Hongarije wil 'land in oorlog' Oekraïne niet in EU
BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán wil onder geen beding dat Oekraïne toetreedt tot de Europese Unie. "Het probleem is de oorlog", zei Orbán voor het begin van de EU-top. "Als we Oekraïne integreren in de EU, integreren we de oorlog in de EU. Ik wil niet in een gemeenschap zitten met een land dat in oorlog is."
De rest van de Europese Unie steunt het traject van Oekraïne naar toetreding tot de EU, zoals in een conceptversie van de slotverklaring van EU-leiders nogmaals wordt onderschreven. Daarover wordt tijdens de top gesproken.
Voor toetreding van een nieuwe lidstaat is overeenstemming nodig van alle lidstaten.
Verdrag van Lissabon
"Als een lidstaat van de EU in oorlog is, betekent dit dat de EU in oorlog is. En dat vinden we niet leuk", zei Orbán.
In het Verdrag van Lissabon staat een bepaling dat als een EU-lidstaat wordt aangevallen, andere EU-lidstaten te hulp moeten schieten "en met alle mogelijke middelen bijstand moeten bieden".
EU-lidmaatschap
Oekraïne heeft kort na de Russische invasie in februari 2022 het EU-lidmaatschap aangevraagd. Op 23 juni 2022 kreeg Oekraïne de status van kandidaat-lidstaat. Het duurt jaren voordat een kandidaat aan alle voorwaarden voor toetreding voldoet.
Een aantal lidstaten wil dat toetredingsproces versnellen. Ook voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is daar voorstander van.
Nederland hoort niet bij die groep. Wel helpt Nederland Oekraïne om te voldoen aan de criteria, op onder meer het gebied van de rechtsstaat en goed bestuur.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
8 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
9 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
10 uur geleden