Hongerwinter en Auschwitz in Bevrijdingsjournaal NOS
HERDENKING BEVRIJDINGHILVERSUM (ANP) - De Hongerwinter en de bevrijding van vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau in Polen staan centraal in een nieuwe reeks Bevrijdingsjournaals, waarmee de NOS zaterdag begint. Een week lang bericht de NOS na het Journaal van 20.00 uur over die twee gebeurtenissen van 75 jaar geleden "alsof het het nieuws van vandaag is", aldus de omroep.
Op 27 januari 1945 bevrijdden de Russen Auschwitz. Door wat de bevrijders daar aantroffen, kwam de wereld te weten dat de nazi's werkelijk vernietigingskampen hadden ingericht. Zeker 1,1 miljoen mensen kwamen in Auschwitz om het leven.
Met name het westen van Nederland had in de winter van 1945 te lijden onder hongersnood. Na de spoorwegstaking in september 1944 blokkeerden de Duitsers voedsel- en brandstoftransporten in Nederland. De winter was ijskoud, zodat waterwegen dichtvroren. Dat maakte transport met schepen onmogelijk. In januari '45 werd de situatie nijpend en kwamen tulpenbollen en suikerbieten op het menu te staan.
De NOS zond eerder Bevrijdingsjournaals uit rond D-Day (juni) en de mislukte geallieerde bevrijdingsoperatie Market Garden (september). Later dit jaar volgen nog journaals rond de bevrijding (mei) en de capitulatie van Japan (augustus).
Meer uit Binnenland
KESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
5 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
6 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
6 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
6 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
9 uur geleden