Hongkong stelt oproepen tot verkiezingsboycot strafbaar
HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - Hongkong gaat het strafbaar maken om campagne te voeren voor het boycotten van verkiezingen. Overtreders riskeren een gevangenisstraf van maximaal drie jaar, melden de autoriteiten in de Chinese metropool.
De maatregel volgt op het besluit van de Chinese machthebbers om het kiesstelsel in het formeel autonome Hongkong ingrijpend op de schop te nemen. Peking heeft allerlei maatregelen genomen die het mogelijk maken lastige oppositieleden buitenspel te zetten.
Zo mag een comité dat wordt gezien als pro-Peking straks een groot deel van de parlementariërs in de miljoenenstad gaan selecteren. Kiezers hebben daar niets over te zeggen. Ook wordt gecontroleerd of kandidaten de juiste politieke denkbeelden hebben. In het lokale parlement van Hongkong heeft het pro-Peking-kamp het nu al voor het zeggen. Leden van de pro-democratische oppositie stapten eind vorig jaar massaal op. Ze waren boos omdat meerdere collega's op last van de overheid hun zetels moesten inleveren.
Protestacties
Inwoners die protestacties willen organiseren bij toekomstige verkiezingen kunnen het aan de stok krijgen met de autoriteiten. Het wordt voor burgers niet strafbaar om zelf verkiezingen te boycotten, maar wel om anderen aan te sporen dat ook te doen. Zo'n strafbare oproep kan allerlei vormen aannemen. Minister van Justitie Teresa Cheng noemde het ophangen van een vlag als voorbeeld. Het verbod moet nog wel worden goedgekeurd door het lokale parlement, dat zich er deze week over buigt.
De hoogste bestuurder van de stad, Carrie Lam, sprak over maatregelen tegen het "manipuleren en beschadigen" van de verkiezingen. "We gaan mensen verbieden om anderen openlijk op te roepen niet of blanco te stemmen of om ongeldige stemmen uit te brengen."
Bekende activisten in de stad komen nu al regelmatig in aanraking met justitie. De 24-jarige Joshua Wong kreeg dinsdag een gevangenisstraf opgelegd van 4 maanden. Hij had in 2019 meegedaan aan een illegale protestactie tegen de regering en daarbij zijn gezicht bedekt. Wong zit al een gevangenisstraf van ruim een jaar uit voor het organiseren van een verboden manifestatie. De activist bedankte dinsdag zijn aanhangers, die "we missen je" en "hou vol" naar hem riepen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft aan Pakistan laten weten dat het een Amerikaans voorstel voor een wapenstilstand afwijst, meldt het Iraanse persbureau IRNA. Iran zou in de reactie de noodzaak van een permanent einde aan de oorlog benadrukken en met een reeks eisen komen, zoals een protocol voor een veilige doorgang door de Straat van Hormuz en het opheffen van sancties.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De voorzitter van de EU-leiders, António Costa, benadrukt op sociale media dat het aanvallen van civiele infrastructuur tijdens een oorlog illegaal is. De waarschuwing komt nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde civiele infrastructuur in Iran te verwoesten als het land de Straat van Hormuz niet zou openen.
33 minuten geledenASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn reactie voor de Verenigde Staten klaar op het eerder voorgelegde vredesplan van bemiddelende partijen. Op een later punt zal dat bekendgemaakt worden, zegt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De inlichtingenchef van de Iraanse Revolutionaire Garde, Majid Khademi, is omgekomen bij een Israëlische of Amerikaanse aanval. Dat meldt de Garde op Telegram. Ook staatsmedia melden zijn dood, die het gevolg zou zijn van een luchtaanval.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran is niet bereid weer scheepsverkeer toe te laten in de Straat van Hormuz in het kader van een tijdelijk staakt-het-vuren. Dat meldt een hoge Iraanse functionaris aan persbureau Reuters. Volgens Teheran ontbreekt het de VS aan bereidheid om tot een permanent bestand te komen, aldus de functionaris.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Pakistan heeft Iran en de Verenigde Staten een plan voor een einde aan de vijandelijkheden voorgelegd. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tweedelige plan zou bestaan uit een onmiddellijk staakt-het-vuren, gevolgd door een akkoord over duurzame vrede.
8 uur geleden