Hongkong heeft grootste bevolkingskrimp ooit en massale emigratie
HONGKONG (ANP/AFP) - Hongkong verloor het afgelopen jaar zo'n 113.200 inwoners, volgens cijfers die de stad donderdag publiceerde. De stad heeft nu nog een geschatte 7.291.600 inwoners, een daling van 1,6 procent ten opzichte van een jaar eerder. Het was de grootste bevolkingsafname sinds de eerste volkstelling in 1961.
Dit komt deels door de beperkingen die aan de grenzen zijn ingesteld om de Covid-19-pandemie te bestrijden, die "de toestroom van mensen hebben onderbroken", zei een woordvoerder van de stad. Hongkong, voorheen een Aziatisch transport- en logistiek knooppunt, is al meer dan twee jaar afgesloten van de wereld vanwege zijn draconische gezondheidsbeleid, in overeenstemming met China's 'zero-Covid'-strategie. De daling zette in 2020 in, toen de pandemie begon, en volgens het stadsbestuur vertoont de daling geen tekenen van stoppen.
De bevolkingsafname past ook in een bredere trend van emigrerende Hongkongers, van wie velen naar het buitenland verhuizen in reactie op het harde optreden van de Chinese regering in Beijing tegen afwijkende meningen na pro-democratische protesten in 2019. Beijing heeft die uittocht steeds gebagatelliseerd en zegt dat velen op een dag zullen terugkeren of worden vervangen door inwoners van het vasteland van China. Dat lijkt dus nog niet gebeurd te zijn.
De autoriteiten wijzen ook op het lage geboortecijfer van de stad om de bevolkingskrimp te verklaren. Hongkong combineert een vergrijzende bevolking met een van de laagste vruchtbaarheidscijfers in Azië. Vorig jaar registreerde Hongkong 26.500 meer sterfgevallen dan geboorten, en 11.900 meer sterfgevallen dan het jaar ervoor.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
8 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.
8 uur geledenBERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
9 uur geleden