Hongkong creëert nieuwe 'nationale-veiligheidsmisdrijven'
HONGKONG (ANP/AFP) - Hongkong zal een groot aantal nieuwe 'nationale-veiligheidsmisdrijven' in het leven roepen, zei de leider van de stad woensdag tijdens de eerste zitting van een nieuw parlement dat ontdaan is van politieke oppositie.
De wet zal een aanvulling zijn op een nationale veiligheidswet die door de Chinese regering in Beijing aan Hongkong is opgelegd. De huidige nationale veiligheidswet noemt vier misdrijven: afscheiding, subversie, terrorisme en samenzwering met buitenlandse troepen. Autoriteiten hebben op basis van de wet al hardhandig opgetreden tegen mensen met afwijkende meningen. Vooral activisten en medewerkers van pro-democratische media in Hongkong hebben dit ondervonden.
Woensdag bevestigde leider Carrie Lam dat haar regering nieuwe "lokale wetgeving" zal creëren die voldoet aan artikel 23 van de grondwet van Honkong. Daarin is bepaald dat de stad haar eigen nationale veiligheidswetten goedkeurt. Lam omschreef niet specifiek wat de nieuwe misdrijven zouden zijn, maar de onwettelijke gedragingen die artikel 23 vermeldt zijn verraad, afscheiding, opruiing, subversie en diefstal van staatsgeheimen.
Ook verbiedt het cruciale grondwetsartikel buitenlandse politieke organisaties om politieke activiteiten uit te voeren in Hongkong, zoals het ook een verbod behelst voor lokale politieke organisaties om banden aan te gaan met buitenlandse politieke instanties.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben voorgesteld om in Florida gesprekken te voeren samen met Oekraïense en Russische vertegenwoordigers. Dat zei de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zaterdag tegen verslaggevers.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Verkiezingen in Oekraïne zijn alleen mogelijk wanneer de veiligheid van het stemproces is gewaarborgd, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Daarmee bedoelt hij dat verkiezingen nu niet kunnen worden gehouden in door Rusland bezette delen van het land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een vrouw die in de jaren negentig voor Jeffrey Epstein werkte, diende in 1996 een klacht in bij de FBI over zijn interesse in kinderporno. De FBI deed er niets mee. Dat blijkt uit het recent vrijgegeven dossier over de in 2019 overleden Amerikaanse zedendelinquent. Justitie had Epstein destijds al zo'n tien jaar op de korrel.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan en zijn vrouw Bushra Bibi zijn elk veroordeeld tot zeventien jaar gevangenisstraf in verband met de aankoop van luxe staatsgeschenken tegen een te lage prijs. Dat melden de rechtbank en de advocaten van Khan.
4 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Tienduizenden mensen woonden zaterdag de uitvaart bij van de vermoorde Bengalese studentenleider en verkiezingskandidaat Sharif Osman Hadi. Hij werd vorige week door gemaskerde aanvallers in zijn hoofd geschoten terwijl hij zijn verkiezingscampagne aftrapte. Zijn dood zes dagen later leidde tot gewelddadige protesten in het land.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oekraïne zegt een aanval te hebben uitgevoerd op een Russisch boorplatform en een militair patrouilleschip in de Kaspische Zee. Volgens het land maakt het deel uit van een reeks aanvallen in het gebied, maar het is de eerste die officieel door de Oekraïense krijgsmacht is erkend.
6 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is onderweg naar het Amerikaanse Miami om deel te nemen aan gesprekken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne, meldt hij op X.
7 uur geleden