verslechterende situatie rond het coronavirus. De hoogste bestuurder van de metropool, Carrie Lam, spreekt over het zwaarste besluit dat ze in de afgelopen zeven maanden heeft moeten nemen.
Het uitstel is een nieuwe klap voor de prodemocratische oppositie, die in september een grote overwinning hoopte te boeken. Oppositieleden hadden al geklaagd dat de autoriteiten de coronacrisis als excuus gebruiken om tijd te rekken en zo een nederlaag te voorkomen. Twaalf oppositieleden hadden deze week ook al te horen gekregen dat ze zich vanwege hun politieke denkbeelden niet verkiesbaar mogen stellen.
De verkiezingen stonden gepland op 6 september. Het zou de eerste stembusgang zijn geweest sinds China een omstreden veiligheidswet invoerde in de voormalige Britse kroonkolonie. Die maakt sinds 1997 deel uit van China, maar heeft nog wel een eigen parlement en rechtssysteem. Critici vinden echter dat het communistische bewind in Peking de speciale status van Hongkong steeds verder ondermijnt.
Veiligheidswet
De onrust over de groeiende invloed van Peking leidde al tot grote demonstraties. De prodemocratische oppositie won in november overtuigend de lokale verkiezingen. Peking voerde dit jaar buiten het parlement van Hongkong om de nieuwe veiligheidswet in, die onder meer separatisme strafbaar stelt.
In de aanloop naar de parlementsverkiezingen begon het coronavirus om zich heen te grijpen. Ongeveer de helft van de circa 3100 besmettingen in de metropool is de afgelopen maand vastgesteld. Leider Lam zei dat de verkiezingen worden uitgesteld met het oog op de volksgezondheid. De nieuwe verkiezingsdatum is 5 september 2021.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken trof in januari voorbereidingen om een Amerikaanse invasie van Groenland af te slaan, meldt de Deense omroep DR. De zogenaamde oefening die Denemarken en bondgenoten er op touw zetten was volgens ingewijden geen training, maar stiekem een verdedigingsoperatie.
22 minuten geledenFRANKFURT/BRUSSEL (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft "signalen van president Donald Trump" verwelkomd dat er een einde kan komen aan de vijandelijkheden tegen Iran. Bovendien vindt Merz het positief dat in dat geval Europa zou kunnen bijdragen aan het stichten van vrede in het Midden-Oosten.
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Finse premier Petteri Orpo vindt dat de Hongaarse premier Viktor Orbán de EU-leiders heeft "verraden". Hij is daarmee een van de weinige EU-leiders die donderdag publiekelijk in scherpe bewoordingen de blokkade van Orbán tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne veroordeelden. Premier Rob Jetten noemde Orbáns blokkade "onacceptabel".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne brengen niet genoeg geld bijeen om de Amerikaanse wapens te kopen waar het land nog niet zonder kan. De inzameling voor het zogeheten PURL-inkoopprogramma ligt flink achter op schema.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán herhaalt voorafgaand aan de EU-top: zolang er geen olie stroomt door de beschadigde Droezjba-pijpleiding blokkeert hij de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. Oekraïne heeft reparaties toegezegd en verwacht dat er over zes weken weer olie door de pijpleiding kan stromen. Desondanks houdt Orbán voet bij stuk, ondanks dat hij in december nog zijn handtekening zette onder de lening.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Belgische premier Bart De Wever is voorafgaand aan de top met andere EU-leiders vooral aan het nuanceren dat hij de relaties met Moskou niet nu wil normaliseren. Hij suggereerde dat afgelopen weekend als optie om zo weer goedkope Russische olie en gas te kunnen importeren. Hij verklaarde later dat dat alleen het geval zou zijn als er sprake zou zijn van een rechtvaardig en duurzaam vredesakkoord tussen Oekraïne en Rusland.
3 uur geledenDOHA (ANP) - Raketten uit Iran hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw Ras Laffan Industrial City getroffen, de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Woensdag werd het complex ook al beschoten vanuit Iran.
8 uur geleden